Wpis z mikrobloga

Zdjęcia wykonałem w malowniczej miejscowości Cibórz w województwie lubuskim, a następnie porównałem je z archiwalnymi, z czasów II wojny światowej. Obecnie w Ciborzu mieszczą się dwa osiedla mieszkaniowe oraz spory Szpital dla nerwowo i psychocznie chorych pacjentów. Miejscowość jest położona nad jeziorem w lesie, a kompleks tam i zapór czynił z tej osady dobre miejsce strategiczne i dlatego Niemcy zbudowali tam koszary wojskowe.

1. Na pierwszej fotografii widać niemieckich wartowników i budynek, w którym mieściła się strażnica (miejsce dla wartowników). Na drugim zdjęciu odnowiona strażnica, w której obecnie mieści się hotel.

2. Na trzecim zdjęciu widzimy dawne kasyno, w którym bawili się naziści. Na czwartej fotografii ten sam budynek, w którym obecnie mieści się klub o nazwie 'Esculap' dla pacjentów szpitala.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cib%C3%B3rz_(wojew%C3%B3dztwo_lubuskie)

Cibórz (województwo lubuskie)

„Teren na którym powstał Cibórz, należał na początku lat 30. XX w. do katolickiej parafii w Mühlbock (ob. Ołobok).
Miejscowość powstała przed II wojną światową, gdy w 1934 władze niemieckie podjęły decyzję o budowie – na wschód od wsi Międzylesie – koszar przeznaczonych dla Wehrmachtu. Budowę rozpoczęto 6 czerwca 1936. Po ok. 16 miesiącach ukończono 25 budynków koszarowych i administracyjnych, a 15 kolejnych było w trakcie budowy. 6 października 1937 w koszarach rozlokowano ok. 700 żołnierzy niemieckiego 122 Batalionu Piechoty Granicznej. Cały kompleks koszarowy mógł pomieścić ok. 6 tys. żołnierzy. Ostatecznie ukończono go po ponad dwóch latach budowy.

21 czerwca 1940 w wydzielonej części koszar utworzono Oflag III B Tiborlager – obóz jeniecki dla oficerów. Pierwszy transport, liczący ok. 2 tys. jeńców, został przyjęty 24 lipca 1940 – byli to oficerowie belgijscy wzięci do niewoli podczas obrony Liège i Brukseli. Funkcję komendanta obozu pełnił generał major Hans Fogelein. 1 marca 1941, po wydaniu przez władze niemieckie rozkazu ewakuacji obozu, ponad 3 tys. jeńców przetransportowano do Oflagu II A Prenzlau.

30 stycznia 1945 dawny obóz i koszary zostały przejęte przez wojska radzieckie i w znacznym stopniu zdewastowane.

W 1946 koszary obsadzili żołnierze 4 Łużyckiego Pułku Saperów, zaś w maju 1948 przejął je 13 Pułk Piechoty 5 Saskiej Dywizji Piechoty, który stacjonował tam do połowy 1956.
W 1958 w opuszczonych koszarach utworzony został szpital psychiatryczny, obecnie największy w województwie lubuskim. Pierwszych pacjentów przyjął w końcu czerwca 1958. W latach 80. XX w. kompleks szpitalny obejmował 116 obiektów murowanych (pawilony szpitalne, budynki administracyjne i gospodarcze oraz mieszkalne dla personelu szpitalnego). Ewidencją konserwatorską objęty jest historyczny układ wsi, 47 dawnych budynków koszarowych, 8 innych budynków oraz wodociąg w budynku nr 11.”

#historia #wojna # #archeologia #koszary #ciborz #rejonumocnieniowy #archiwa #fotografie
bioslawek - Zdjęcia wykonałem w malowniczej miejscowości Cibórz w województwie lubusk...

źródło: comment_GJBNz43GxOFHWUNjaYbiLkyKAcn5IIs2.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

muzułmańskie i hinduskie oddziały Waffen SS


@bijotai: Wiem, słyszałem o tym i trochę czytałem na historykach. Jest też na wikipedii. Tylko z tego co mi wiadomo oni byli szkoleni gdzieś w okolicach Międzyrzecza.
  • Odpowiedz
"Kęszyca (niem. Kainscht) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz.

Wieś szlachecka Kęsicza położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.": https://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%99szyca
bioslawek - "Kęszyca (niem. Kainscht) – wieś w Polsce położona w województwie lubuski...

źródło: comment_Rcjnzq2udhzq30XXJtuM6XGnwKyoNo6E.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz