Wpis z mikrobloga

#prawo #prawopracy
Hej,
Mam pytanie odnośnie prawa prawy/cywilnego(?).
Przeszedłem pozytywnie rekrutacje w firmie A. Zgodziłem się na warunki. Poszedłem do obecnego pracodawcy z wypowiedzeniem, który przebił dwukrotnie ofertę i zaproponował awans. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli po zaakceptowaniu warunków u pracodawcy A, teraz odmówiłbym to miałbym z tego tytułu problemy? Rozchodzi się o Umowę Przedwstępną, którą podobno zawiera się nawet przez e-mail (nic nie podpisywałem jeszcze).
To na co umówiłem się z firmą A to: Termin podpisania, płaca, forma umowy, data rozpoczęcia pracy. Umowa na podstawie której miałbym zacząć współpracę to B2B, a że firmy nie mam to jeszcze nie mam REGONU, NIP'u, więc teoretycznie podmiot z którym mieliby podpisać umowę - nie istnieje.

Czy firma A może wystąpić o odszkodowanie?
  • 7
@DodatnieUjemny Raczej ciężko, bo podpisali z firma, która i mnie istnieje :D Plus nic nie podpisałeś. Napisz im, że rezygnujesz, bo dostałeś lepsza ofertę i tyle. Na przyszłość uważaj na umowy przedwstępne na b2b, bo druga strona może wystąpić o odszkodowanie - zwrot kosztów, który ponieśli w twojej sprawie.
@DodatnieUjemny Oj zdziwiłbyś się ale podmiot z którym podpisali umowę już istnieje, jesteś nim ty. REGON i NIP nie tworzy podmiotu, jest jedynie obowiązkiem jaki podmiot musi spełnić gdy zaczyna prowadzić działalność, także
@prnppp nie ma tu racji. A czy zawarto umowę przedwstępną to powie ci tylko prawnik jak pozna wszystkie szczegóły, zwłaszcza treść wspomnianego maila.
@DodatnieUjemny: @prnppp: Co wy mówicie? Jak firma nie istnieje? Osoba fizyczna odpowiada za to, co robi, niezależnie od tego, czy jest przedsiębiorcą, czy nie. Pracodawca A może wystąpić o odszkodowanie, ale bardzo ciężko będzie mu wykazać wysokość szkody. Ponadto naprawienie szkody ogranicza się do uszczerbku wynikającego z tego, że pracodawca A liczył na zawarcie umowy.
@zdzisiaj
Z tego co napisał op to była umowa B2B więc jak najbardziej w grę wchodzi odszkodowanie z tytułu ujemnego interesu oraz powództwo o zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym dużo zależy od szczegółów.
@prnppp Rozpocząć tak ale rejestracja nie tworzy podmiotu, podmiotem jest op, niezależnie czy prowadzi czy nie prowadzi działalności gospodarczej.