Wpis z mikrobloga

Robię remont w garażu i zastanawiam się nad kwestią oświetlenia i ogólnie elektryki. Jaki przekrój kabla powinienem dać jak chciałbym podłączyć lampy tak jak w załączonym rysunku? Oprawy Takie 1.5mm2 wystarczy? Łączyłbym je złączkami wago, bo nie sądzę że zmieszczą się dwie żyły w złączach zasilania tych opraw. Podobny schemat tyczyłby się gniazdek bo chce je dać pod bocznymi lampami, oczywiście na drugim obwodzie, ale łączył podobnie. Elektryk zemnie żaden, ale chciałbym już ogarnąć kucie ścian i puszczanie przewodów. Zrobieniem skrzynki zajmie się już ktoś kto to potrafi.
#remont #elektryka #remontujzwykopem
kurvvawszystkozajete - Robię remont w garażu i zastanawiam się nad kwestią oświetleni...

źródło: comment_1yUncuhN87n3EfQWM5fUcbpfB1MwmsmM.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@guestviewonlypl: Ledowe świetlówki są w planie, ale ze względu na koszta na początku wejdą zwykłe świetlówki więc trzeba przyjąć większy pobór prądu. Tak, chcę puścić kabel trzyżyłowy czyli z uziemieniem (dobrze mówię?). Garaż z lat 70 więc aktualnego okablowania nawet nie biorę pod uwagę.
Do gniazdek też 1,5 wystarczy i też będę je mógł podobnie podłączyć?
  • Odpowiedz
@kurvvawszystkozajete: do gniazdek - zależy od planowanego poboru prądu; zakładam, że 1,5mm starczy, bo nie będziesz tam podłączał jednocześnie kilku odbiorników po np 2000W ;)
jeśli w sumie przez kabel prowadzony pod tynkiem nie idzie Ci ponad powiedzmy 3,2 kW (3200W) to te 1,5mm starczy.
Jeśli kabel w rurkach natynkowo to mniej (bo np. odprowadzanie ew ciepła jest inne).
Robisz pewno w rurkach natynkowo zamiast wkuć pod tynk nowe kable?
  • Odpowiedz
@kurvvawszystkozajete:
Oswietlenie - zależnie od tego czy chcesz włączać wszystko za jednym zamachem, czy podzielić to na np. dwie sekcje, to YDY 3x1,5 mm2 do opraw od puszki, a od łącznika do puszki YDY 4x1,5 mm2 (w wykonaniu z kolorystyką: szary, brązowy, czarny, zielono-zółty).
Gniazda standard, YDY 3x2,5mm2 i nie martwisz się na przyszłość o zmianę zabezpieczenia na wyższe (w razie czego). 1,5 mm2 na gniazda nie proponuję.
  • Odpowiedz
@guestviewonlypl: Cały czas się zastanawiam czy przewody będą natynkowo w plastikowych korytach, czy podtynkowo. Ale z uwagi na to, że i tak mam ściany w kilku miejscach do poprawki na 80% wykuję korytka pod przewody. @kozi966: W takim razie profilaktycznie gniazdka puszczę na 2.5mm mimo, że wielkich poborów w nich nie będzie
  • Odpowiedz
@kurvvawszystkozajete: W takich oprawach na pewno nie potrzebujesz wago. Praktycznie w większości lamp masz miejsce na 6 żył.

Jeśli chodzi o przewody, dla 1,5 mm2 maksymalne obciążenie to 22 ampery (dla 4-żyłowych, o któych wspominano wyżej) 19), a dla 2,5mm2 - 30. Czyli kolejno, 5kW (4,3kW dla 4-żyłowych) i 6,9kW. Jeśli chodzi o lampy, to dawaj 1,5mm2. Jeśli chodzi o gniazda... Jeśli nie będziesz podłączał nigdy nic ciężkiego i jesteś
  • Odpowiedz
@Desperated: Widzę, że ktoś tu dobierał przewody w oparciu o tablicę B.52.3 z normy 60364-5-54.
Niestety, ale te prądy są dla przewodów o izolacji XLPE lub EPR. Dla izolacji PVC nie jest to tak dużo.
Odpowiednio dla 1,5 jest to 16,5A i dla 2,5 jest to 23A (tablica B.52.2 w/w normy)
  • Odpowiedz
@kurvvawszystkozajete: ma sens, bo na przyszłość będzie można przy modernizacji wydzielić uziemienie PE bez ponownego kucia ścian.Zresztą już teraz robiąc początkowy punkt 'centralny' możesz zrobić sobie tam pod-rozdzielnię, a jeśli w jej okolicy masz jakimś cudem działające,zmierzone wystarczające porządne uziemienie to w tej rozdzielni dokonać odpowiedniego podłączenia do uziemienia/rozdziału na PE, fazę i zerowy i mieć odtąd już instalację z uziemieniem i wyłącznikiem różnicowo-prądowym.Jeśli nie wiesz/nie masz pewności to na
  • Odpowiedz
@kurvvawszystkozajete: Oczywiście, że ma sens. Kwestia tylko układu sieciowego. Jeżeli masz układ TN(-C) to możesz sobie rozdzielić przewód zerowy ze starej instalacji na dwa przewody - N i PE.
Jeżeli jest układ TT, to trzeba dodatkowo uziom wykonać. W zasadzie, to nie "dodatkowo" a uzupełniająco, dla przewodu PE, gdyż takowego nie da się wydzielić z tej (istniejącej) instalacji.

Przy okazji, Polskie prawo zabrania wykonywania obwodów bez osobnych przewodów PE i
  • Odpowiedz