Wpis z mikrobloga

2 tygodniowe akwarium, bez ryb, z ilością roślin jak na zdjęciu. Po lewej nurzaniec azjatycki, po środku nadwódka trójkwiatowa, po prawej żabienica. Z przodu sagittaria subulata i anubias na korzeniu. Na chwile obecną były trzy ~35% podmianki.
Zbiornik: 54 litry
Podłoże: ziemia ogrodowa + lignit + rozkruszone kulki glina/torf + żwir
Filtr: FZN-2 na pełnej mocy. Konfiguracja: gąbki do połowy zasobników + w mniejszym zeolit + w większym ceramika + wata filtracyjna.
Oświetlenie - ~13W z naświetlaczy LED, 7 godzin dziennie.
Parametry:
-ph: 7,5
-KH: 13
-NH4: <0,05
-NO2: 0,1
-NO3: ~5
CO2 podawane z bimbrowni całą dobę.

1) Martwi mnie trochę pH i KH. Zająć się obniżaniem pH czy dać sobie spokój (woda destylowana, szyszki olchy)? W kranie mam pH z taką samą wartością.
2) Nadwódka, żabienica i anubias przyjęły się bez problemu. Nurzaniec po ciężkim starcie też chyba zaczyna się przyjmować, ale mam problem z sagittarią. Rośnie, ale ma bardzo blade liście. Kwestia aklimatyzacji czy to już niedobory?
3) Jakaś propozycja obsady? :) Myślałem o bystrzykach i kiryskach. Ewentualnie para pielęgniczek ramireza z czymś ławicowym. Albo bojownik + ławica. Nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#akwarium
#akwarystyka
Pobierz TheGoto - 2 tygodniowe akwarium, bez ryb, z ilością roślin jak na zdjęciu. Po lewej n...
źródło: comment_IuyTqYeUC2qbvXDtc7DbYIPuqHhariHH.jpg
  • 26
@TheGoto: podmianka na kranowke to loteria. jej parametry mogą Ci się za chwile zmienic (nie ma to wplywu na jakosc wody - w rozumieniu kranówki spożywczej) ale cały ekosystem sie rozreguluje jedną podmianą. Imo jesli podmieniasz wodę, to tylko na RO z odpowiednio wyliczonym dodatkiem soli. gotowanie nieopłacalne.
@MandarynWspanialy: Problem w tym, że jak wypełniasz bufor to nic się nie dzieje. Po przepełnieniu pH poleci w dół jak szalone przy minimalnej ilości CO2.
Raz zrobiłem coś podobnego kationitem - pH poleciało do 5. Paletki tylko pomyślały czy może złożyć więcej ikry ale zwinniki pływały prawie brzuchami do góry. 150 litrów podmiany na twardą kranówę i było prawie dobrze. Paletki lekko zbladły bo pH wróciło do 6.5 bardzo szybko (kilX-HN:
Problem w tym, że jak wypełniasz bufor to nic się nie dzieje. Po przepełnieniu pH poleci w dół jak szalone przy minimalnej ilości CO2.


@majkelos13: Masz rację. Miałem na myśl "ruszenie" pH w sposób kontrolowany, bezpieczny i utrzymanie go na żądanym poziomie przez dłuższy czas.

@TheGoto: dokładnie. Zastanów się co bardziej kochasz ryby czy rośliny.


@TheGoto: @majkelos13: Jest w tym dużo racji.