Wpis z mikrobloga

Wszyscy znają "Rok 1984" Orwella. Taka, poczytna antykomunistyczna propaganda napisana w czasie zimnej wojny.
Było w niej opisane zjawisko ewaporacji.

Za Wikipedią:
Ewaporacja była czymś gorszym niż kara śmierci, ponieważ oprócz egzekucji ofiara była też wymazywana z historii. Wszystkie wzmianki o osobie ewaporowanej były niszczone lub zmieniane, a mówienie o niej było karane również ewaporacją.

Cytat z książki:

"Syme znikł. Pewnego dnia nie przyszedł do pracy; kilka nierozważnych osób skomentowało fakt jego nieobecności. Nazajutrz już nikt o nim nie wspominał. Trzeciego dnia Winston zatrzymał się przed tablicą ogłoszeń na korytarzu przy wejściu do Departamentu Archiwów.
Wisiała tam między innymi lista członków Komitetu Szachowego, do którego należał Syme. Wyglądała prawie tak samo jak zawsze - nic z niej nie wykreślono - tylko była o jedno nazwisko krótsza. To wystarczyło. Syme przestał istnieć: nigdy nie istniał."

A teraz rok 2017 - i PiS w akcji:

"We wtorek po południu jedna z pracowniczek biura PiS zakleiła białą taśmą napis: „Rafał Piasecki, Radny Miasta Bydgoszczy”. Potem wyjęła telefon i zrobiła zdjęcie tablicy. Po chwili jeszcze wyszła z miarą i zmierzyła tablicę. Najprawdopodobniej niedługo zawiśnie nowa tablica, już bez białej taśmy, pod którą zniknął Piasecki."

Bo ma problemy z żoną i partia nie chce przez to stracić 0.5% w sondażach :DDDD.
Piasecki nie jest członkiem PiS. Piasecki przestał istnieć: nigdy nie istniał.

#orwell #literatura #polityka #komunizm #pis #4konserwy #neuropa #piasecki
  • 16
@bolo1: "Problem" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ależ on ten "problem" rozwiązywał każdego dnia. Prawym i lewym sierpowym ( ͡º ͜ʖ͡º)

I jakoś mi go nie żal. Orwell zaś chyba nie bronił damskiego boksu.
Nie. To jedna z pozycji, która weszła do kanonu literatury światowej XXw.


@Annak1975_v2: No i co z tego, że weszła? Dlaczego niby miałoby to zaprzeczać temu, czym ta książka jest.

Ależ on ten "problem" rozwiązywał każdego dnia. Prawym i lewym sierpowym


@ch_gordon: Nie masz dowodu na to, że choć raz użył takiego ciosu wobec żony, a twierdzisz, że robił to każdego dnia.

Tak samo urabiało się "wrogów ludu" i innych
@bolo1: Chyba nie znasz dobrze tej sprawy. Już ogólnie dostępne fakty pogrążają Piaseckiego bezpowrotnie. On nawet nie negował swej przemocy wobec żony, tylko usprawiedliwiał tę przemoc jej prowokacją i swoim tradycyjnym wychowaniem. A jego pogląd o roli kobiet to już tylko wisienka na torcie.

A ja rozumiem, że PiS politycznie odcina się od smrodu. Każda partia by tak zrobiła. Orwell tu nie pasuje.
@ch_gordon: Pasuje jak ulał, dlaczego miałby nie pasować?

Gościu przez lata był członkiem PiSu. Nikomu nic nie przeszkadzało. Z dnia na dzień, gdy ma kłopoty, zostaje wykreślony, wymazany z tablic, przestaje istnieć.

Swoją drogą - twój sposób pisania też pasuje. "Ogólnie dostępne fakty". Gdzie te fakty? Bił ją kijem? Ciął ją nożem? To gdzie są rany, siniaki, uszczerbek na zdrowiu, gdzie wyniki obdukcji? Gdzie ta PRZEMOC, poza teatrzykiem wyreżyserowanym przez babkę
@bolo1: @wytrzzeszcz: Może odniesienie się samego Piaseckiego (w TVN24) do nagrań poczynionych przez żonę? Wystarczy minuta z Google.

Ja bardzo przepraszam po raz wtóry moją małżonkę, przepraszam cię Karolino, moje dzieci, które być może muszą tego słuchać, całą opinię publiczną. Nie ma słów wytłumaczenia. Nawet to, że byliśmy na balu karnawałowym, że byłem pod wpływem alkoholu mnie nie tłumaczy.


Byłem prowokowany poprzez środkowe palce. Żona znała moje słabe punkty, które
antykomunistyczna propaganda napisana w czasie zimnej wojny.


@bolo1: jak taka poczytna to trzeba było ją najpierw przeczytać, ona jest również antykapitalistyczna, angsoc panuje tylko w jednym superpaństwie z ksiązki, gdzie indziej jest kapitalizm tak samo totalitarny
@Annak1975_v2:
ksiazka jest oczywiscie o totalitaryzmie, komunistycznym i kapitalistycznym.
(sam Orwell był socjalistą, czy też w dzisiejszym języku "komunistą" bo był na lewo od dzisiejszych socjalistów) ale będziemy pisac tylko o komunistycznym totalitaryzmie? No nie sądzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale skoro jest to ksiazka o totalitaryzmie to sie zastanów nad tym, jak kapitalizm przekształca się w totalitarny system, biorąc pod uwage że takiego stopnia inwigilacji ludzi
@teren: Oj, chciałem napisać "kapitalizm". Nie przypominam sobie, żeby gdzieś było wspomniane, że kapitalizm panuje w innych mocarstwach? Ale może się mylę.