Wpis z mikrobloga

Problemy ze szczepionką na AIDS: jakiś czas temu było głośno i wiązano duże nadzieje z eksperymentalną szczepionką na AIDS. Badanie jednak przerwano z powodu braku wyników. Teraz wrócono do tych pacjentów i okazało się, że osiągnięto wręcz odwrotny skutek - zachorowania na HIV są wyższe niż w grupie placebo. Przy okazji sprawdzali sprawę co do obrzezania - czy w jakimś stopniu to pomaga czy nie. Ja jestem bardzo sceptyczny.

Artykuł w NYT

Obrzezanie a HIV

#badaniakliniczne

Czasem wrzucam (i będę wrzucał) aktualności z najnowszych badań klinicznych na mikrobloga (bo na znaleziska się nie nadają), więc będę je tagował jak wyżej - jeśli komuś będzie to przeszkadzać, może sobie dodać tag do czarnej listy.
  • 22
@scyth: Moim zdaniem jest tak. Czy obrzezany,czy nie, bez gumki i tak duze prawdopodobienstwo, ze zachoruje. Trzeba by bylo byc debilem, zeby myslec, ze jak sie jest obrzezanym to juz mozna bzykac na prawo i lewo bez gumki "bo mniejsze prawdopodobienstwo" ;) Zreszta, obrzezane penisy sa brzydkie, wygladaja jak penisy podczas erekcji ale sflaczale :/ (ps. nigdy na wlasne oczy nie widzialam obrzezanca, oceniam na podstawie zdjec ;P )
@RT_NR: Nic. Też już kiedyś o tym na śledziu pisałem :)

Rozmawiałem z prof. Mackiewiczem na ten temat jakiś czas temu, także ze statystykiem, który mu opracowuje wyniki. Rzeczywiście jest to bardzo obiecująca terapia, niestety złożyło się kilka czynników, które go udupiły:

- słabe planowanie na początku

- brak poważnego finansowania - na początku grant rządowy, potem pojawił się sponsor

- sponsor odpadł z powodu kryzysu oraz

- niepowodzenie podobnego badania
@anonim1133: Wiadomo, ze prezerwatywy nie daja 100% pewnosci, ale czytalam gdzies, ze w ogole trudno jest sie zarazic. Mam na mysli to, ze na zarazenie musi sie zlozyc kilka czynnikow, wiec prezerwatywa jeszcze bardziej to ogranicza. Znalazlam kiedys fajny artykul na ten temat.
@scyth: Estetyka estetyka, ale jak niektorzy pro-obrzezanie podaja taki argument, ze "latwiej utrzymac w czystosci" to mnie karwa szlag trafia. Jakby to byla wielka filozofia umyc sobie penisa.Jak sie jest brudasem to i obrzezanie nie pomoze :D

@Blaskun: Nie takie rzeczy sie ogladalo ;)
@scyth: Skoro już o tym piszesz:

Czy to prawda, że "definicja" HIV/AIDS różni się w poszczególnych krajach. To co jest zdiagnozowane jako AIDS w USA nie musi być AIDS w Polsce?