Wpis z mikrobloga

Może tutaj mi ktoś pomoże. Po kilku sezonach postanowiłem wykonać serwis torpedo w moim rowerze miejskim (zwykłe bez biegów z hamulcem). Wszystko ładnie rozebrałem wyczyściłem, nasmarowałem ŁT43 i złożyłem. Problem w tym, że po tym wszystkim nie działa hamulec. Zamiast 1/4 obrotu pedałami do tyłu trzeba zrobić cały obrót a czasami nawet kilka a wtedy hamulec łapie (ale nie łapie delikatnie i stopniowo, tylko od razu blokuje koło).

Podejrzewam, że posmarowałem nie to co trzeba. Już kilka razy czyściłem smar i próbowałem na inne sposoby - za każdym razem to samo. Czy ma ktoś jakieś porady co z tym zrobić, lub zna jakiś opis serwisu takiego torpedo. Mój rower to Kross Szafir, a torpedo podobne do Quando E-5 (schemat poniżej).

#rower #rowery
rama88 - Może tutaj mi ktoś pomoże. Po kilku sezonach postanowiłem wykonać serwis tor...

źródło: comment_yqWyCG5LPHlwb789AYHRnLsepwIWdbrv.jpg

Pobierz
  • 3
@JNCrusher Nie, w tym przypadku to nie możliwe ponieważ piasta E-1 jest węższa po jednej ze stron. Wydaje mi się, że problemem jest sklejanie się zbieraka 6 z elementem E-11.

Podczas jazdy do przodu zbierak przyciąga element E-11 i razem zakleszczają piastę E-1 - jazda do przodu. Podczas hamowania zbierak powinien odpychać element E-11 który rozszerza bębny 7. Podejrzewam, że zbierak 6 skleja się z elementem E-11 i wtedy zamiast go odpychać
@rama88: Poradziłem sobie. Rozebrałem, wyczyściłem z smaru i złożyłem na sucho - działa. Czyli problemem jest smar. Przyjrzałem się dokładnie które elementy są ruchome, a które stałe względem ośki i na tej podstawie nasmarowałem tylko:
* wianki,
* piastę od wewnątrz E-1
* bębny hamulcowe, ale tylko od zewnątrz 7,
* sprężynę 9 w miejscu styku z blaszką 8 (ponieważ ślizga się ona po blaszce w trakcie jazdy).

Wszystko ładnie działa,