Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #wojna #zsrr #apokalipsa
Cztery minuty po północy 26 września 1983 roku komputery w centrum wczesnego ostrzegania wykryły wystrzelenie przez USA międzykontynentalnego pocisku balistycznego skierowanego w stronę ZSRR. Był to jeden z najbardziej napiętych okresów zimnej wojny, kiedy wszyscy spodziali się niezapowiedzianego ataku nuklearnego. Obserwujący ten alarm Stanisław Jewgrafowicz Pietrow przyjął, że doszło do błędu komputera, ponieważ w doktrynie MAD wystrzelenie pojedynczego pocisku byłoby zachowaniem nieracjonalnym – strona atakująca zmierzałaby do zniszczenia możliwie dużej części arsenału i struktur wojskowych przeciwnika, zanim zdążyłby on odpowiedzieć w równie niszczycielski sposób. Chwilę później komputery potwierdziły wystrzelenie kolejnych czterech rakiet. Jak się później okazało był to błąd systemu ale Pietrow musiał podjąć decyzję, nie dysponując żadnymi innymi źródłami informacji: naziemne radary nie byłyby w stanie wykryć rakiet do chwili wyłonienia się ich zza linii horyzontu, więc ZSRR miałby mniej czasu na skuteczną odpowiedź. Pietrow zdecydował się na złamanie przyjętych zasad i nie postąpił zgodnie z obowiązującymi procedurami. Obserwacje Pietrowa nie zostały zgłoszone do dowództwa. Zdaniem wielu ekspertów zapobiegło to odpowiedzi zbrojnej, która najprawdopodobniej nastąpiłaby zgodnie z przyjętymi wtedy procedurami operacyjnymi i zapoczątkowałaby globalną wojnę nuklearną.

Źródło: wiki
woland666 - #ciekawostki #wojna #zsrr #apokalipsa 
Cztery minuty po północy 26 wrześ...

źródło: comment_gvwwuOtljV3vEsMgBXIITXhuF18Nuywm.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
@zefj: rzeczywisty atak wyglądałby inaczej. Wysyłanie zaledwie 5 głowic jest, z punktu widzenia ówczesnych doktryn, posunięciem kompletnie absurdalnym, bo nie niszczy wroga, ale daje mu pretekst na wykonanie uderzenia odwetowego. Gdyby USA rzeczywiście zaatakowało ZSRR, to wysłałoby tyle głowic, żeby ZSRR nie mogło skutecznie na ten atak odpowiedzieć.

Rosjanie przygotowywali się właśnie na tego typu wojnę totalną, m.in. ich lotniskowiec, Kuzniecow, z którego się śmiejemy, że ledwo co pływa, w rzeczywistości pływa tak jak powinien, bo był konstruowany jako mobilna platforma, z której mogłyby startować radzieckie samoloty, gdy wszystkie bazy na lądzie zostaną zniszczone.

Zatem rozumowanie Pietrowa o uznaniu tego ataku za fałszywy alarm było jak najbardziej uzasadnione, nawet komuniści sobie z tego zdawali sprawę, dlatego nie został on za to ukarany, tylko znaleźli inny powód - złe wypełnienie dokumentacji
  • Odpowiedz
@Detharon: zgadzam sie w pelni, natomiast narracja posta byla taka, ze Pietrow to byl dobry czlowiek i mimo wszelkich znakow na niebie (lub ekranow komputera) postanowil nie rozpoczynac kontrataku z pobudek dowolnych, najprawdopodobniej moralnych. Nigdzie nie napisano, ze te 5 rakiet nie wpisywalo sie w najwidoczniej jasno zdefiniowane reguly MAD. Twoj post rzeczywiscie troche rozjasnia temat i wskazuje na to, ze Pietrow podjal decyzje na podstawie kalkulacji, a nie dlatego,
  • Odpowiedz
@sad_pepe: to jest postać tragiczna. z jednej strony złamał procedury co jest skandaliczne a z drugiej uratował świat.... podsumowując nie chciałbym być na jego miejscu ...
  • Odpowiedz
Wszyscy robio z niego bohatera a on po prostu naebał się i przysnął na służbie i dlatego nie zaalarmował. Później #!$%@? go z roboty a on kitu nawciskał jaki to on bohatyr i jaki skrzywdzony przez los. I tak to własnie było( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ich lotniskowiec, Kuzniecow, z którego się śmiejemy, że ledwo co pływa, w rzeczywistości pływa tak jak powinien


@Detharon: xD. Czyli specjalnie skonstruowali awaryjny i powolny lotniskowiec tylko w 1 sztuce który chyba nawet nigdy nie miał pełnej grupy lotniczej na pokładzie? Do odwetu po uderzeniu jądrowym to są SSBN a nie lotniskowce.
  • Odpowiedz