Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #17
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dziś stała i obowiązkowa pozycja na każdym polskim weselu, czyli:

Kayah i Bregović - Prawy do lewego [1999]
Trochę niespodzianka, ponieważ okazuje się, że piosenka, która w Polsce odniosła wielki sukces, była oryginalną kompozycją na płycie Kayah i Bregovića. A przynajmniej ja nie znalazłam wśród jego starszych utworów niczego podobnego - ktoś, coś?

Goran Bregović - Šoferska (Trucker's song) [2009]
Niemniej jednak Bregović nie byłby sobą, gdyby nie wykorzystał tak dobrzego motywu jeszcze gdzie indziej. I tak, na jego albumie Alkohol: Šljivovica & Champagne mamy utwór Šoferska, który z pewnością coś Wam przypomina :)

Ciekawostki:
- Teledysk Prawy do lewego zdobył Fryderyka w kategorii najlepszy wideoklip roku 2000
- Bregović o Šljivovica & Champagne:

Moja nowa płyta jest nagrywana na żywo i została podzielona na dwie części: pierwsza z nich "Šljivovica" nazwana tak od naszego narodowej śliwkowej brandy, została nagrana w Gučy latem 2007 roku. Guča to niewielkie miasteczko, gdzie co roku odbywają się konkursy orkiestr dętych gromadzące ponad 150 000 ludzi, którzy bawią się przez trzy dni… co wyjaśnia po części tytuł. Piosenki nagrane w Gučy nie były wcześniej publikowane a przeznaczone są do słuchania w akompaniamencie mocnych drinków… Druga część - Champagne jest bardziej różnorodna, w jej nagraniu wzięła udział orkiestra dęta, skrzypaczki, chór męski i orkiestra kameralna. Gra na skrzypcach ma tutaj różny charakter: klasyczny, klezmerski czy orientalny. Można się nią cieszyć przy lżejszych alkoholach.

Šoferska to zdecydowanie część Šljivovicy :D A co do Gučy, to jeszcze o niej będzie tu w tagu!
- zarówno Yugoton/Yugopolis jak i płyty Bregovića z Kayah i Krawczykiem łączy jeden człowiek, który za tym stoi: Grzegorz Brzozowicz. Jego ostatnim projektem tego typu jest płyta Justyny Steczkowskiej i Bobana Markovića, "Na co mi to było" z 2015 roku. Co ciekawe, teledysk promujący tę płytę - Kto wciska mi kit oskarżano o plagiat teledysku Prawy do lewego... Wideo w komentarzach.

Tagospam:
#serbia #bosnia #bosniaihercegowina #kayah #kayahibregovic #bregovic #muzyka #folk #jugopolskie #justynasteczkowska

Šljivovica i prawy do lewego!

  • Goran Bregović - Šoferska 20.0% (2)
  • Kayah i Bregović - Prawy do lewego 80.0% (8)

Oddanych głosów: 10

kostniczka - JUGOPOLSKIE #17
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dziś stała i obowi...
  • 10
@Zappataa: Kot od kilku miesięcy na mojej liście filmów do obejrzenia... słaby ze mnie kinoman :P
Bregović to niezły cwaniak...

Autorstwo muzyki powszechnie mylnie przypisywane jest Goranowi Bregovićowi (autorowi muzyki do wielu filmów Kusturicy). Ścieżkę dźwiękową tworzyli: Nele Karajlić, Voja Aralica, Dejo Sparavalo.