Wpis z mikrobloga

Pro tip dla osób chcących używać ESP32 z Arduino IDE na Windows.

Dotyczy instrukcji instalacji Arduino core for the ESP32.

Na tę chwilę, skrypty pomagające ściągać toolchain i kompilować projekt nie obsługują znaków unicode w nazwach plików i/lub folderów.
Co się z tym wiąże? Otóż na początku nie można pobrać części niezbędnych narzędzi (xtensa-esp32-elf). Gdy jednak zrobisz to ręcznie, to podczas kompilacji projektu przywita Cię błąd:

Archiving built core (caching) in: C:\Users_Twoje_konto_z_polskimi_znakami_~1\AppData\Local\Temp\arduino_cache_723661\core\core_espressif_esp32_esp32_FlashFreq_80,UploadSpeed_921600,DebugLevel_none_0202cd7632c46713411d832456492ae7.a
Znaleziono wiele bibliotek w "WiFi.h"
Wykorzystane: C:\Users_Twoje_konto_z_polskimi_znakami_\Documents\Arduino\hardware\espressif\esp32\libraries\WiFi
Niewykorzystane: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\WiFi
exec: "C:\Users_Twoje_konto_z_polskimi_znakami_\Documents\Arduino\hardware\espressif\esp32/tools/esptool.exe": file does not exist
Błąd kompilacji dla płytki ESP32 Dev Module.

Co robić? Jak żyć?
Trzeba założyć kolejne konto użytkownika bez polskich znaków w nazwie. Mam jednak nadzieję, że Twórcy Arduino core for the ESP32 poprawią ten błąd w przyszłości.

  • 10
  • Odpowiedz
@CyberDeath: espressif coś ssie pałkę, tyle miesięcy czasu mieli na przygotowanie wszystkiego od strony programistycznej, a taką obsuwę zaliczyli (czy czasem na początku nie było obsługi BT?), do tego mogli kogoś dać do wsparcia portowania arduino z dokumentacją i informacjami z pierwszej ręki...
  • Odpowiedz
Aktualizacja

Jednak można kompilować projekty na kontach z polskimi znakami :D

Trzeba jednak ręcznie ściągnąć i rozpakować archiwa. Na tę chwilę są 2:
xtensa-esp32-elf-gcc,
esptool.

Zawartość xtensa-esp32-elf-win32-1.22.0-61-gab8375a-5.2.0-2.zip rozpakować do
`C:\Users_TWOJEKONTO\Documents\Arduino\hardware\espressif\esp32\tools\xtensa-esp32-elf`

Zawartość esptool-9072736-windows.zip rozpakować do

C:\Users_TWOJE_KONTO_\Documents\Arduino\hardware\espressif\esp32\tools\esptool.exe
Lista plików do pobrania znajduje się w:

C:\Users_TWOJE_KONTO_\Documents\Arduino\hardware\espressif\esp32\package\package_esp32_index.template.json
  • Odpowiedz
Zawartość biblioteki wrzuciłem na Dysk D:\Arduino\dalej jak wyżej\ może to spowodować konflikt? file does not exist
Błąd kompilacji dla płytki DOIT ESP32 DEVKIT V1 ( przestałem korzystać z bibliotek, bo się przy tym gubie i chce narazie spróbować jakikolwiek skrypt wrzucić i krzyknąć TO ŻYJE !! )
  • Odpowiedz
@Borsuk69: @CyberDeath:
Znaleziono wiele bibliotek w "WiFi.h"
Wykorzystane: blablabla konto bez polskich znaków, spacji itd
Niewykorzystane: wiadomo, Program Files
exit status 1
Błąd kompilacji dla plytki DOIT ESP32 DEVKIT V1

nie wiem o co chodzi, ale u mnie był to błąd związany z przypisaniem stringa do char[] i wrzuceniem do wyświetlenia na OLEDzie. Po zmianie char[] na String wszystko ok. Dlaczego błąd z WiFi a nie OLEDem? Dlaczego ani słowa
  • Odpowiedz