Wpis z mikrobloga

Mirki, musimy się pochwalić naszą nową działalnością. W ramach organizacji utworzyliśmy Akademię Fact-Checkingu.
Chcemy przekazywać młodym ludziom czym jest fact-check i dlaczego nie warto bezkrytycznie wierzyć w informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej. Poprowadziliśmy już zajęcia dla pierwszej grupy gimnazjalistów! Kolejne incoming. Na stronie można zgłaszać zainteresowanie, jeśli ktoś chciałby, abyśmy w jego szkole poprowadzili takie warsztaty.
Myślę, że sami doskonale wiecie jak to jest z fejk newsami. Jak pelikany szybko łykają. Właśnie na to chcemy uczulić gimbazę i licbazę.

Tu więcej info o inicjatywie: http://demagog.org.pl/o-nas/akademia-fact-checkingu/
Zapraszam także do polubienia fanpejdża!

#demagog #4konserwy #neuropa #polityka #fakenews
DemagogPL - Mirki, musimy się pochwalić naszą nową działalnością. W ramach organizacj...

źródło: comment_PeIg0rm6eJXr8i6YbkykmzGt5ocnKMlW.jpg

Pobierz
  • 7
@Jakis_ja: Ewentualnie pomóż znaleźć chwytliwe określenie, po polsku, takich wyrażeń jak "fact-check" oraz "fakenews". Ale takie, żeby tak dobitnie oznaczały to co angielskie odpowiedniki używane powszechnie na świecie :)

Ani "factcheck" ani "fakenews" nie wywodzi się z polskiego, a pojęcia te zostały ukute poza naszym pięknym krajem. Podobnie do słowa "outsourcing", które także jest powszechnie używane na świecie (w Polsce też!). Chyba, że masz jakiś zamiennik "outsourcingu"? :)
@DemagogPL: Tak samo mogą się tłumaczyć dziennikarze kalecząc do potęgi język polski.
I te fejk niusy to jeszcze można przełknąć bo jest powszechne, ale na Teutatesa:

Kolejne incoming.

Po prostu szanujmy nasz język. Dobra treść obroni się sama i nie ma potrzeby łapanie atencji kul, dżezi i trendi zwrotami. Bo jednych to zachęci a innych wręcz przeciwnie.
@Jakis_ja: Z incoming może już mnie poniosło, ale właściwie to jedyne słowo do którego możesz się przyczepić. Zachęcam do zapoznania się działalnością, mniej malkontenctwa (ładne polskie słowo) :)
@DemagogPL: Ależ ja waszą działalność śledzę i doceniam. Gdyby nie to, to bym olał bo krytyka miała na celu tylko poprawę jakości a nie malkontenctwo.

Każdy kto chce pracować z młodzieżą powinien mieć świadomość, że w jakiś tam sposób ją kształtuje i warto to robić w pozytywną stronę także w innych obszarach, nie tylko tym związanym z "głównym".
@Jakis_ja: W takim razie wybacz, że źle odczytałem Twoje intencje. Nie chciałem być opryskliwy, ale myślałem, że to czepialstwo dla czepialstwa. Mogę jedynie zapewnić, że nasi wolontariusze z pewnością przekażą młodzieży pozytywne wartości w dobry sposób. Mam nadzieję, że się nie zrazisz i dalej będziesz obserwował naszą działalność :) Tu na Mirko trzeba czasem twardo po prostu :P z resztą sam pewnie wiesz.