Wpis z mikrobloga

Ostatnio napisałem o dworskich apteczkach. Bogaci właściciele ziemscy mieli wydzielony pokoik na leki, zioła i wszelkiego rodzaju przetwory. Nieco biedniejsi chowali wszystko w szafach zamykanych na klucz. Średnia klasa średnia ( ͡° ͜ʖ ͡°) zapasy ukrywała po szafkach kredensów. Im biedniejszy był człowiek, tym miał mniej w apteczce. Dochodzimy w końcu do mieszkańców wsi polskiej. Ich apteczką były pola, lasy, brzegi jezior i rzek. Nie leczyli się drogimi winami i zmyślnymi preparatami jak wielcy latyfundyści. Im wystarczyły proste mieszanki z okolicznych ziół. Możemy zadać sobie pytanie - czy takie ziółka były skuteczne? Czy ludowa wiedza wystarczała do wyleczenia choćby z najprostszych chorób?

Zapraszam do przeczytania nowego wpisu do Manuału Zielarskiego: Ludowe mieszanki ziołowe
LINK DO WPISU: http://www.manualzielarski.pl/2017/04/ludowe-mieszanki-zioowe.html

Śledźcie mój tag: #manualzielarski
#ziola #zielarstwo #fitoterapia #fitoterapiawojenna #polska #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #etnografia
Praktisch - Ostatnio napisałem o dworskich apteczkach. Bogaci właściciele ziemscy mie...

źródło: comment_2k3HLYXKVM44225Mp7l8v7N2H8FTPVJs.jpg

Pobierz