Wpis z mikrobloga

Mam problem z zewnętrznym dyskiem twardym WD My Book 2 TB, w środku siedzi WD Caviar Green WD20EARX, dysk ma 5 lat. Ostatnio wycinałem z jednej partycji jednocześnie 3 pliki po 4 GB na inną partycję tego samego dysku. Wszystko szło okej do ok. 60% każdego z plików i stopniowo prędkość spadała aż do 0 KB/s i dysk przestał być osiągalny. Po restarcie komputera partycje przestały się wyświetlać.

Podjąłem próbę wymiany elektroniki dysku na ten sam rodzaj zgodnie z numerem modelu oczywiście przelutowując kość EEPROM z mojej płytki. Myślałem, że to pomoże, ponieważ dysk pomimo że jest zewnętrzny to nie był ruszany dobre 2 miesiące z miejsca, nie wpływało na niego żadne źródło ciepła, które mogłoby go nagrzać itp. Dysk nie jest wykrywany również po wymianie płytki (co oznacza, że i oryginalna płytka PCB może działać). Uszkodzenie kontrolera odpowiedzialnego za działanie jako dysk zewnętrzny wykluczam, ponieważ dysk nie jest wykrywany zarówno gdy go podłączę bezpośrednio w komputerze poprzez SATA jak i przy pomocy tego kontrolera USB 3.0. Testowałem na 3 różnych komputerach, wszędzie ten sam problem, te same błędy. Kontrolowałem dysk w SMART co jakieś 2 miesiące i wszystko było w porządku. Po tym przenoszeniu plików dysk przestał mi działać.

Żadne oprogramowanie do diagnostyki czy odzyskiwania na UBCD czy Hiren's dysku nie wykrywa jak i BIOS. Wydaje mi się, że będzie to problem mechaniczny z głowicą, ale nie jestem ekspertem dlatego postanowiłem się zwrócić o pomoc. Załączam link do filmu: https://drive.google.com/file/d/0Bx5BN6sCTEord21tQ0JJM3YxY0E/view?usp=sharing

Na filmie można posłuchać jak działa dysk, taki dźwięk jest wydawany przez jakieś 4 minuty po czym następuje cisza, może ktoś z Was będzie potrafił określić wadę na podstawie pracy tego dysku.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc ʘʘ

#komputery #pcmasterrace #informatyka #hdd #wd #backup #elektronika #pomocy #pytaniedoeksperta
  • 15
@wycz: () Sądzisz, że padła głowica lub jest to mechaniczny ogólnie problem, który jest nie do ogarnięcia w normalnych pieniądzach?
@wycz: Rozumiem, a czy domyślasz się może co mogło spowodować ogólnie takie uszkodzenie? Czy może to być przez kontroler WD USB 3.0, który obsługiwał ten dysk? Bo dysku będę potrzebował i miałem chęć wykorzystać nadal kontroler WD i włożyć nowy HDD SATA w obudowę po nim, ale się boję, że to była wina kontrolera i uszkodzi mi kolejny dysk i znowu stracę dane.
@wycz: Co polecisz ze swojej strony? Jakiego producenta bądź może jakiś model/seria dla 2 TB? Coś kupić muszę, tylko kwestia teraz co. (ʘʘ)
@b0rn2frag: Nie mam pojęcia. To parametr ze SMART-a? Jeśli tak to gdzieś głęboko może mam jakieś logi z HDTune z kiedyś. Ogólnie dysk działał prawie 5 lat. Wykorzystywany do przechowywania dużych plików ok. 5-20 GB.
@MaTTiQ: tak, to parametr smarta który jakoś mniej-więcej tak się nazywał. w skrócie WD wypuściło te greeny z technologią która obsesyjnie parkowała głowicę, a ta ma ograniczoną żywotność (IIRC deklarowane 300k cykli parkowania). oczywiście ludzie byli w stanie kupić sobie greena pod system w kompie działającym 16h na dobę, co skutkowało padami po roku-dwóch ;)
@b0rn2frag: Dobrze wiedzieć, u mnie dysk był używany nie jako systemowy. Kupowałem go jako zewnętrzny, więc nie wiedziałem co w nim siedzi. Na pewno nie wyobrażałem sobie serii Black w środku do dysku gdzie gardłem był kontroler USB. Teraz widzę, że istnieje taka technologia jak UASP, która daje dobre prędkości. Znalazłem raport AIDA64 z 2016-03-10, który zawiera SMART tego dysku. Załączam jako obraz.
//edit: Wnioskuję, że to parametr C1, który półtora
MaTTiQ - @b0rn2frag: Dobrze wiedzieć, u mnie dysk był używany nie jako systemowy. Kup...

źródło: comment_rEr8sGl56ZmvvFy4BMI0pnvU0uvtUjMG.jpg

Pobierz
@MaTTiQ: yep, chodzi o C1. greeny rzeczywiście miały deklarowane 300k i parkowały głowicę po ledwie 8s - https://superuser.com/questions/735209/smart-brand-new-western-digital-hard-disk-showing-very-high-load-cycle-count

IIRC już w Blue 7200rpm parkowanie nie było problemem, tak samo w wyższych seriach. możesz rozważyć WD Red ewentualnie, one są do pracy 24/7 w NASach

edit: ofc pewnie sporo greenów przeżywało ponad 300k cykli i wyżej, ale awaria głowicy przy wysokich wartościach nie jest czymś dla nich dziwnym
@b0rn2frag: Teraz z pewnością przy wyborze dysku będę bardziej świadomy niż kiedyś. Jak i przy monitorowaniu stanu innych moich obecnych dysków. Natomiast mam pytanie odnośnie uszkodzenia. Ogólnie będzie to prawdopodobnie uszkodzenie głowicy? Wiem, że nie osiągnę w mieszkaniu warunków idealnej czystości, ale czy podjęcie próby wymiany głowicy na działającą może pozwolić mi na uruchomienie dysku twardego z jakimś procentem uszkodzonych sektorów nawet na kilka godzin żeby skopiować z niego pliki?

Ogółem
Ogólnie będzie to prawdopodobnie uszkodzenie głowicy?


@MaTTiQ: nie powiem na ile wyeliminowałeś elektronikę, bo na elektronice w dyskach się nie znam, ale zakładając że nie jest to elektronika to głowica byłaby najbardziej prawdopodobnym winowajcą.

grzebać głębiej w domu można tylko lepiej sobie do tego zrobić komorę laminarną DIY, a'la https://forum.hddguru.com/viewtopic.php?f=1&t=29602
jeśli dobrze pamiętam to na tym sprzęcie gościu zrobił parę udanych przeszczepów. bez komory możesz zniszczyć powierzchnię talerzy tylko tym że