Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przekonałem się na własnej skórze, jak dla przeciętnego Kowalskiego wygląda "uszczelnianie" VATu.
Jeszcze rok temu podczas otwierania DG i rejestracji VAT, wystarczyło do wniosku CEiDG dołączyć formularz VAT-R gdzie wybierało się sposób rozliczania Podatku (co miesiąc lub kwartalnie). Po wpisie do ewidencji jesteśmy VATowcami.
Teraz należy wybrać się do US, wypełnić wniosek VAT-R. Nie możesz wybrać rozliczenia kwartalnego, bo jesteś na wstępie przestępcą. Musisz wypełnić oświadczenie, na czym będzie polegała działalność, gdzie będzie prowadzona i jakie masz narzędzia, do jej wykonywania. Po złożeniu wniosku i oświadczenia otrzymujesz informację, że w przyszłym tygodniu przybędą kontrolerzy, żeby sprawdzić, czy lokal (mieszkanie) nadaje się do prowadzenia działalności, czy w ogóle istnieje i dopytać o rodzaj DG. Przecież jesteś potencjalnym przestępcą.
Ja #!$%@?ę. Dobra Zmiana.
A, jeszcze musisz przedstawić akt własności mieszkania.

Dopiero po pozytywnej kontroli możesz wystawiać faktury. Jednak nie wiesz, czy chcesz się w qto dalej bawić, bo wg US handel wysyłkowy jest działalnością "wysokiego ryzyka" i "każdy krok będzie kontrolowany".

Jeszcze mógłbym to zrozumieć, gdyby chodziło o jakieś spółki, ale nie jdg, do #!$%@?.
Tak w praktyce wygląda ułatwia nie otwierania i prowadzenia firmy wg PIS.
#biznes #dzialalnoscgospodarcza #vat #urzadskarbowy
  • 24
@semperfidelis: co do obowiązku rejestrowali przez naczelnika to zgoda, kiedyś rejestrowali od razu. Umowa z bankiem i prawo do lokalu to był obowiązek, mogłeś się zarejestrować ale musiałeś dostarczyć te dokumenty obowiązkowo. Co do objaśnień to dostawałeś ten druk razem z drukiem vat r. Rejestruje kilku vatowców w ciągu roku i z każdym razem to jest wymagane.
@adrian43 Ale mówię ci, że u mnie nigdy tego nie wymagali. W żadnym przypadku rejestracji VAT jakie znam. W przypadku działalności żony VAT R wysłałem pocztą, I też było ok. Może Twój Urząd był jakiś specyficzny, albo rejestrowales firmy handlujace paliwem, stala, alkoholem.
@semperfidelis: rejestrowałem małe firemki w kilku urzędach na południu Polski. Żadna z nich nie prowadziła działalności ryzykownej, produkcja obuwia, restauracja, usługi leśne, takie typy. Za każdym razem wymagali umowy do lokalu, umowy z bankiem na konto firmowe i to objaśnienie.
@semperfidelis podepnę się pod temat jeśli można :)
Mam jdg handluje odzieżą przez internet rozliczam się ryczałtem i miałem zwolnienie z vatu. Jednak zwolnienie się kończy, limit się zbliża i będę musiał zgłosić do us żeby być vatowcem. Pytanie: Jeśli chciałbym być vatowcem od 1 września a wniosek złożył 30 sierpnia, to czy mogę normalnie sprzedawać już z vatem oczywiście, wystawiać paragony czy muszę czekać na te wszystkie kontrole, wpisy do rejestrów