Wpis z mikrobloga

Po utworzeniu tap0 i br0 w celu użycia ich przy serwerze openVPN działającym w trybie bridge nie mogę pingować nic poza lokalną siecią :( Co ciekawe, ping onet.pl wywala od razu komunikat "network unreachable" kiedy ping -I br0 onet.pl łączy się z dnsami (chyba) bo mam przetłumaczony hostname na adres IP ale dalej sygnał odbija się:

PING onet.pl (213.180.141.140) from 192.168.1.80 br0: 56(84) bytes of data.
From openvpn-server (192.168.1.80) icmp_seq=1 Destination Host Unreachable

Interfejsy tworzę sobie skryptem:
https://pastebin.com/jEyreSsv
Usuwam je skryptem:
https://pastebin.com/Kbbcmq2E

Serwer stoi na CentOSie 7, iptables mam puste:

Chain INPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

firewallD wyłączony. Całość stawiałem na podstawie poradnika na stronie openVPN. Jakiś pomysł dlaczego to może nie działać? Gdy serwer tworzy sobie dodatkową podsieć 10.8.x.x to wszystko hula ale zależało mi na bridgeowaniu :(
#linux #pytanie #pytaniedoeksperta #sieci #centos
  • 17
@Rare_Soul: No właśnie. Gdy VPN tworzył sobie swoją podsieć to w /etc/sysconfig/iptables miałem

-A POSTROUTING -s 10.8.0.0/24 -o eth0 -j MASQUERADE
Dla bridgeowanego połączenia też ma coś być? I dlaczego ta linijka nie pokazuje mi się, gdy dam iptables -L?
@brokenik: ale jak? Po zmostkowaniu eth0 najwyraźniej traci ten adres na rzecz br0 więc nie ma chyba mowy o zdublowaniu? zauważ, że ten log jest rozdzielony (pierwsza część jest przed a druga po skrypcie). Na takiej samej zasadzie działa mi bridge na hoście (gdzie eth0 w ogóle nie ma adresu, br0 jest jego masterem. Na VMie jest identyczna sytuacja).
@brokenik: @fervi: rozwiązałem jeden problem, pojawił się drugi. Żeby móc wyjść poza sieć lokalną musiałem dodać wpis:
default via 192.168.1.254 dev br0
(poleceniem ip route add default via 192.168.1.254)
do tabeli routingu (co zauważyłem dzięki @brokenik)

Wszystko zaczęło działać po stronie serwera ale nie mogłem się połączyć z serwerem z clienta bo wywalało mi następujący błąd:

Sun Apr 16 19:59:04 2017 ERROR: Cannot open TUN/TAP dev tap-bridge: No such