Wpis z mikrobloga

A na wykopie jak... właściwie to zobaczmy jak ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej #ankieta

W związku z niedawnym przełomem w polityce niemieckiej i stępieniem nieprzychylnego dotąd stanowiska obecnej kanclerz Merkel względem równości małżeństw homoseksualnych z heteroseksualnymi - spowodowanym naciskami ze strony potencjalnych koalicjantów chadeków w następnej kadencji Bundestagu - warto spojrzeć na naszą polską politykę wobec środowisk LGBT.

Ostatnio opublikowany sondaż Ipsos dla OKO.press, raz jeszcze podkreśla powszechnie znany fakt, żepolskie społeczeństwo jest bardziej liberalne obyczajowo niż jego klasa polityczna. Zgodę na przyznanie praw do zawierania związków partnerskich przez pary jednopłciowe deklaruje 52% respondentów (przy niezgodzie 43%). Zdecydowanie mniejszym poparciem cieszą się propozycje wprowadzenia równych w prawach małżeństw homoseksualnych (38% na tak, 57% na nie) oraz możliwość adopcji dzieci przez pary nieheteroseksualne (16% do 80%).

Najbardziej liberalni w tej kwestii są mieszkańcy największych miast (71% tej grupy), o wyższym wykształceniu (70%), między 30 (63%) a 50 (62%) rokiem życia. Przychylniejszym okiem na kwestię praw środowisk LGBT patrzą kobiety - 56% wspierających, w stosunku do 49% mężczyzn o tej samej postawie oraz 14% niezdecydowanych kobiet przy 4% niezdecydowanych mężczyzn.

Wśród wyborców polskich partii głównego nurtu zaledwie wśród dwóch z nich (Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe), opowiadających się przeciw homoseksualnym związkom partnerskim jest więcej niż zwolenników, jednakże procentowe dysproporcje między przeciwnikami, a zwolennikami są z reguły niższe niż wśród partii w których procent zwolenników przeważa nad przeciwnikami (z reguły, ponieważ za wyjątkiem partii Partia Wolność i Kukiz '15). Najwięcej zwolenników przyznania praw do zawierania jednopłciowych związków partnerskich można odnaleźć kolejno w elektoracie Sojusz Lewicy Demokratycznej (86%), Razem (81%), Nowoczesna (78%) i Platforma Obywatelska (76%), podczas gdy liczba przeciwników waha się między 20% respondentów wspierających PO, a 14% wyborców SLD. Wyniki te jasno pokazują, że w kwestiach obyczajowych elektoraty są znacznie odważniejsze niż ich przedstawiciele w parlamencie.

Źródła:
https://oko.press/pierwszy-polsce-zwolennicy-homoseksualnych-zwiazkow-partnerskich-sa-wiekszosci-moze-juz-czas/
http://www.dw.com/pl/komentarz-angela-merkel-i-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo-dla-wszystkich/a-39441507

#liberalnidemokraci #neuropa #4konserwy #lgbt #polityka
LiberalniDemokraci - A na wykopie jak... właściwie to zobaczmy jak ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zapra...

źródło: comment_04yuqXGATw0l0ra4ytGdFfKwbYcSkR9K.jpg

Pobierz

Związki partnerskie

  • tak 71.6% (179)
  • nie 28.4% (71)

Oddanych głosów: 250

  • 16
  • Odpowiedz
@LiberalniDemokraci: Ja jestem za związkami partnerskimi, ale już nie za małżeństwami. Co to adopcji - jestem przeciwna nie z zasady, ale dlatego, że dzieci adopcyjne w Polsce to bardzo długa lista obciążeń psychologicznych i nawet rodziny "tradycyjne" mają ze starszymi olbrzymie problemy, a co dopiero LGBT. Jeśli już, pozwoliłabym lesbijkom, ale już nie gejom. Dwóch facetów plus niemowlę - słabo to widzę bez zatrudniania niańki 24h.
  • Odpowiedz