Wpis z mikrobloga

#polska #policja Kumpel jechał na szkolenie, zatrzymała go policja i dostał mandat za brak uprawnień 500 zł.Dlaczego? Bo zrobił sobie korekcję laserową wzroku i teraz nie nosi okularów, a ma taki obowiązek wpisany w prawko. Dziękuję "pan" #policjant, drogi są bezpieczniejsze dzięki ludziom takim jak ty.
  • 72
  • Odpowiedz
@andrzej_bud: w PJ mam wpisane 01.01, czyli jazda tylko w okularach.
PROTIP Natomiast często jeżdzę w soczewkach, i tak było przy tej kontroli. Powiedziałem, że zapomniałem prawa jazdy (a miałem). Zamiast 500zł, dostałem 50zł za brak przy sobie pj.
Teraz wożę w aucie okulary zerówki i lagalnie mogę jeździć w soczewkach
  • Odpowiedz
@Jaraz: nie rozumiem po co ktoś miałby się wykręcać z obowiązku noszenia okularów? Nie widzisz to masz je cały czas. Ja osobiście nie mam wpisanych okularów, bo lekarz u którego byłem przed prawkiem to pazerna dziwka na kase i nawet na mnie nie popatrzył... Mnie to tam nie przeszkadza, bo nie mam idiotycznego wpisu w prawku (rly to czasami powoduje więcej problemów niz pożytku, np. w niektórych państwach obowiązek posiadania
  • Odpowiedz
@Sebeq92 nie miał okularów, a wg dokumentu, który go uprawniał do jazdy powinien, wiec mandat się należał. Dlaczego mi gwarantujesz, że polskie sądy nie przestrzegają prawa?
  • Odpowiedz
Bo zrobił sobie korekcję laserową wzroku i teraz nie nosi okularów, a ma taki obowiązek wpisany w prawko.


@andrzej_bud: swoją drogą i tak się to poprawiło skoro teraz robione są jakiekolwiek badania, jeszcze z 10 lat temu po prostu dawało się 50 pln za zrobienie badań i nawet nie widziało lekarza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@andrzej_bud: Ale powiedz mi skąd policjant ma to wiedzieć? On wykonuje po prostu swoje obowiązki. To w rzeczy Twojego kolegi jest, żeby zadbać o takie dokumenty.

Co prawda policjanci byli bardzo skrupulatni, no ale nie zrobili niczego złego.
  • Odpowiedz
@piotreek88: no tak. A jakby tak za kilometr spowodował wypadek i wyszłoby że wcześniej miał kontrolę to myślisz kto by wyleciał z roboty? Policjant też człowiek i ma swoją rodzinę i swoje życie którego nie warto ryzykować dla przypadkowego typa z pracy
  • Odpowiedz
@sphinxxx: Przestrzegają, przestrzegają. Oprócz konkretnego typy czynu zabronionego z części szczególnej (w tym wypadku art. 94 Kodeksu Wykroczeń) jest również część ogólna Kodeksu Wykroczeń oraz ogólne zasady prawa karnego (sensu largo). Chodzi tu na przykład o wymóg szkodliwości społecznej, naruszenia (lub stworzenia niebezpieczeństwa dla) dobra prawnego etc.
Upraszczając możesz do tego podejść tak - po co jest, jakie dobro chroni przepis zakazujący jazdy bez uprawnień? Życie, zdrowie i mienie ludzi poruszających się po drogach i okolicach*, bo jakby jeździli ludzie, którzy nie potrafią to byłoby więcej wypadków etc. Czy kolega OPa zwiększył niebezpieczeństwo dla tych dóbr prawnych poprzez brak okularów? Oczywiście, że nie. Jeśli po operacji widział równie dobrze jak w okularach przed operacją to jego czyn nie był w żadnym stopniu szkodliwy społecznie, a zatem nie stanowił wykroczenia zgodnie z regulacją której daleko nie trzeba szukać, bo jest to dosłownie pierwsze zdanie Kodeksu Wykroczeń ;)

Art. 1. § 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 000 złotych lub nagany.

§ 2. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Spokojnie można by też wykazywać brak zawinienia, ale nie ma takiej potrzeby, bo jak napisałem czyn ten
  • Odpowiedz