Wpis z mikrobloga

#programowanie #informatyka #frontend

Mirabelki i Mirki programiści... Wiem, że na rynku jest sporo firm które przyjmują początkujących i uczących się programowania do pracy, z myślą o tym, że takiego nooba da się wyszkolić, nauczyć i będzie z niego niezły pracownik.

Moje pytanie jest takie... wg Was kiedy warto startować do takiej roboty? Na jakim etapie swojej nauki? Kiedy ma się szanse na zatrudnienie na takiej zasadzie, a kiedy jeszcze nie ma sensu próbować, tylko kuć, kodować, próbować i doskonalić lub poszerzać wiedzę o nowe technologie? Jakie jest waszym zdaniem niezbędne minimum dla początkującego developera front-end do wyuczenia w firmie?
  • 13
@mala_rybka: pooglądaj oferty pracy dla juniora i jak z czystym sumieniem możesz powiedzieć, że znasz ponad 3/4 wymaganych technologii, to aplikuj. Przy czym "znasz" nie oznacza, że się z nimi gdzieś tam spotkałaś, tylko rzeczywiście sporo potrafisz w nich zrobić i sama mogłabyś uczyć innych. I nie zdziw się, że mimo wszystko na rozmowie będą pytać o rzeczy, których nie masz w CV ;)

Raczej bym nie liczył na to, że
@mala_rybka:
Z mojego doswiadczenia (jako strony rekrutujacej glownie juniorow i znajacej chyba poziom kandydatow na rynku).
Jesli:
1) Znasz komunikatywnie angielski na tyle by: rozumiec dokumentacje, czytac watki ja stackoverflow, napisac sensownego maila, pogadac przez telefon
2) Znasz podstwy jakiegos jezyka programowania na tyle ze:
-Rozumiesz i potrafisz uzyc podstawowych instrukcji warunkowych, operatorow logicznych, petli.
-Znasz i rozumiesz podstawy programowania obiektowego (klasy, dziedziczenie, enkapsulacja)
-Potrafisz bez problemu rozwiazac na tablicy zadanie
@mala_rybka: zaczynaj jak najwcześniej. nie bądź swoim własnym przeciwnikiem i nie czekaj na nie wiadomo co. Idź na rozmowę, postaw sprawę otwarcie. A firma zdecyduje, czy chce dać Ci szansę. Wiele doświadczonych firm szuka bardziej sposobu myślenia niż konkretnej umiejętności programistycznej, bo tę drugą można posiąść dużo łatwiej. Dwóch moich znajomych jest bo 3-miesięcznych szkoleniach. Obaj są ciency jak dupa węża, ale jeden znalazł robotę w 4 tygodnie, drugi właśnie zaczął
@TomAss83: > Potrafisz bez problemu rozwiazac na tablicy zadanie algorytmiczne na poziomie np.

"Napisz funkcje ktora posumuje wszystkie elementy tablicy podzielne orzez n (n podane w parametrze) jesli wartosc danego elementu nie wystapila na wczesniejszych pozycjach w tablicy"


tak btw. odnosnie sprawdzania czy wartość elementu nie wystąpiła wcześniej: dobrym pomysłem będzie stworzenie HashSet do którego wrzucalibyśmy nasze elementy podzielne przed n i sprawdzanie za kazdym razem czy hashset.contains(element) zwraca false ?
@notoide: Tak. Jakbys u mnie na rozmowie zapisal sprawnie ten kod z hashsetem to dopytalbym jeszcze o to jakie potencjalne problemy, ktore moga sie pojawic widzisz (przykladowo ze suma wielu duzych elementow moze przekroczyc zakres danego typu danych przewidzianego na wynik). Potem dostalbys troche trudniejsze zadanie.