Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej przetransportować samochód z Oslo do Tromsø? Znalazłem samochód, który mnie interesuje, w mieścinie niedaleko Oslo, ale za cholerę nie będę miał możliwości nim przyjechać na północ.

Orientuje się ktoś, czy po zakupie samochodu mogę się nim tymczasowo poruszać? A jeżeli nie, to ile trwa załatwianie wszystkich formalności?

Dzięki za pomoc Mirki :)

#norwegia
  • 8
@Serchio: możesz jeździć autem, jeżeli jest zarejestrowane na poprzedniego właściciela, 3 dni. Jeżeli jest wyrejestrowane to musisz kupić te czerwone naklejki w statensvegvesen.
Kiedy to auto kupujesz? Może się zgramy i podzielimy koszty :>
@Serchio: Przerabiałem to na początku roku. Nie ma żadnej sensownej alternatywy na auta do wartości 100k. Musisz sobie znaleźć kogoś, kto chce niskim kosztem dostać się z Oslo na północ i jest gotów odebrać dla Ciebie to auto. Zakupu dokonujesz za sprawą cyfrowego kontraktu sprzedaży (jest taka opcja na Finn.no), przerejestrowujesz na siebie również online, opłacasz ubezpieczenie i dogadujesz ze sprzedawcą, że auto postoi u niego do czasu aż twój człowiek
@Serchio: Hmmm, w Trømso jeszcze nie byłem... :D Sam nie wiem prawdę mówiąc jak to sensownie załatwić, lawetą faktycznie się nie opłaci, może poproś sprzedającego o przetrzymanie parę dni aż będziesz miał możliwośćć odebrania.
@adicur: Jakie czerwone naklejki - próbowałem coś znaleźć u nich na stronie, ale bez powodzenia. Możesz rozwinąć temat?

@RoBee: Te 18k NOK to jeszcze bym przeżył, ale nie wiem jak samochód przetransportować z Oslo do Bergen :(

@Stashqo: Gdybym tylko wiedział, jak to załatwić bym po zakupie samochodu mógł nim przyjechać na północ...
@Serchio Znacznie taniej cię wyjdzie jak znajdziesz sobie jakiegoś chętnego na darmowy transport. A skoro 18k to nie koszt, to dlaczego nie polecisz po samochód sam?

EDIT: Dopiero teraz doczytałem, że nie możesz. Kupno, przerejestrowanie, ubezpieczenie to kwestia 2h jeżeli ta druga osoba jest w miarę ogarnięta. Mi razem z kredytem zajęło to 1.5h z telefonem w ręku.
@Serchio: @RoBee: Czy coś się ostatnio zmieniło? Ja jak kupowałem oba auta to właściciele pisali oświadczenie że jadę na ich ubezpieczeniu przez pierwsze 24h, przerejestrowanie to broszka sprzedającego-on wysyła to do vegvesen, a Ty jedziesz z umową i vognkort na tego gościa. Rozumiem że auto jest zarejestrowane i opłacone, bo jeśli nie to całkiem inna procedura...
@electro_nick Nie, no zgoda, można i tak ale chciałem tylko uzmysłowić, że zrobienie tego od A do Z to kwestia kilku kliknięć i jednego telefonu. Nie każdy sprzedający pozwala na taki przejazd.
@RoBee u mnie żaden jeszcze nie robił problemu, można też zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i oni to robią w moment właśnie tak jak pisałeś. Papieru żadnego nie masz ale możesz jechać bez przypału.