Wpis z mikrobloga

Mój FB zalała fala artykułów o zjawisku zwanym "suche/wtórne utonięcie". Z ciekawości wklepałem to sobie w google i oprócz stron info gównoportali i jakiś pseudo naukowych (na dany temat np. dziecka, ale też jakieś artykuliki) nie znalazłem nic rzeczowego. Wikipedia nic nie wywala, jakiś branżowy lub naukowy artykuł opisujący profesjonalnie temat też nie znaleziony.

I w każdym z artykułów ofiarą jest małe dziecko z USA...

Jest tu ktoś kto zna temat? Nie jest to żadne fake info?

#zdrowie #wopr #ratownictwomedyczne
  • 11
@Cogres: No tak to opisują w internecie. Ale oprócz opisów, że jakieś dziecko umarło w USA powielanych x razy nic więcej nie znalazłem. I teraz moje pytanie jest czy to nie jakieś urban legend.

Umiera po zachłyśnięciu się wodą, a ja pierwszy raz o takim czymś słyszę. I czemu tylko dzieci?
@Biszkopcik: @Biszkopcik: żadne fake info. suche = odruchowy skurcz krtani przy zachłyśnięciu. wtórne = woda w niewielich ilościach dostaje się do płuc, mało jej, więc początkowo wszystko wygląda okej, ale "wyciąga" wodę z naczyń do pęcherzyków płucnych, powstaje przeciekowy obrzęk płuc. tak w skrócie. generalnie rzadka sprawa, słychać głównie o dzieciach, bo wyobraź sobie - po zabawie na basenie dzieciak jest jakiś zmęczony, senny, nic podejrzanego. Jakbyś sam poczuł narastającą
@isilien171 A to wodę to wyciąga chyba sól zawarta w wodzie? Każda woda (słona/słodka) może to spowodować?

Duszności to mam często, a zmęczony jestem ostatnimi czasy ciągle. :-/ Brak czasu na relaks
@Biszkopcik: poczytaj zalinkowany artykuł. słona woda, owszem, sama z siebie wyciąga - ale tu chodzi również o uszkodzenie surfaktantu, jak i ścian pęcherzyków z naczyniami przez samą wodę i obecne w niej zanieczyszczenia.