Wpis z mikrobloga

Właśnie patrzę na "Deklarację lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej" i stoi tam wyraźnie:

UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:

- ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzyl Stwórca,

- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy WYŁĄCZNIE od decyzji Boga.


Drodzy wyznawcy #katolicyzm, czy to oznacza, że lekarze onkolodzy, chirurdzy, pracownicy pogotowia i wszyscy, którzy WBREW DECYZJI BOGA starają się ratować człowieka, popełniają grzech?

http://www.polskieradio.pl/0e7eb1d1-b9d0-42de-86cd-f9dc0392f74f.file

#pytanie #pytaniedoeksperta #neuropa #bekazkatoli #4konserwy #polityka
  • 69
@NapalInTheMorning:

Ale przecież to nie ja interpretuję wolę bożą, ale twórcy tej deklaracji. Ja się pytam jedynie o konsekwencje takiej interpretacji.


Nie, napisałeś WBREW DECYZJI BOGA - pytanie skąd znasz decyzję Boga i w jaki sposób interpretujesz wolę Bożą?

Nikt nie twierdzi, że życie należy wyłącznie od człowieka, ALE człowiek może to życie skrócić (eutanazja, morderstwo, samobójstwo, zaniedbanie)


I jest temu przeciwny, przykazaniami nie zabijaj oraz

"Kto zaś umie dobrze czynić,
Wyłącznie od Boga - tutaj jest trochę kontrowersji, bo człowiek może robić cokolwiek jako lekarz, ale są przypadki kiedy pacjent po prostu umiera na stole. Także gdyby to zależało od człowieka, to by ludzie nie umierali na stołach operacyjnych, prawda?


@dzeksondzekson: człowiek nie jest doskonały i też może popełnić błąd w sztuce lekarskiej lub działać ze złą wolą.
Wstawianie Boga w każdy niewyjaśniony przypadek jest... słabe, delikatnie mówiąc. Gdyby ludzkość postępowała
@tyrald: Bóg nie działa w ludziach ze złą wolą, spłycasz temat pod swoją tezę. Jeśli nie masz żadnego wytłumaczenia na to skąd pochodzi mózg albo świadomość człowieka, to powiedzenie - że to dzieło Boga nie jest problemem. Problemem jest odpowiednie nazwanie reprezentacji tego Boga, bo niektórzy mają z tym duże problemy.

czy to oznacza, że ziołolecznictwo musi być koniecznie integrowane w medycynę akademicką, czy można ten fragment traktować niedosłownie?


Składniki są
Jeśli nie masz żadnego wytłumaczenia na to skąd pochodzi mózg albo świadomość człowieka, to powiedzenie - że to dzieło Boga nie jest problemem.


@dzeksondzekson: jest. Tak jak pisałem - gdyby Max Planck siedząc nad black body problem stwierdził, że jakiś bóg (niekoniecznie chrześcijański) tak rozporządził, to nie mielibyśmy mechaniki kwantowej.
Co do świadomości: mamy coraz więcej przesłanek o jej stricte fizycznym pochodzeniu. Trudno traktować uszkodzenie mózgu Fineasza Gage'a jako zmianę jego
Nie, napisałeś WBREW DECYZJI BOGA

@dzeksondzekson: nie zorientowałeś się, że to bezpośrednie odniesienie się to przytoczonej deklaracji?

jak Bóg będzie chciał żebyś umarł, to trafisz na najgorszego chirurga jakiego się da, albo najlepszego który będzie miał najgorszy dzień i popełni błąd w sztuce lekarskiej

@dzeksondzekson: tak samo możesz napisać w drugą stronę: Jak Bóg będzie chciał, żebyś żył, to sprawi że cudem przeżyjesz nawet najstraszniejszy wypadek lub wyjdziesz z najgorszej
@tyrald:

jest. Tak jak pisałem - gdyby Max Planck siedząc nad black body problem stwierdził, że jakiś bóg (niekoniecznie chrześcijański) tak rozporządził, to nie mielibyśmy mechaniki kwantowej.


Akurat Planck był luteraninem, to raz, a dwa że to, że wiara w Boga nie wyklucza działalności naukowej. Inaczej nie byłoby takich ludzi jak ks. Michał Heller, który jednocześnie będąc teologiem, jest kosmologiem i fizykiem teoretycznym.

Ale to już wielokrotnie poruszałem w swoich komentarzach,
Nie, człowiek ma wolną wolę, a więc może czynić zło i dobro. Jednakże zło to w wierze chrześcijańskiej brak dobra. Toteż jest nazywane grzechem, a grzech oddala człowieka od Boga. Morderstwo to skrajne oddalenie się od Boga, ciężko żeby było wolą Bożą.

@dzeksondzekson: no ok, ale jak się to ma do przytoczonej deklaracji? Dlaczego nie użyto tutaj argumentu odnoszącego się do moralności, ale do tego, że to "wyłącznie Bóg" decyduje o
@NapalInTheMorning: Jak nie użyto odnoszącego się do moralności?

Masz dalej wyraźnie

"Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania

Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie,

eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę."


, że nie zgadzają się na tę formę działania, gdyż nie ma ona za wiele wspólnego z ich profesją polegającą na ratowaniu życia - i ani aborcja na życzenie ani eutanazja
@dzeksondzekson Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie czy ludzie należycie wypelniają swoją poslugę względem Boga mieszając go w takie zagadnienia. Chodzi mi tu o nawiązanie do przysięgi Hipokratesa w jej pierwotnej wersji.

Odnoszono się tam bezpośrednio do Bogów i to przed nimi przysięgano sumienne i odpowiedzialne wykonywanie swojego zawodu. Ale dotyczyło to Bogów w religii politeistycznej a nie monoteistycznej tak jak nasza. Czy to oznacza że naszego Boga w swojej moralności ktoś
@NapalInTheMorning: Myślę że lekarze którzy uratują człowieka, robią to dlatego ze bóg im na to pozwolił i umozliwił, a nie postępują wbrew jego woli. Nie żebym podpisywał się pod taką logiką, bo nie jestem wierzący ale tak to mniej więcej katolik z rigczem by wyjaśnił.
@warpig566: Jeśli masz choć odrobinę wiedzy teologicznej, to wiesz, że wśród wierzeń politeistycznych zawsze była hierarchia Bogów, więc to, że wtedy ludziom nie udało się wykoncypować, że jeden Bóg może mieć cechy wszystkich Bogów to była jedynie kwestia czasu. Tak było z Mezopotamią, byli bogowie którzy mieli ubić złą Tiamat, wszyscy umierali w starciu z nią, aż w końcu pojawił się Marduk, który miał cechy innych Bogów lub te mu "służyły"
@dzeksondzekson:

Nie śledziłem nigdy tej sprawy, ale nie rozumiem jak jednostkowy przypadek może warunkować całe prawo. Z tego co się orientuje precedens nie oznacza, że późniejsze sprawy mają być wg niego osądzane


Oczywiście, że nie bo u nas prawo precedensowe nie istnieje. A skoro sam mówisz, że nie śledziłeś sprawy to radzę się zainteresować bo pomimo tego, że Chazan stracił swoją posadę to nadal jest jedną z istotnych osobistości wśród działaczy
@warpig566:

Oczywiście, że nie bo u nas prawo precedensowe nie istnieje. A skoro sam mówisz, że nie śledziłeś sprawy to radzę się zainteresować bo pomimo tego, że Chazan stracił swoją posadę to nadal jest jedną z istotnych osobistości wśród działaczy "pro-life" a nie da się ukryć, że są to osoby wierzące.


Skoro dokonywał aborcje i stał się tego przeciwnikiem, to na pewno jest to powód dla którego zrewidował swoje poglądy i
@dzeksondzekson:

Skoro dokonywał aborcje i stał się tego przeciwnikiem, to na pewno jest to powód dla którego zrewidował swoje poglądy i żałuje tego co robił. Dlaczego ma nie być działaczem, ze względu na swoją jedną złą decyzję?


Nie rozumiesz. Taki lekarz zawsze ma prawo odmówić, ale jednocześnie jest zobowiązany do udzielenia informacji o klinice gdzie taki zabieg można byłoby wykonać. A przy obecnej partii rządzącej obawiam się, że przyzwolenie na takie