Wpis z mikrobloga

#elektronika #sieci #siecikomputerowe #lora #aliexpress #iot

Co jakiś czas przemyka mi temat sieci LORA. Jest to sieć dedykowana dla IoT o sporym zasięgu (kilkanaście km) i bardzo małym zapotrzebowaniu na energię. Działa też w paśmie nielicencjonowanym, więc można się tym ciekawie pobawić.
Natknąłem się na moduł na stronie Microchip
http://eu.mouser.com/search/ProductDetail.aspx?R=932-MIKROE-1997
Niestety cena trochę szalona.
Natomiast zerknąłem na Aliexpress i już za kilka dolarów można kupić moduły które zachwalane są pod względem czułości i zasięgu.
Wrzucam na Mirko licząc na to, że są osoby zainteresowane tematem a ja sam też chciałbym się coś dowiedzieć.
Temat jest wciąż raczkujący i z tego co wiem, dopiero np. Orange eksperymentuje z tematem bram do sieci Internet dla IoT.
Również ponoć we Wrocławiu wystartowała taka sieć.
Sam bym się chętnie pobawił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Rosly wołam cię, bo wiem, że coś wiesz w tym temacie.
Pobierz defoxe - #elektronika #sieci #siecikomputerowe #lora #aliexpress #iot

Co jakiś cza...
źródło: comment_LB9uLInfgl2ypgLIdJZYzVDuOF0uljyA.jpg
  • 28
@defoxe: Ciekawy temat, sam się tym interesowałem jakiś czas temu widząc pierwsze konstrukcje amatorskie czy hat dla raspberry Pi 3, tylko na razie drogie to jest. Na elektrodzie jest kilka artykułów na ten temat.
@bi-tek: No właśnie chodzi o to, że nie jest drogie. Takie wstępnie odniosłem wrażenie.
Zobacz:
https://pl.aliexpress.com/item/433Mhz-Lora-SX1278-Long-Range-RF-Wireless-Module-SPI-DRF1278F-For-Arduino/32795077709.html
Koszt raptem 3 dolary. Parametry podają bardzo ciekawe. Z tego co wiem, są bramy LORA i LORA WAN. Natomiast to co tu widzimy, to "gołe" moduły. Jak przypuszczam można to programowo ogarnąć.
Jednak żółtodziób jestem na chwilę obecną i chciałbym kogoś mądrego posłuchać w tym temacie.
@defoxe: LoraWan jest na 868 MHz chyba bardziej spopularyzowane i porzadane.

Komunikacja z tymi modułami pewnie bedzie podobna jak z BT czy NFR, jakaś biblioteka i to powoli na konfiguracje. ale przydał by się jakiś wygodniejszy dev board bo do tego najpierw trzeba by dorobić normalne goldpiny zeby to przetestować.
ale przydał by się jakiś wygodniejszy dev board bo do tego najpierw trzeba by dorobić normalne goldpiny zeby to przetestować.


@bi-tek: Nie narzekaj ( ͡° ͜ʖ ͡°). Co za problem PCB wytrawić i podpiąć to pod mikrokontroler albo nawet wprost do takiej malinki.
@MacFlays: Czyli na tych modułach z Ali można to jakoś programowo zdziałać? Mają modulację fsk/gfsk/msk/lora.
Szukam właśnie jakiegoś logicznego opisu i not katalogowych.
@defoxe: Nie dokładnie na tym co wysłałeś. W Polsce LoRa może działać na 868 MHz. Moduły SX sprawdzają się w praktyce, chociaż z SX1278 jeszcze nie miałem okazji pracować.
W Polsce LoRa może działać na 868 MHz.


@MacFlays: A nie tylko 433 MHz? Myślałem, że po 2013 po zwolnieniu pasma przez Siły Zbrojne 790-860 MHz oraz 1800 MHz przeszło w całości dla komórkowców.
w ISM jest 433 i 868.


No fakt - jest.

Najlepiej zorientuj się na jakiej częstotliwości działają bramki w Twoim mieście.


@MacFlays: Myślisz, że są jakieś? (^^)

@MacFlays: Będę wdzięczny za materiały. Na Aliexpress są moduły ale jakoś tak kiepsko z dokumentacją. Nie chodzi mi o głębokie detale ale chciałbym zobaczyć ramkę danych i ogólnie jak przesyłane są dane. Jaka jest logika działania tego systemu. Jest to gdzieś "zebrane" w jednym miejscu?