Wpis z mikrobloga

#idiotabuduje i kolejne idiotyczne pytania do władców gromu czyt. elektryków.
1. Czy istnieje jakaś obowiązująca zasada odnośnię prowadzenia kabli 230V? Tj. Czy na przykład: podłączając puszkę, przewód dostarczający prąd powinien wchodzić do puszki z góry? dołu?
2. To samo przy kontaktach itp.
3. Czy dopuszczalnym jest podłączenie równoległe 3 wyjść do żarówek co np. 1 metr każde?
4. Czy jak zrobiłem zwarcie probówką-śrubokrętem że aż #!$%@?ło korki i były iskry to mogę użyć tej samej probówki jeszcze raz? Czy już do wyrzucenia jest?
5. Czy to prawda że gumowe buty mogą uratować życie w momencie kiedy złapie się przewód pod napięciem?
#elektryka #prad #majsterkowanie
  • 31
@mateo__:
1 czyli od góry czy od dołu?
2 tak samo?
3 przewod-----jedna zarowka-------druga zarówka----- trzecia żarówka na jednym przewodzie równolegle.
4 taboret się złamał jak na nim stałem i badałem fazę w puszce i dotknąłem niechcący przewodu N
5 no to ok

@MojaPuffa: nie bajt.
1. Czy istnieje jakaś obowiązująca zasada odnośnię prowadzenia kabli 230V?

Tak. Istnieją m. in. minimalne odległości od różnych rzeczy, krawędzi ścian, instalacji wodnych, drzwi itp. Sposobów układania przewodów itd.

Czy na przykład: podłączając puszkę, przewód dostarczający prąd powinien wchodzić do puszki z góry? dołu?

Nie ma znaczenia, przy takiej instalacji.
2. Przy kontaktach jest zalecenie by przewód fazowy był po lewej stronie gdy bolec znajduje się na górze (a po prawej gdy