Wpis z mikrobloga

Pytanie o papierowy portfel #bitcoin. Powiedzmy, że wygenerowałem adres, wydrukowałem i zalaminowałem razem z qr kodem. W jakimś kantorze kupiłem trochę monet na ten adres. Jak się takim portfelem płaci np. w kawiarni?
  • 22
  • Odpowiedz
Jak się takim portfelem płaci np. w kawiarni?


@de_szczu nie rób tego bo stracisz resztę, nie da się płacić z portfela papierowego. Jeżeli chcesz ruszyć coś z niego to przelewasz wszystko na raz.
  • Odpowiedz
@Reven16: @pawlo74: Dzięki za odpowiedź :) A wytłumaczcie mi w takim razie w prostych, żołnierskich słowach (a) jak przygotować portfel do płacenia, dla małych kwot, tak do równowartości 50 zł, zakładając płatności telefonem i (b) do czego w takim razie służy portfel papierowy?
Mam wrażenie, że im więcej czytam, tym bardziej ten bitcoin skomplikowany i nielogiczny. Glupi taki jestem od tego czytania ;)
  • Odpowiedz
@de_szczu do małych kwot portfel Mycielin. Do dużych i tylko do przechowywania papierowy a dużo lepszy jest portfel sprzętowy taki jak Trezor, który łączysz z Mycelium i masz bezpieczeństwo i wygodę. Nie poleca się papierowego nowym użytkownikom.
  • Odpowiedz
@pawlo74: ale Mycelium to aplikacja na telefon. Ona sama generuje adres, w sensie ma własny adres jako aplikacja, czy mogę tam zaimportować jakoś wygenerowany przeze mnie adres?
  • Odpowiedz
@GTOnizuka dla mnie portfel papierowy jest pozbawianiem się najlepszej cechy bitcoina czyli jego cyfrowego niefizycznego charakteru. Nie ufam niczemu co jest w fizycznej formie bo można to ukraść a mnie pozbawić nawet życia za to. Mam swoje bitcoiny w głowie i tam są najbezpieczniejsze i nie można ich ukraść.
  • Odpowiedz
@damianos: czyli mogę uznać, że para adres-klucz to rodzaj konta bankowego (nazwa 'portfel' jest dla mnie trochę myląca), a aplikacja służy do jej obsługi. Skoro konto (portfel) to byt wirtualny, a transakcje i saldo są zarejestrowane w łańcuchu bloków to czy coś więcej, oprócz zachowanej gdzieś w bezpiecznym miejscu pary klucza i adresu, jest wymagane aby w razie zaorania telefonu nie stracić kasy?

Na zrzutach ekranu z Mycelium widziałem, że jest
  • Odpowiedz
@de_szczu: Technicznie jest to dużo bardziej skomplikowane i nie ma nic wspólnego z tym jak zbudowany jest tradycyjny system bankowy.

Jak stracisz telefon to przy portfelu papierowym wyciągasz klucz prywatny. Przy portfelu wygenerowanym przesz mycelium wyciągasz seeda (od 12 do 24 słów) i już masz wszystko po staremu. Tak naprawdę portfel jest swego rodzaju dzienniczkiem w którym przechowuje się transakcje i jak chcesz utworzyć jakąś nową transakcje to portfel sprawdza czy
  • Odpowiedz
@damianos: czyli reasumując :) jeśli
- sam wygeneruję parę adres-klucz, to po zaimportowaniu w Mycelium, wykonaniu kilku płatności i utracie telefonu (lub odinstalowaniu apki, lub zmianie telefonu, etc.), nadal mogę wykonywać transakcje adresem, bo mam klucz prywatny.
- jeśli wygeneruję adres w aplikacji to zachować będę musiał seed (bo do klucza prywatnego nie mam dostępu), który to seed pozwoli mi odtworzyć dostęp do adresu w nowej aplikacji.
Dzięki za linka, zajrzę
  • Odpowiedz
Więc nie zakładaj portfela papierowego. Wygeneruj portfel z seedem jest wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Co do żądania płatności. Mój syn tak robi. Wysyła mi wygenerowane, o określonej wartości, zapotrzebowanie na tygodniówkę :) odpalam trezora i dokładnie wiem ile i gdzie mam mu przelać.

Dla maruderów, wiem drogo wychodzi (fee). Biorę to na klatę, celem jest nauczenie już teraz młodego pokolenia czym są #kryptowaluty.
  • Odpowiedz
@de_szczu: Tak z założenia, portfele papierowe służą do chomikowania, bo środki z nich wydaje się jednorazowo, więc importować go do apek obsługujących transakcje powinieneś dopiero w momencie chęci wydania tych środków.

żądania płatności z portfela papierowego

Normalnie podajesz adres publiczny tego portfela, przyjmować możesz ile chcesz. Na stronach monitorujących blockchaina, możesz sprawdzić sobie jego stan, podając adres publiczny.

Do bieżących wydatków korzystaj z osobnego portfela apki, jak mycelium czy hardwarowego -
  • Odpowiedz
@mihaubiauek: Z tego co piszesz to wygląda to tak:
Adres portfela i jego klucz prywatny potwierdzający posiadacza. Na adresie dokonywane są transakcje a każda z nich ma swój klucz publiczny i klucz prywatny wygenerowany na podstawie seeda. Dobrze rozumiem?
  • Odpowiedz