Wpis z mikrobloga

Jestem pewna, że większość z Was zna tego ptaka. Przez wielu jest mylony z wroną, mimo że znacznie od niej mniejszy i inaczej ubarwiony. Ptak na obrazku to kawka, pospolity mieszkaniec miast. W moim mieście w zasadzie nie ma gołębi, za to wszędzie pełno właśnie kawek i gawronów, z którymi te pierwsze chętnie przebywają. Na zimę łączą się w duże grupy zwane sejmikami, w których często można znaleźć oba gatunki. Takie sejmiki można zobaczyć przelatujące właśnie jesienią i zimą, a przeloty te mogą trwać dobrą chwilę, gdyż w sejmikach może znajdować się nawet kilka tysięcy osobników.

Za Wikipedią:
Kawki pierwotnie zamieszkiwały skupiska starych, dziuplastych drzew i szczelin skalnych, w których się lęgły. W Europie zaczęły przysposabiać się do środowisk miejskich po II wojnie światowej, kiedy to wskutek bombardowań miasta miejscami zamieniły się w rumowiska skalne, dobre miejsca do gniazdowania. Kawki nauczyły się również korzystać z pokarmu, jaki dostarcza im człowiek.
Uważa się, że wraz z budową wieżowców w miejsce kamienic będzie się zmniejszać populacja kawek (podobnie jest w przypadku wróbli, choć tu sporą rolę odgrywa również zmniejszanie powierzchni terenów zielonych i wycinanie krzaków przy blokach), ponieważ będzie im brakować miejsc lęgowych.

#arteminime #ciekawostki #zwierzaczki #ornitologia
Pobierz Ixiliam - Jestem pewna, że większość z Was zna tego ptaka. Przez wielu jest mylony z ...
źródło: comment_Xv8cgf6jJ08vTZkmPxgKZ5Jv6HcgpUBR.jpg
  • 7
@fresh_princes_of_Bel-Air: Oj robią! Same przeloty, gdzie stada ptaków ciągną się od horyzontu po horyzont są niesamowite :) Dzięki, bardzo się cieszę, że się podoba :) U mnie w sumie całkiem sporo ptaków się pojawia, to raczej ostatnio jakoś tak więcej innej zwierzyny, bo w większości maluję zamówienia i tak wyszło, że najczęściej w tej chwili są to domowi pupile :)