Wpis z mikrobloga

cumple, mam zaproponować fizykochemiczne metody określenia składu ilościowego stopu cu-ag-au (dla każdego pierwiastka inna, XRF odpada).

dla złota wymyśliłem aby roztopić stop w kwasie azotowym, odsączyć azotany srebra i miedzi od złota i zważyć
macie pomysł jak to ugryźć dalej? może jakoś oddzielić w/w mieszaninę soli i elektrolizować jeden z pierwiastków?
#pytanie #chemia
  • 6
@KeineLust: ważysz próbkę, rozpuszczasz w HCl- powstaje ci CuCl2(rozpuszczalny), AuCl3(rozpuszczalny) i nierozpuszczony Ag. ważysz to i dajesz HF- Wytrąca ci się nierozpuszczalny CuF2, ważysz, przeliczasz na czystą miedz, odejmujesz ag i cu od początkowej masy próbki i masz też złoto.

Jeśli miałbyś zrobić to praktycznie i trudno by było oddzielić pierwszy roztwór od nierozpuszczonego ag bez niszczenia roztworu/utraty objętości, możesz odważyć dwie takie same próbki i tą drugą rozpuścić w HF,
@Vahaira: @KeineLust: tak mi się zdaje że nie uda się roztworzyć złota tylko w kwasie solnym, dlatego używa się wody królewskiej.
ja bym całość rozkładał w azotowym, złoto by zostało nieroztworzone, a następnie otrzymany roztwór azotanów miedzi i srebra strącił nadmiarem jonów chlorkowych i z masy chlorku srebra (nierozpuszczalnego) wyliczył srebro. pozostałość to już miedź, chyba najprostsze i nie trzeba się babrać z HF
@KeineLust: Metod jest na prawdę sporo a ich wybór zależy głównie od planowanej dokładności, koszcie i szybkości analizy.

może jakoś oddzielić w/w mieszaninę soli i elektrolizować jeden z pierwiastków


Tutaj rozdział nie musi być konieczny, często metodami elektrolitycznymi (np. polarografia) można oznaczać zarówno ilościowo jak i jakościowo pierwiastki w ich mieszaninach.

Podobnie jak kolega @Bozon_stuleja polecałbym zastosowanie ICP-OES, co pozwoli uniknąć rozdziału mieszaniny azotanów (wykonalne ale pracochłonne).
Jeżeli jednak ktoś jest