Wpis z mikrobloga

2 tygodniowe akwarium, bez ryb, z ilością roślin jak na zdjęciu. Po lewej nurzaniec azjatycki, po środku nadwódka trójkwiatowa, po prawej żabienica. Z przodu sagittaria subulata i anubias na korzeniu. Na chwile obecną były trzy ~35% podmianki.
Zbiornik: 54 litry
Podłoże: ziemia ogrodowa + lignit + rozkruszone kulki glina/torf + żwir
Filtr: FZN-2 na pełnej mocy. Konfiguracja: gąbki do połowy zasobników + w mniejszym zeolit + w większym ceramika + wata filtracyjna.
Oświetlenie - ~13W z naświetlaczy LED, 7 godzin dziennie.
Parametry:
-ph: 7,5
-KH: 13
-NH4: <0,05
-NO2: 0,1
-NO3: ~5
CO2 podawane z bimbrowni całą dobę.

1) Martwi mnie trochę pH i KH. Zająć się obniżaniem pH czy dać sobie spokój (woda destylowana, szyszki olchy)? W kranie mam pH z taką samą wartością.
2) Nadwódka, żabienica i anubias przyjęły się bez problemu. Nurzaniec po ciężkim starcie też chyba zaczyna się przyjmować, ale mam problem z sagittarią. Rośnie, ale ma bardzo blade liście. Kwestia aklimatyzacji czy to już niedobory?
3) Jakaś propozycja obsady? :) Myślałem o bystrzykach i kiryskach. Ewentualnie para pielęgniczek ramireza z czymś ławicowym. Albo bojownik + ławica. Nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#akwarium
#akwarystyka
Pobierz TheGoto - 2 tygodniowe akwarium, bez ryb, z ilością roślin jak na zdjęciu. Po lewej n...
źródło: comment_IuyTqYeUC2qbvXDtc7DbYIPuqHhariHH.jpg
  • 26
Obsadę możesz sobie dobrać pod parametry jakie obecnie posiadasz. Z pH ciężko jedynie chyba tylko osmoza żeby to zbić wszystko ew. CO2 zbijesz pH(tylko nie płynne ( ͡º ͜ʖ͡º) ale to już masz). U mnie kamienie podbijają ostro KH/GH ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@TheGoto

1) Martwi mnie trochę pH i KH. Zająć się obniżaniem pH czy dać sobie spokój (woda destylowana, szyszki olchy)? W kranie mam pH z taką samą wartością.


Z zeolitem tak czy tak Ci nie zejdzie pH najprawdopodobniej, zwlaszcza, ze masz bardzo wysoki bufor.

2) Nadwódka, żabienica i anubias przyjęły się bez problemu. Nurzaniec po ciężkim starcie też chyba zaczyna się przyjmować, ale mam problem z sagittarią. Rośnie, ale ma bardzo blade
Z zeolitem tak czy tak Ci nie zejdzie pH najprawdopodobniej, zwlaszcza, ze masz bardzo wysoki bufor.


@Papja: Czyli zeolit do wywalenia i lać wodę destylowaną z kranówką przy podmiankach? A co z ceramiką i jej wpływem na pH?
@TheGoto: Ale zależy co tam chcesz trzymać, do margaritatusów przykładowo nie trzeba nic zmieniac w parametrach.
Zeolit w wiekszosci przypadkow zatwardza, ceramika czasami też, wiec musisz sprawdzic ;).
Strzałka to chwast, rośnie mi w czystym piachu bez nawożenia na czystym RO, zaaklimatyzuje sie to zarośnie całe akwarium


@Papja: Szczerze mówiąc to na to liczę :P Poprzednie akwarium 112 litrów zakładałem z bardzo dużymi brakami wiedzy i gotówki,a było to już ładne pare lat temu. Teraz chciałbym żeby moim największym problemem przy tym zbiorniku nie były glony, a potrzeba przycinki nadmiaru roślin.

Ale zależy co tam chcesz trzymać, do margaritatusów
Zająć się obniżaniem pH czy dać sobie spokój (woda destylowana, szyszki olchy)? W kranie mam pH z taką samą wartością.


@TheGoto: Jeśli już to zajmij się obniżaniem kH. A pH samo spadnie :)

W skrócie: kH trzyma za mordę pH. Czyli na wysokość i zmienność pH bardzo istotny wpływ ma kH (twardość węglanowa wody, zwana czasem buforem). I niemal zawsze jest tak, że wysokie kH = wysokie i oporne na zmiany
Dwa tygodnie akwarium i trzy duże podmianki? Widzę jak ognia unikasz momentu, w którym akwarium Ci dojrzeje. W takim sytuacji już za trzy miesiące będziesz mógł wpuścić gupika ( ͡º ͜ʖ͡º)


@MandarynWspanialy: Ej no, tak wyczytałem w necie :( Że na początku spore i za każdym razem wydłużać czas do następnej oraz zmniejszać ilość do tych 20%. No i były to jednak 2 podmianki :P Na
@Papja właśnie musiałem jedną roślinę przesadzić. Korzenie są białe, grube i długie, aczkolwiek do ziemi troszkę jeszcze im brakuje. Widzę potencjał :)