Wpis z mikrobloga

Znajomy studiuje medycynę. Jako że on jak i kilku jego kumpli ze studiów są fanami Elona Muska, to podpytywali nieraz wykładowców, co sądzą o szansach powodzenia wyprawy na Marsa. I co się dowiedzieli:
a) Nie ma szans, żeby po tak długiej podróży astronauci nie zmarli na raka w ciągu kilku lat po opuszczeniu Ziemi - zwłaszcza, że promieniowanie kosmiczne na Marsa jest podobno kilkukrotnie wyższe, niż zakładano do niedawna.
b) Rak to nawet nie jest największy problem - większe zagrożenie stanowi prawdopodobna całkowita utrata wzroku lub jego drastyczne pogorszenie na skutek promiewania, no a ślepcy w kosmosie wiele nie zdziałają.
Tyle polscy lekarze na ten temat.
#polska #medycyna #elonmusk #spacex #mars
Pobierz grafikulus - Znajomy studiuje medycynę. Jako że on jak i kilku jego kumpli ze studiów...
źródło: comment_BxD3IyJjdUwZHHgtcodeOP7vN4gZyzdr.jpg
  • 22
@grafikulus: Absolutnie nie sprzeciwiam się ich zdaniu, w końcu to specjaliści w swojej dziedzinie, a ja się na tym nie znam. Jednak warto pamiętać, że zdaje się w latach 30., 40 lub 50. XX wieku fizycy twierdzili, że nie da się osiągnąć pierwszej prędkości kosmicznej, a co za tym idzie opuścić pola grawitacyjnego Ziemi. Nie wiemy, co będzie za 20-30 lat, jakie metody ochrony astronautów zostaną wymyślone.
Elon mówił o 2020 nawet...


@grafikulus: Nigdy nie wiadomo, co zostanie wymyślone jutro, choć mogło być to zwykłe zagranie pod inwestorów.

Ogólnie chodzi mi o oto, że mówienie, że coś n i g d y nie będzie możliwe jest trochę ryzykowne, bo nie wiemy, co zostanie wymyślone w przeszłości.

pierwsza prędkość nie pozwoli na oddalenie się od Ziemi. Druga pozwala.


@gwynebleid: Masz rację, pomyliłem się. Nie mogę już poprawić. Dzięki.
@grafikulus: @Filodendron: @Kajmel: Im dłużej organizm jest wystawiony na promieniowanie kosmiczne tym gorzej. Dlatego też podróż na Marsa ma trwać 3 miesiące a nie 6 miesięcy, które były omawiane w planach NASA. Na samym statku można zainstalować odpowiednie do tego osłony (z pewnością przyda się tu doświadczenie zebrane podczas misji na ISS i jej budowy). Jak już na samego Marsa astronauci dotrą to logiczne jest, że nie będą tam
@Filodendron:

polscy lekarze

klasycznie, jak trzeba ciężarnej albo małemu dziecku podać lek to każdy ucieka z krzykiem na drugą stronę szpitala, ale żeby #!$%@?ć sobie słodko o czymś o czym się nie ma zielonego pojęcia to każdy pierwszy do referowania czasopisma focus.:D. Jeszcze powiedz że to opinia chirurga albo ortopedy, bo oni zwykle są tacy wyrywni.
Na poważnie: to są rzeczy do omówienia przez wielospecjalistyczną grupę ekspertów, bo należy do tego
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

OCISLY - Of Course I Still Love You (Marmac 304) – “Oczywiście, że wciąż cię kocham” – Pseudonim barki ustawianej na Atlantyku, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety. Następca JRTI.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem

Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ITS - Interplanetary Transport System (see MCT)
JRtI - Just Read The Instructions, Pacific landing ~~barge~~ ship

Jestem botem

@grafikulus:
- To by nie był pierwszy raz, kiedy specjaliści mówili Muskowi, że coś jest niemożliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Co to znaczy, że coś jest niemożliwe? Który naukowiec w ogóle tak mówi?
- Lekarze, którzy wypowiadają się na temat warunków życia w przestrzeni kosmicznej? Bardzo wąska specjalizacja. Są, jak rozumiem, również inżynierami fizyki i znowu - bardzo utalentowanymi naukowcami - którzy już teraz wiedzą, że