Wpis z mikrobloga

Oglądam odcinek Programista na emigracji w Japonii i z tego co mówi ten gość wynika, że zarabia ponad 8,5 mln ¥ ~ 76 tys. $ rocznie - a więc ok 6300 USD miesięcznie! Czy to jest realna stawka dla deva z 6 letnim doświadczeniem? Zadziwia też fakt, że od takiej kwoty płaci się rzekomo - tylko - 20 % efektywnego podatku.

Tak się zastanawiam, ilu programistów w Europie czy US zarabia 6 - 7 k. $? W Polsce raczej nikt tyle nie zarabia, poza nielicznymi wyjątkami.

#japonia #programista15k #emigracja
tomosano - Oglądam odcinek Programista na emigracji w Japonii i z tego co mówi ten go...
  • 27
  • Odpowiedz
@tomosano: to nie sa jakies kosmiczne pieniadze. U nas sie tak wydaje tylko go w Polsce stawki mamy nizsze. Mam wiecej jak polowe tego mieszkajac w Polsce, z lekko ponad 3 latami doswiadczenia, a pisali do mnie z uk i z Irlandii z podobnymi stawkami jak te o ktorych piszesz, planuje kiedys przeprowadzic sie do Australii i tak jak badalem sobie rynek to realne sa nawet wyzsze stawki niz te
  • Odpowiedz
@tomosano: koles pewnie jeszcze nie placil 10% podatku lokalnego. Po pierwszym roku od przyjazdu dopiero zaczyna sie go placic. Jego zarobki sa stosunkowe wysokie jak na programiste w Japonie. Czysci programisici bez zadnych dodatkowych umiejatnosci nie sa jakos super oplacani w Japonii ;) Trzeba byc ekspertem w jakiejs dziedzinie raczej, zeby tyle dostac. Zwykly programista C# raczej tyle nie wyciagnie ;P
  • Odpowiedz
@tomosano: Co w tym wielkiego jak na USA czy EUR? W Irlandii, gdzie aktualnie mieszkam i pracuję, senior ma stawki od 70k EUR w górę, a zarobki w okolicach 90k EUR rocznie nie są niczym niespotykanym w przypadku specjalistów. W USA, nawet jeśli odrzucisz Kalifornię, która mocno zawyża średnią (150k+ USD rocznie to norma), stawki 80-100k USD rocznie są dość typowe, a ponad 100k to też nic wielkiego, choć tu
  • Odpowiedz
@kupar-marynar: Płace podatek lokalny, ale nie wynosi on na pewno aż 10%. W raczywistosci jest to te 20%, moze max 25% od całości. Musiałbym sprawdzić payslipy, żeby powiedzieć dokładnie.
@tomosano: Stawki są jak najbardziej realne, ale jak już ktoś napisał to nie jest takie zwykle, odtwórcze klepanie kodu. W EU stawki są podobne i za podobna robotę ~€70-€80k to nie rzadkość. Ostatnio nawet dostałem podwyżkę wiec trochę lepiej
  • Odpowiedz
@kupar-marynar Żeby nie być gołosłownym to sprawdziłem ile tego wychodzi na moim ostatnim payslipie. Podatek lokalny, o którym pisałeś wynosi mnie dokładnie 23100 JPY (niewiele powyżej 3%), a łącznie wszystkie podatki + składka na lepsze ubezpieczenie zdrowotne (opcjonalny szerszy zakres usług refundowanych) procentowo wynosi mnie 23,48%.
  • Odpowiedz
nie jest takie zwykle, odtwórcze klepanie kodu


@LapKom: Dzięki za wyjaśnienie. A tak z ciekawości, jakie technologie? Projektowanie systemów? Czy coś bardziej zaawansowanego?
  • Odpowiedz
@tomosano: Po stronie frontu głównie Typescript, React, Redux, Vue, RxJS. Po stronie backendu Scala, Java, Clojure, Python, Go. Różne bazy danych i wszystko spięte na serwisach AWS, Docker itp. Mobilnie to Kotlin dla andka i Swift dla ios.

Projekty głownie dookoła gromadzenia i analizy big data oraz procesowania płatności online/offline (karty płatnicze, zbliżeniowe, qr kody, soft do terminali).
  • Odpowiedz
@LapKom: sa 2 podatki: #!$%@? tax i prefectural tax. W sumie daja cos kolo 10% dodatkowego podatku poza dochodowym. Dobra ja tez sie na tym nie znam. Firma mi to placi:P najlatwiej chyba sprawdzic na swoim koncie i pomnozyc przez 12;P
  • Odpowiedz
@tomosano hmmmmm... To chyba niewiele. Mi kiedyś proponowano odpowiednio 10mln w fajnej firmie i 14 w mniej fajnej. Bardziej ciekawi życie gaijina bez języka niż zarobki. W Europie taka stawka to nic nadzwyczajnego.
  • Odpowiedz