Wpis z mikrobloga

Test procesorów AMD Ryzen 5 1500X vs Intel Core i5-7500
Ryzen nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, testujemy kolejny z modeli! Tym razem przyszła pora na AMD Ryzen 5 1500X, który stanął w szranki z konkurencyjnym modelem Intel Core i5-7500. Obaj zawodnicy standardowo zmierzyli się w wielu grach i programach. Wygrany? Cóż - to zależy. Ryzen 5 1500X to ciekawsza propozycja od Ryzen 5 1400 - wyższe taktowania oraz dwukrotnie większa ilość pamięci Cache L3, zapewniaj procesorowi odczuwalnie wyższą wydajność. Dzięki temu, po podkręceniu i wstawieniu szybszych pamięci DDR4, może rywalizować z Core i5-7500.

Wszystkie wyniki znajdziecie tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_5_1500x_vs_intel_core_i57500
----

AMD Ryzen 5 1500X jest procesorem zdecydowanie bardziej udanym, niż nieznacznie tańszy Ryzen 5 1400, którego wydajność na ustawieniach fabrycznych bywa momentami niższa o nawet 20%. Przepaść jest naprawdę ogromna. Okazuje się jednak, że różnica na korzyść 1500X wynika nie tylko z samego taktowania, ale także dwukrotnie większej ilości pamięci Cache L3. Słabsza jednostka nawet po podkręceniu do 4100 MHz rzadko kiedy wyprzedza Ryzen 5 1500X osiągającego 3900 MHz, co widać szczególnie w grach komputerowych, gdzie strata słabszego modelu wynosi zazwyczaj kilka klatek. Cóż, Ryzen 5 1400 został zbyt mocno wykastrowany, dlatego akurat tego procesora nie polecam amatorom cyfrowej rozrywki. AMD Ryzen 5 1500X wypada w takich zastosowaniach już całkiem przyzwoicie, często dorównując Intel Core i5-7500, goniąc jednocześnie Ryzen 5 1600, kiedy oprogramowanie nie wykorzystuje dodatkowych wątków. Wprawdzie wyniki Fallout 4, Battlefield 1 oraz Witcher 3 wyglądają średnio zachęcająco, niemniej Dishonored 2, Deus Ex: Mankind Divided, Hitman, Total WAR: Warhammer czy Watch Dogs 2 pokazują lepszą stronę Ryzena i tendencja jest wzrostowa. Natomiast kiedy wykorzystamy wszystkie atuty procesora - możliwości (choćby symbolicznego) podkręcenia plus wstawienia szybszych (2933 MHz) pamięci na płytach głównych ze średniej półki - wówczas jednostka wygrywa bądź remisuje w większości tytułów z Intelem (Rise of the Tomb Raider pomijam, ponieważ występuje tu zdiagnozowany problem ze sterownikiem NVIDII). Gros kupujących będzie parował Core i5-7500 z modułami DDR4-2400, overclocking w zasadzie odpada, dlatego takie porównanie jak najbardziej jest uzasadnione. W przypadku programów sprawa okazuje się jeszcze prostsza, ponieważ dzięki ośmiu wątkom Ryzen zazwyczaj z łatwością dystansuje czterordzeniowego Kaby Lake. Jedyną bolączką jest pobór mocy po podkręceniu - około dwukrotnie wyższy od konkurencyjnego modelu, więc sprawność energetyczna pomimo dużego progresu względem poprzedniej architektury, wciąż pozostawia trochę do życzenia.

Aktualna cena procesora AMD Ryzen 5 1500X wynosi około 860-870 złotych, podczas gdy Intel Core i5-7500 kosztuje 880-890 złotych. Różnica żadna, aczkolwiek zaczyna się delikatnie pogłębiać, kiedy spojrzymy na wydatki przez pryzmat całej platformy. Ryzen do uzyskania maksymalnej wydajności będzie potrzebował płyty głównej za powiedzmy 450 złotych, Intelowi wystarczy podstawa za skromniejsze 250-350 złotych (H110-B250 zależnie od potrzeb), lecz w zamian otrzymamy możliwość zainstalowania szybszych pamięci oraz podkręcania. Przyda się jeszcze dodatkowe chłodzenie, bowiem fabryczny cooler przy 3900 MHz (1,425V) oznacza temperatury orbitujące wokół 80-85 stopni Celsjusza plus denerwujące zawodzenie. Finalnie zapłacimy pewnie 200-350 złotych więcej, zyskując podobną chociaż mniej przewidywalną wydajność względem Intel Core i5-7500, ale osiem wątków może w przyszłości zaprocentować.

Wykresy wydajności w grach i programach oraz pobór mocy znajdziecie tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_5_1500x_vs_intel_core_i57500

Macie jakieś pytanka Mirki i Węgierki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace #komputery #technologia #hardware #amd #intel
PurePCpl - Test procesorów AMD Ryzen 5 1500X vs Intel Core i5-7500
Ryzen nie powiedz...

źródło: comment_T5knXb61rSuA3RKK1fw39OuAlIQpNnDR.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: No jak 1500X będzie w cenie do 500 zł to można jeszcze o nim pomyśleć, a tak... No słabo, w życiu bym nie zmienił podstawki po takich wynikach AMD.
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Bo sporo osób nie tylko gra na komputerach, dodatkowo większa ilość rdzeni i wątków jest rozwiązaniem niepewnym acz prawdopodobnie przyszłościowym. Konsole mają duży wpływ na to, jak wyglądają gry na PC.

@nodeb7: ??? Jeśli to żart i aronia to nie łapię (chyba potrzeba mi jak normikowi z głównej do tego lenny face tym razem), jeśli mówisz poważnie to cóż, niech dalsze milczenie będzie odpowiedzią.

@TomdeX: Bez przesady, za
  • Odpowiedz
@iMarek22: Zgadza się, nie tylko Ty Mirku i pamiętamy o tym bardzo dobrze. Czytaj jednak dalej - nie możemy zmienić "od tak" procedury, która ma być zgodna dla Intel Kaby Lake oraz AMD Ryzen. Wszystko w swoim czasie, przy zmianie procedury testowej i tytułów/prorgamów w niej obecnych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PurePC_pl

Mam tylko pytanko.

Czy moglibyście podawać w wykresach pod taktowaniem (przykładowo) cenę danego procesora? (w tym przypadku, ale np. w testach kart graficznych - cenę karty)

Byłoby to bardzo ciekawe do czytania. Oczywiście jeśli jesteście skłonni dodać taką funkcjonalność. :)
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: No 1500X już powinien dawać radę do gier, a nie daje, nie wspominam o 1700, bo te są typowo do zastosowań dla zawodowców. Co mnie obchodzi co wcześniej miało w porfolio AMD? Liczy się co tu i teraz, do gier nadal między Intelem a AMD jest przepaść.
  • Odpowiedz
@Marcinox: Zrobić się to da, acz byłoby to aktualne przez bardzo krótki czas ze względu na wahania walut czy zmiany w sklepach. Dodatkowo dość problematyczne, bo wykresy zawsze są generowane na nowo dla danej publikacji więc aktualizacja potem tego byłaby syzyfową pracą. No ale szepnę Sebastianowi, chociaż wątpię by był "za".

@TomdeX: Z gówna bata nie ukręcisz. Jeśli nie mieli długo, długo praktycznie nic, to przy ich skromnych funduszach na
  • Odpowiedz