Wpis z mikrobloga

Pierwotnie wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Inne barwy tęczówki są wynikiem mutacji genetycznych. Jedną z najrzadszych z nich jest ta, która odpowiada za niebieski kolor oczu. Ich właściciele są ze sobą spokrewnieni, a ich najstarszy wspólny przodek pochodził z północnego Afganistanu.

Kolor oczu zależy od ilości barwnika - melaniny. Im mamy mniej tego pigmentu, tym tęczówka staje się jaśniejsza, podobnie jak nasza karnacja czy kolor włosów. Aż 90 proc. ludzi na świecie ma brązowe oczy, które na terenach o bardzo silnym nasłonecznieniu przyjmują niemal czarny odcień.

Mimo że statystyki dotyczące popularności poszczególnych kolorów oczu nie są precyzyjne, to powszechnie uważa się, że niebieskoocy ludzie należą do wyjątków i jest ich najmniej - od 1 do 8 proc. Choć współcześnie zamieszkują głównie kraje zlokalizowane wokół Morza Bałtyckiego (Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Niemcy) a także całą Skandynawię (najwięcej w Finlandii) oraz Kanadę i USA (dokąd przed wiekami dotarli europejscy osadnicy), to według naukowców, mamy dowody na to, że wszyscy z nich są ze sobą spokrewnieni i mają wspólnego przodka pochodzącego z terenów współczesnego Afganistanu.

Według prof. Hansa Eiberga z Uniwersytetu w Kopenhadze to właśnie z okolic gór Hindukusz (których nazwa w języku paszto oznacza dosłownie "zabójców Hindusów"), około 6-10 tys. lat temu dotarła do Europy mutacja genu OCA2, odpowiadająca za ten wyjątkowy i najbardziej na świecie pożądany kolor oczu. Do takich wniosków udało się mu dojść dzięki badaniom przeprowadzonym wśród ponad 800 niebieskookich osób pochodzących z kilku krajów - m.in. Turcji, Indii, Jordanii i Danii.

Każdy niebieskooki człowiek na świecie posiada więc teoretycznie jednego wspólnego prapradziadka, który mieszkał w Afganistanie na terenach należących do "zabójców Hindusów", co może dawać sporo do myślenia...

Intuicyjnie nadajemy niebieskookich jako ludzi niezwykle inteligentnych, którzy są doskonałymi obserwatorami i mają cechy przywódcze. Podświadomie identyfikujemy ich jako bardzo atrakcyjnych oraz utalentowanych, jednak wcale nie budzą oni w nas takiego zaufania jak właściciele brązowego koloru oczu. Większość ludzi na świecie jest zafascynowanych niebieskookimi ludźmi, ale czuje wobec nich nieuzasadniony lęk. Ich "mądre oczy" darzymy respektem, ale nie będziemy skłonni nawiązywać z ich właścicielami bliższych relacji tak szybko, jak w przypadku osób o ciemniejszym kolorze oczu.

Badacze zajmujący się naukowo sportem potwierdzają z kolei, że zawodnicy o niebieskich oczach mogą łatwiej niż inni stać się mistrzami w dyscyplinach nastawionych na zdobywanie indywidualnych wyników, ale dużo gorzej sprawdzają się w sportach drużynowych, gdzie prym wiodą ludzie o ciemniejszej barwie oczu. Dlaczego tak się dzieje?

Najprostsze wytłumaczenie tkwi w tym, że po prostu boimy się tego, czego nie znamy. Ze względu na to, że osoby o niebieskich oczach od zawsze były w mniejszości, nie wszystkie nacje miały okazję stykać się z nimi tak często, jak w przypadku właścicieli innych kolorów tęczówek.

Na łamach "Psychology Today" opublikowano z kolei wyniki badań, które wskazują, że w przypadku nabierania zaufania do mężczyzn taka cecha jak kolor oczu ma znaczenie drugorzędne w stosunku do ich... kształtu twarzy!

Okazuje się, że najbardziej ufamy panom o wąskich buziach i nieco zaokrąglonych podbródkach. Jeśli na dodatek noszą okulary, to są dla nas dużo bardziej wiarygodni niż reszta męskiej populacji i jesteśmy im w stanie niemal we wszystko uwierzyć. (Podobnych reguł nie obserwuje się wśród kobiet, chociaż najmniej ufni zdajemy się być w stosunku do pań o kwadratowym kształcie twarzy).

Doskonale wiedzą o tym specjaliści od marketingu, którzy nawet podczas tworzenia reklam telewizyjnych dbają o odpowiednie "parametry" u aktorów, którzy prezentują nam treści, które mają nas przekonać do odpowiedniego wyboru. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego popularna sieć telefonów komórkowych wybrała do serii reklam nikomu nieznanego okularnika w fioletowej koszuli w kratkę - to warto uważnie przyjrzeć się wynikom badań naukowców...

Eksperci przekonują, że kolor oczu może mieć też znaczenie podczas wyboru naszego życiowego partnera. Niebieskoocy zdecydowanie częściej nawiązują trwałe relacje z osobami przeciwnej płci, które tak jak oni też mogą poszczycić się podobnym do nich kolorem tęczówek. Niestety nie można podobnych zależności zaobserwować wśród właścicieli innych kolorów oczu.

Mogłoby się wydawać, że zawarte w popularnej piosence pytanie: "Ładne oczy masz, komu je dasz?" jest retoryczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że przynajmniej w przypadku ludzi o niebieskich oczach, odpowiedź ukryta jest gdzieś w zakamarkach naszego DNA.

źródło: sciencevibe.com; Psychology Today
LINK http://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Wszyscy-ludzie-o-niebieskich-oczach-sa-ze-soba-spokrewnieni

#ciekawostki #oczy #koloroczu #blekitnooka
  • 2