Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #internet #siecikomputerowe #dsl #adsl #komputery #elektroda #wincyjtagow

Dobra murki jest sprawa taka, jest sobie puszka TP na zewnątrz domu, jest sobie z tej puszki wychodzący kabelek rj11 do użytku domowego. Problem polega na tym że była przeprowadzka na piętro wyżej, kabelek rj11 puściłem roboczo po ścianie przez okno, ale umówmy się że jest to wyjście tymczasowe. Jako że ostatnio mi wifi zaczęło niemiłosiernie zrywać po kilka razy dziennie, chciałbym cały internet puścić przez kabel. Od pokoju do puszki TP będzie coś około 20m, modem może sobie stać i w pół drogi tak żeby na środku domu był pi razy drzwi. Na zewnątrz po ścianie biegnie jakieś 2.5m. No i teraz pytania:

1. Od puszki przyjmując długość chociaż tych 10 metrów jaki powinien iść kabel, zwykły telefoniczny czy skrętka dwużyłowa jeśli taka w ogóle istnieje? No i czy musi być kabel żelowany do użytku zewnętrznego czy wystarczy że go puszczę (ten odcinek na dworze) w plastikowych rurkach?

2. Czy długość kabla rj11 poprowadzonego do liveboxa do 15m zrobi jakąś różnicę na moim i tak żałosnym łączu które w porywach ma 2,7 megabita (pingi są raczej w porządku 25ms do wp i 50ms do google)?

3. O technikach pomarańczy mi nawet nie wspominajcie, z tego co wyczytałem mają tylko obowiązek żeby net był do domu podpięty, a na którym piętrze już nie ma wyszczególnione. Po doświadczeniach jak tu był zakładany net to nawet nie chce mieć z nimi styczności, pytałem ile tu pójdzie, mówią że może do 3 megabitów, ale panie tu będzie niedługo gdzieś skrzyżowanie przebudowywane i postawią centralę i będzie szybciej... to było 5 lat temu, net jaki był taki jest. Ja chce tylko go puścić kablem, bo izolacja w rj11 wieczna nie będzie, a po kablu jednak stabilniejsza opcja niż przez wifi.
genesis2303 - #kiciochpyta #internet #siecikomputerowe #dsl #adsl #komputery #elektro...

źródło: comment_FDkYipC07fmndP6oAeJSLZZmvlSKYwFN.jpg

Pobierz
  • 13
@genesis2303 na moim budynku idzie zwykły telefoniczny po ścianie bez rurek i wisi tam już dobre 17 lat i nic mu nie jest. I dlaczego kabel ma być stabilniejszy niż wifi? Jeśli nie jesteś 500 m od routera orzy twojej prędkości internetu nawet sznurkiem dałoby się go przesłać. Założę się że samo wifi nie ma nic wspólnego ze zrywaniem internetu chyba że masz AP za 3 dychy z bazaru.
@Stragan: no widzisz, a jest raptem 2 kreski, od liveboxa 2.0 jestem jakieś niecałe 15 metrów w lini prostej, odbiornik to Asus USB N10 i jest podłączony do kompa przez 2 przedłużacze USB bo inaczej nie łapie mi w ogóle. Dodatkowym plusem puszczenia przez kabel jest to że jak będzie potrzeba to zamiast biegać ciągle do liveboxa i go wyłączać, po kablu mogę to zrobić przez panel liveboxa. O kablach się
genesis2303 - @Stragan: no widzisz, a jest raptem 2 kreski, od liveboxa 2.0 jestem ja...

źródło: comment_7mvWUkyboxwYL5AZ7w5CE0V15ZvR23u9.jpg

Pobierz
@genesis2303: jeśli przez "kabel RJ11" rozumiesz taki typowy płaski elastyczny używany do połączeń gniazdko-telefon, to wywal go co prędzej. Na tych kilku metrach takiego przewodu masz większe straty, niż na całej reszcie linii.
Co zamiast niego? Cokolwiek, co będzie miało jakiekolwiek parametry. Może być typowa skrętka, może być przewód telefoniczny, ale instalacyjny (YTKSY, YTDY), choćby popularnie zwany "domofonowy".
@Jarek_P:

jeśli przez "kabel RJ11" rozumiesz taki typowy płaski elastyczny używany do połączeń gniazdko-telefon


Dokładnie taki wychodzi u mnie z puszki, technicy tepsy widzieli i wszystko w porządku było według nich ( ͡° ʖ̯ ͡°)

nie wiesz może gdzie coś takiego mogę dostać? Pytałem o jakikolwiek kabel telefoniczny do użytku zewnętrznego, castorama że tylko do środka mają z metra, hurtownia elektryczna skrętka żelowana ale na 10 czy
@genesis2303: jeśli to ma iść na zewnątrz, to nazwy, którymi rzuciłem są Ci po nic. Znaczy, oczywiście, takimi "domofonowymi" przewodami też to zrobisz i będzie latami działać, ale nie będzie to zrobione dobrze, a "lata" mogą sie okazać niezbyt długie. Potrzebujesz kabla przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych. Skrętka żelowana jak najbardziej się nadaje, w Leroju mają co trzeba (w castoramie pewnie też, tylko gramotny sprzedawca potrzebny):

https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/instalacje-elektryczne/przewody/przewod-sygnalowy-xztkmxpw-250-m-aks-zielonka,p401867,l1062.html

kupisz to zresztą w każdym
@genesis2303: Na zdjęciu nie wygląda, ale z oznaczenia wynika, że powinien być żelowany. Tak czy tak izolację ma odpowiednią do wieszania tego na zewnątrz. Jeśli kabla nie wkopujesz w ziemię, a końce są wystarczająco chronione przed zamoczeniem, to żelowanie nie jest konieczne, jeśli jest - tym lepiej.
A i wcale nie jest za tani, wręcz przeciwnie, jak to zwykle z kablami na metry w kibelmarketach, jest złodziejsko drogi. W szanującej się