Wpis z mikrobloga

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jedne z najciekawszych ruin w Polsce. Zamek, a właściwie pałac z elementami obronnymi w momencie budowy był największym pałacem w Europie. Pod względem wielkości wyprzedził go dopiero francuski Wersal.
---> Znalezisko o zamku, do którego serdecznie was zapraszam dodane przez mirka KODISHU.

Zamek świetnością cieszył się jedynie 11 lat, w czasach potopu szwedzkiego skradziono lub zniszczono dokumentację jego budowy, przez co nie sposób zweryfikować np legendy głoszącej, że okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.

Pełna relacja i dużo zdjęć dostępne tutaj: http://roadtripbus.pl/zamek-krzyztopor-ujazd/

#odkryjswietokrzyskie <<<---- jeśli się podobało to zapraszam do obserwowaniu tagu, będzie mi również miło jeśli dasz plusika.

Kolejny artykuł w ramach serii pojawi się na stronie i mirkoblogu już za 2 dni!

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje miejsc, które warto odwiedzić to piszcie w komentarzach.

Miłego dnia!

#podrozujzwykopem #zamki #sredniowiecze #opatow #staszow
MG78 - Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jedne z najciekawszych ruin w Polsce. Zamek, a ...

źródło: comment_EofBdGasid2oHmHP8tIa6ibfjSK6IXzh.jpg

Pobierz
  • 23
@mikw: Jak by liczył jeden to by policzył raz i by był spokój, a jak liczyła cała rzesza to wychodziło różnie ;)

Generalnie problem z tego co wiem jest taki, że to nie chodzi o policzenie dzisiejszych okien, ale tych w momencie budowy i tu już pojawia się pole do interpretacji bo część pałacu została zniszczona.
@Seeker: Nooo, tak samo jest z wieloma zamkami. Gdyby ogarnąć machinę czasu to można by być takim podróżnikiem i sobie oglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@r0k0: Nie tylko źródło tu zawiniło. Generalnie sytuacja jest trochę taka jak z człowiekiem który wygrywa w lotto 10 milionów i przeznacza z tego większość na budowę domu. Później problemy z utrzymaniem, a chętnych na zakup brak bo dom duży i drogi. Tnie się koszta, dom niszczeje no i później ogląda się takie ruiny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MG78: byłem bez przewodnika i słabo - nie miałem jak się czegokolwiek dowiedzieć. brak informacji poza tablicą w głównej bramie. mogliby zrobić jakieś wizualizacje, tabliczki z opisami, kurde, nie każdy jest historykiem/ma pojęcie o stylach architektonicznych itd. jeśli nie posiadasz wiedzy, którą uzupełnisz te braki w wyobraźni to zobaczysz kupę kamieni i tyle.