Wpis z mikrobloga

Wymiar upadku mediów publicznych jest widoczny jak na dłoni. Według "Radio Track Millward Brown" udział w czasie słuchania Trójki to 7%. To najgorszy wynik od przynajmniej 5 lat. Podobny los spotkał też radiową Jedynkę, Dwójka przetrwała "dobrą zmianę" bez większego uszczerbku. Ale liczby i procenty to nie wszystko, za tendencją spadkową kryją się tysiące drobnych historii. Przejdźmy od ogółu do szczegółu, sprawdźmy co się stało w Warszawie.

Pracowałem w lokalnym Warszawskim oddziale Polskiego Radia. W RDC byłem reporterem gdy jeszcze premierem był Donald Tusk, a 11 listopada palono tęczę na placu Zbawiciela. Przyszedłem na staż w czasie studiów i sprawdziłem się na tyle, że dostałem pracę. Różowo jednak nie było. Miałem wtedy ogromny żal do Polskiego Radia na wielu płaszczyznach. W sposobie traktowania swoich pracowników (umów jakie dostawali, samego trybu pracy). Irytowało mnie wieczne niedoinwestowanie i 10 letnie komputery z starym Firefoxem. Po godzinach w ramach wolontariatu próbowałem ucywilizować podcasty publikowane przez nasz oddział, ale sprawę pochłonęła biurokracja i nie zrozumienie kompletnie internetu.
To czego jednak nie można było odmówić biednemu lokalnemu oddziałowi to misyjności. Ewa Wanat jako redaktor programowa to było najlepsze co mogło spotkać RDC. Mieliśmy audycje o kulturze wysokiej, były rozmowy o filozofii i o polityce. Komenatatorzy z Krytyki Politycznej i Do Rzeczy. Wszystko przemieszane muzyką z różnych stron świata. Pracując w Polskim Radiu bez cienia zażenowania mogłem namawiać znajomych do płacenia abonamentu, być fanem tego co robimy. Nawet gdy musiałem rozstać się z radiem odchodziłem bez pretensji. Nie mogłem mieć żalu do ludzi, którzy robili tak dobre radio.

Mamy rok 2017, większość ludzi których znałem już nie pracuje. Co się działo po wygranej PiS? Dam jeden dobitny przykład: Jerzy Zalewski z telewizji Republika przeniósł swój program na fale publicznego nadawcy. To właśnie z jego programu pochodzi poniższy wycinek. Prowadzący zaprosił do programu "satyryka" Andrzeja Rosiewicza. Na antenie RDC emeryt fałszował swój polityczny gniot "Andrzej Duda to musi się udać". Po piosence prowadzący rozmawiał ze swoim gościem o menelach by w końcu audycja mogła przerodzić się w bezmyślny bełkot krytykujący "gendery" i Unię Europejską (bo zabrania łowić dorsza). Na koniec piosenka w rytm znanej melodii "happy birthday to you" z podmienionym tekstem na "happy gender to you". Boki zrywać. Tak należy podsumować to co z Polskim Radiem stało się po zmianie rządu.

były reporter RDC,
Filip Szarecki

tagi: #liberalnidemokraci #neuropa #4konserwy #tvpis #polskieradio #media #dobrazmiana #polityka
LiberalniDemokraci - Wymiar upadku mediów publicznych jest widoczny jak na dłoni. Wed...
  • 14
  • Odpowiedz
@Hamouma: Włącz w takim razie Polskie Radio, będziesz zachwycony. My jednak pozostaniemy przy stanowisku, że lepiej gdy media publiczne dopuszczają wiele różnych środowisk (w tym Krytykę Polityczną ale i prawicowych publicystów z Do Rzeczy).
  • Odpowiedz
@LiberalniDemokraci: mnie nie interesuje czy ktoś jest z prawicy czy lewicy tylko jak się odnosi w stosunku do Polski,Krytyka Polityczna powinna zostać zdelegalizowana,to jest gniazdo antypolskich plujków,

> Członkowie tegoż środowiska wystosowali do Komitetu Budowy Pomnika Sprawiedliwych list otwarty, w którym ubolewają nad niewłaściwą – ich zdaniem – lokalizacją pomnika. Jeszcze bardziej zasmuca ich fakt, że pomysł ten wyszedł ze środowiska żydowskiego. Przesłanie dość emocjonalnego listu wydaje się zawierać w stwierdzeniu,
  • Odpowiedz
@LiberalniDemokraci: Dzięki , że były reporter. Po co wywołujesz trójkę której słucham a piszesz o czymś co nawet nie mieści się w granicach błędu statystycznego,jeśli chodzi o słuchalność. RDC - misja itp. Nie zastanowiło Cię ,że mimo misji nikt tego nie słucha? Miałeś wygodną posadkę , więc żal d... ściska że nie masz już jej ZA MOJĄ KASĘ. A Rosiewicza to ty szanuj a nie jedź po nim emeryt bo chyba
  • Odpowiedz
o już wolę słuchać dissów jakiegoś dziadka na temat dorsza niż antypolskiej gadzinówki opluwającej nasz kraj


@Hamouma Nie odniosłeś się do upolitycznienia, spadającej słuchalności czy marnej jakości audycji. Dla ciebie liczy się tylko zwalczanie ludzi, którzy maja poglądy przeciwne do ciebie, co jednocześnie legitymizuje postępującą żenadę ze strony #pis i pobocznych mediów.

I ty masz czelność nazywać się centrystą. #heheszki Jesteś 100% wyborcą #pis, albo co lepsze twój prawicowy pracodawca nakazał
  • Odpowiedz
@Puter: Cóż, Rosiewicza to akurat nikt kto wykazuje resztki zdrowego rozsądku nie będzie szanował. Twórcy, nawet discopolowi nie powinni sprzedawać się politykom.

Dodatkowo wbrew mitom i legendom na temat zarobków w mediach reporter nie może liczyć na wiele. Nasz kolega Filip z RDC rozstał się przed dobrą zmianą (w 2014 roku) i nie z powodów politycznych.
  • Odpowiedz
@LiberalniDemokraci: To jest przykład zemsty - pewnie byłoby łagodniej, gdyby nie machanie szabelką przez panią Wanat (to słynne niepuszczanie kolęd w Wigilię).
A w ogóle to chciałbym zauważyć, że RDC jest rozgłośnią regionalną - tymczasem obie strony tam próbują wciskać swój światopogląd. Jak jest coś lokalnego, to oczywiście z Radomia i Płocka. Stolica Polski nie ma poważnych mediów, nie ma i nie miała porządnej publicystyki, RDC przy każdej władzy popełnia wielkie
  • Odpowiedz
@Xianist: Dla ciebie liczy się tylko zwalczanie ludzi, którzy maja poglądy przeciwne do ciebie, co jednocześnie legitymizuje postępującą żenadę ze strony lewactwa. Poznajesz cytat? Jakbyś spojrzał w lustro( ͡º ͜ʖ͡º)?
  • Odpowiedz