Wpis z mikrobloga

Cześć kosmiczne mirki! Dzisiejszy wpis będzie nieco inny od poprzednich z powodu formy jaką przybieże. Nadajmy mu tytuł „Nie wszystko złoto co się świeci”. Będzie o Słońcu i o złocie. Zapraszam.

Masa naszej dziennej gwiazdy to około 1,98855x10^30 (kg). Jest to dosyć sporo. Na tyle sporo, że może dokonywać ona fuzji wodoru w hel, ale nie na tyle sporo, aby czynić większe cuda. Bardziej masywne gwiazdy potrafią produkować bardziej masywne pierwiastki. Istnieje jednak granica i jest nią żelazo. Pierwiastki o większej od żelaza liczbie atomowej powstają już w wyniku wybuchów supernowych. Jednym z nich jest złoto.

Tak się składa, że nasze Słońce nie składa się tylko z wodoru i powstającego z niego helu. Proporcje wyglądają mniej więcej tak: niecałe 75% masy naszej gwiazdy stanowi wodór, niespełna 24 % hel, nieco ponad 1% przypada w udziale innym pierwiastkom przy czym w większości jest to tlen. Co ciekawe wśród tej reszty jest również złoto o którym już wspomniałem. Bazując na informacjach z akapitu drugiego domyślacie się zapewne, że złoto Słońca pochodzić musi z innej „umarłej” już gwiazdy.

A teraz do meritum. Na 1 mld atomów wodoru przypada 9 atomów złota. Niezbyt dużo. Pobawmy się jednak w pewne kalkulacje. Dotarłem do informacji mówiącej, że masa całości złota Słońca równa jest 1/600,000 masy Ziemi.

A więc:

Masa Ziemi = 5,97219*10^24 (kg)

Zatem:

Masa złota na Słońcu = 5,97219*10^24/600,000 (kg) co daje nam 9,95365*10^18 (kg)


Przyjmując, że na świecie rocznie wydobywa się średnio 2,86 mln kg złota "złoża" Słońca pokryłyby to na 3,474,223,385,689.35 lat.

Nie mieści się to w głowie, ale wciąż to tylko 0,0000000005% masy Słońca co tłumaczy tytuł tego wpisu. To zdecydowanie nie złoto świeci na Słońcu.


Idąc dalej:

Gęstość złota to 19,3 (g/cm3) czyli 19300 (kg/m3) a więc objętość całego złota Słońca wynosi 5,15733*10^14 (m3)

Powierzchnia Ziemi to około 5,10072*10^14 (m2)

A zatem używając całości złota ze Słońca na pokrycie Ziemi jednolitą warstwą otrzymalibyśmy powłokę o grubości nieco ponad 1m!



Rodacy szykujmy misję załogową ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Mam nadzieję, że wpis się spodobał. Jeżeli tak to jak zawsze zapraszam do śledzenia tagu #nedvedinspace -> zawsze prawilny kosmo content ( ͡ ͜ʖ ͡)

Źródło: Na tropie tajemnic Słońca, Rudolf Kippenhahn

#kosmos #kosmosboners #astronomia #astrofizyka #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu #liganauki
Nedved - Cześć kosmiczne mirki! Dzisiejszy wpis będzie nieco inny od poprzednich z po...

źródło: comment_3uZ7gBnj8XhFTxNlrQrT4R4mikmhzGsc.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@Nedved: jak to jest z tymi cięższymi pierwiastkami? o ile dobrze pamiętam to fuzja cięższych pierwiastków ma nie zachodzić bo nie jest egzoenergetyczna, ale przecież to nie znaczy że w ogóle taka fuzja nie może zajść. Przecież energię może czerpać z fuzji lżejszych pierwiastków.
  • Odpowiedz
@Kolsky: Nie jestem @Nedved więc tylko tak delikatnie się wtrącę, że im cięższe pierwiastki są produkowane w gwieździe tym gwiazda pęcznieje - zwiększa swój promień. Wiąże się to z tym, że im cięższe pierwiastki są syntezowane tym więcej energii potrzeba. Dla gwiazd takich jak Słońce w pewnym momencie siła odśrodkowa przewyższy siłę dośrodkową (grawitację) i po prostu odrzuci ów zewnętrzną powłokę pozostawiając po sobie mgławice planetarną wraz z jądrem
  • Odpowiedz
Super Nową. Najpotężniejsze zjawisko w przyrodzie.


@Nartenlener: na pewno najpotężniejsze? A rozbłyski gamma i kwazary?

złożone zagadnienie, ale na tyle ciekawe, że warto sobie je przybliżyć, choćby dla własnej satysfakcji i szpanu w towarzystwie


@Nartenlener: i tu też muszę się nie zgodzić. Ilekroć w towarzystwie zaczynam mówić o czarnych dziurach, supernowych, gwiazdach neutronowych, albo elektrowniach i reaktorach atomowych (mój inny konik), to jakoś po paru minutach wszyscy nagle
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@G_Addams Nie wiem gdzie tu masz 3 i pół roku. Usuń sobie przecinki jak Ci będzie łatwiej i zawołaj moderacje, może będzie ban ;-)

  • Odpowiedz
3,474,223,385,689.35 lat


@Nedved: Powinno być 3474223385689,35 lub 3.474.223.385.689,35 ewentualnie 3 474 223 385 689,35 lat
Nie wykluczone, że na elektrodzie byłby za to ban, ale to tylko portal ze śmiesznymi obrazkami.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@G_Addams Nie jestem w pozycji do decydowania o tym jaki format jest zły a jaki dobry. Jeżeli przez wg Ciebie błędny zapis przebrnąłeś przez ten wpis z pewnym trudem to wybacz. Polecam wrócić na elektrode skoro tam takie luksusy. Nie wydaje mi się, aby powyższy wpis pasował do tekstu o "śmiesznych obrazkach". Powtarzanie oklepanych haseł wiecznie modne. Miłego dnia.
  • Odpowiedz
Nie jestem w pozycji do decydowania o tym jaki format jest zły a jaki dobry

@Nedved: Nie musisz być w pozycji do czegokolwiek. Wystarczy, żebyś skorzystał z wiedzy nabytej w szkole podstawowej.

Jeżeli przez wg Ciebie błędny zapis przebrnąłeś przez ten wpis z pewnym trudem to wybacz.
  • Odpowiedz
@FuLame: Z tym stwierdzeniem chyba się pośpieszyłem. Zmiana masy byłaby tak mało znacząca, że nie wpłynęłaby na ruch orbitalny Ziemi. Natomiast, gdybyśmy całość tego złota umieścili np. w postaci góry w którymś miejscu na naszej planecie to zmianie uległa by oś obrotu a co za tym idzie doszłoby do zmian klimatycznych na globalną skalę. Człowiek uczy się całe życie. Dzięki cumplu bo dzięki twojemu pytaniu i ja się czegoś dowiedziałem
  • Odpowiedz
może @Nedved coś poleci?


@kamillek12: Książki o ewolucji gwiazd jako takiej nie czytałem jeszcze, ale mogę polecić tą którą podałem w źródle. W większości książek przy okazji omawiania gwiazd przytacza się temat ich powstawania i przemian jakie w nich zachodzą.
  • Odpowiedz