Wpis z mikrobloga

Podczas rozmowy w komentarzach do mojego wpisu zmuszony niejako zostałem do odkopania mojej małej rozprawki naukowej, którą popełniłem przed pięcioma laty, gdy zachciało mi się rozpoczynać studia doktoranckie...tematem był trójpodział władz oraz hamulce ustrojowe w polskiej Konstytucji (świadczące o istnieniu zasady "check and balance"). I teraz tak rzucając okiem na ten "twór", dostrzegłem dwa ciekawe cytaty:

1. B. Constant: Omnipotencja parlamentu prowadzi do tyranii i do zagrożenia wolności obywateli, dlatego należy zakreślić granice władzy legislatywy (...) tyrania staje się tym niebezpieczniejsza, z im większej liczby tyranów się składa (...) naród tylko wtedy będzie wolny, kiedy jego reprezentacja będzie odpowiednio hamowana.

2. J. Taylor: Wprawdzie ceną za ustanowienie tego instrumentu (hamulców ustrojowych) będą konflikty między organami, lecz lepsze to niż całkowita harmonia między nimi owocująca tyranią.

#neuropa #reformasadownictwa #sadownictwo #trybunalkonstytucyjny #sadnajwyzszy #krs #polityka