Wpis z mikrobloga

@qdt2k tez tak myslalem o orangepi, powiedz mi jak to wyglada, chce zaczac przygode i tak sie zastanawiam nad rasp i orange, wyglad jakby rasp mialo duzo wieksza spolecznosc wiec pewnie latwiej dla poczatkujacego. Chyba ze to jest jeden pies i tylko inaczej sie nazywa a OSy i oprogramowanie jest to samo tylko inne troche bebechy? Na orange tez zainstaluje tego NOOB system, raspbiana itp? Pewnie glupie pytanie, ale no poczatkujacy! :P
@zlyczarek: Armbian jest bardzo dobrze zoptymalizowany dla różnych OPi. U mnie kilka sztuk różnych Pomarańczek oraz ODroidów na zmianę robi za eksperymentalne serwerki i komputerki do TV i internetu, którymi obdarzam Rodzinę i znajomych. Z tego, co wiem, jest też duża kompatybilność nakładek (Shield) między RPi a OPi więc jak ktoś chce wykorzystać te komputerki w hobbystycznych projektach to też się nada.
Po instalacji Armbiana masz zgodność z repozytoriami Raspbiana (rzecz
@qdt2k ok, czyli wyatarczy armbian na orange i wszystko kompatybilne powinno byc, mysle czy nie skombinowac jednak raspa i miec pewnosc ze wszystko odpali na poczatek zabawy ;) Na serwer czy stacje pogody albo ramke na zdjecia wystarczy taki rasp zero czy jakas najtansza pomaranczka powinna dac rade, tak?
@zlyczarek: Serwer czego? Główny powód, dla którego poszedłem w OPi to RAM. W OPi zawsze więcej.
Ale spokojnie znajdziesz też odpowiednik Pi0 z OrangePi.
Wydatek ani na to ani na tamto nie jest duży. Jeśli masz obawy kup RPi a gdy apetyt i umiejętności wzrosną - OPi.
@qdt2k serwer plikow, zeby miec dostep z roznych urzadzen. Ok dzieki. Cos sobie zamowie i zobacze jak mi tam pojdzie ;) Chyba ze polecasz jakis zestaw albo co warto wziac na poczatek do zabawy oprocz samej plytki
@zlyczarek: Obudowę masz w zestawie z OPi. Reszta - zasilacz, karta pamięci etc. do kupienia we własnym zakresie. Ja zawsze brałem minimum. Wkurza mnie jak dostaję zasilacz, który piszczy. Aha, przy wyborze modelu poczytaj, czy aby nie ma wąskiego gardła w przepustowości wynikającego np. ze wspólnej szyny między USB a SATA albo Ethernet.
Ja z tego względu ograniczyłem się teraz do Orange Pi Plus 2E. Na system jest 16GB