Wpis z mikrobloga

Mam DejaVu. 3 lata temu pojawił się Pentium G3258, który szturmem podbił serca niektórych. Odblokowany 2-rdzeniowiec za małe pieniądze. Wciskano go ludziom, jako lepszy od 4-rdzeniowych Athlonów. Dziś po tych 2-3 latach mają w zasadzie bezużyteczną platformę, na której nawet gry, w których Pentium tak przecież brylował, się zacinają. W przeciwieństwie do tych, którzy mają dziś te Athlony - te orłami wydajności nie są, ale przynajmniej da się grać i coś jeszcze.

A dziś jakby powtórka z rozrywki. Wg niektórych Pentium G4560 jest lepszy od Ryzen 3 1200, bo trochę tańszy. Nic to, że na bida płycie H110. Nic to, nic się z nią już nie da zrobić i nie wiadomo, czy w ogóle obsłuży Coffee Lake. Nic to, że w zasadzie to po podkręceniu Ryzen 3 już nawet w tych kilku starszych grach, w którym Pentium jeszcze dawał radę, proc AMD go dogania lub wyprzedza. Nic to, że pod każdym innym względem Ryzen 3 jest szybszy, bardziej rozwojowy i daje o wiele większe możliwości i jeszcze można go kręcić. Ważne, że trochę cebulionów oszczędzone.

#amd #intel #pcmasterrace #komputery #technologia #hardware #ryzen
  • 17
  • Odpowiedz
@ElCidX: Nikt nie mówi przecież o i5 tylko o Pentiumie. I do tego tym konkretnym G3258 :) i5/i7 Sandy Bridge ładnie zniosły próbę czasu, nie da się ukryć.
  • Odpowiedz
Nic to, że pod każdym innym względem Ryzen 3 jest szybszy, bardziej rozwojowy i daje o wiele większe możliwości i jeszcze można go kręcić. Ważne, że trochę cebulionów oszczędzone.


@Labovsky: Cała platforma z Ryzenem 3 kosztuję ~1100 zł, a Intela ~800 zł. Nie widzę sensu dopłacania 300 zł żeby mieć kilka fps więcej. Niby jest bardziej przyszłościowy, ale to nadal biedacki CPU.
Poza tym to rzadko kto chce mieć lepszego
  • Odpowiedz
@Tak_masz_racje: Biedacki... fizyczne 4 rdzenie to mało? Taki Ryzen 3 przynajmniej nadaje się jeszcze do jako takiej obróbki wideo, Pentium raczej nie, po prostu Ryzen 3 jest według mnie bardziej do wszystkie, a Pentium do taniego grania.
  • Odpowiedz
@TomdeX: Ryzen 3 jest szybszy od Pentiuma BEZ OC. Wolniejszy jest tylko w kilku starszych grach. Nie róbmy reguły z wyjątków.

@Tak_masz_racje: to jest dokładnie ten sam sposób myślenia, co przy G3258. Patrzysz tylko na "tu i teraz", a komputer się kupuje na kilka lat. No i za te 300 zł więcej masz dużo lepiej wyposażoną płytę, dużo lepszą pamięć, rozwojową platformę itd. To nie tylko "kilka FPSów
  • Odpowiedz
@TomdeX: Mówię tylko o graniu, bo większości ludzi pewnie o to bardziej chodzi.

@Labovsky: Według mnie słabe PC to są na rok czy dwa lata. Dobre PC to owszem, na 3-4 lata starczą spokojnie.
Nie mówię tu o obróbce itp, bo wiadomo, że Ryzen lepszy. Ale do grania według mnie lepiej wypada Intel, za te 300 zł można kupić sobie chociażby SSD.

Ale spokojnie chłopaki, to moje zdanie,
  • Odpowiedz
@Tak_masz_racje: No tak tylko wszelakie przeglądanie Internetu, z dużą ilością zakładek, przeglądanie PDFów z dużą ilością stron, to takie podstawowe funkcje, a będzie znaczna różnica między Pentiumem, a Ryzenem 3. Ja patrzę to z perspektywy kogoś kto chcę grać, ale też szybko działać na plikach czy w Internetach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@TomdeX: tak, dziś jest tak, jak pokazał Lipton. Chodzi mi jednak o to, żeby potem znowu nie było płaczu, że się wybrało platformę bez przyszłości ;)

@Tak_masz_racje: To, jakie PC na ile ma starczyć, to dyskusja akademicka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest jednak masa ludzi, która nie wyciąga 2000 zł na nowy PC z rękawa i pewnie woleliby wybrać sprzęt bardziej bezpieczny, jeśli chodzi
  • Odpowiedz
@Labovsky: Nie no, zgodzę się, jeśli chodzi o przyszłość to zdecydowanie 4/4 będzie lepsze od 2/4, tu nawet nie ma co gadać, warto też pamiętać, że 1150 długo nie pożyje, a AM4 jednak będzie jeszcze trochę, przynajmniej do Zen 2, jak nie dłużej.
  • Odpowiedz
@Labovsky: G4560 dobry proc, przede wszystkim mocno zakorzeniony. Jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim ludzie docenią R3. Przede wszystkim dlatego, że mobo pod G4560 możesz mieć poniżej 200. Komplet z procem bywał i po 400 PLN. Takie coś ma nadal spory potencjał do rozbudowy. W tej cenie bargain.

Nie mówię, że R3 zły, ale popatrz, że musi się zadomowić na rynku. A i za płytę B350 trzeba te 3
  • Odpowiedz