Wpis z mikrobloga

Drogie Astromirki, które chciały, ale mogły ostatnio odwiedzić Obserwatorium Astronomicznego UJ,

W następny weekend (18.03 i 19.03) zapowiada się całkiem ładna pogoda, wreszcie. Co wy na to, żeby spotkać się w obserwatorium w sobotę lub w niedzielę? Jeśli będzie bezchmurnie, to uruchomię mały teleskop słoneczny. Będzie można popatrzeć na Słońce przez specjalny filtr H-alfa, bez strachu o utratę wzroku. O ile pogoda w nocy pozwoli, to wystawię na teren przed fortem przenośny teleskop i po zachodzie Słońca będzie można podglądnąć Plejady, Wielką Mgławicę w Orionie i układy podwójne gwiazd (na przykład Alkor i Mizar). Możliwe że uda się nawet zapolować na Wenus, ale to może być trudne.

Słońce zachodzi o 18:00. O której chcielibyście się spotkać na spacer po terenie OA? Zakładam że nie będzie padać,więc możecie wpaść z dzieciakami i zrobić sobie piknik na kocu w tym czasie.

Mogę wam zaproponować następujący plan zwiedzania: radioteleskop -> teleskopy optyczne -> fort (historia instrumentów?). Obserwacje Słońca mogą się odbyć przed zwiedzaniem, a obserwacje nieba po zwiedzaniu. Ile czasu zajmie zwiedzanie? Zależy od was. Możemy się uwinąć w pół godziny, albo będziemy opowiadać o detalach i dwie godziny to będzie mało ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Wydaje mi się rozsądne, żeby się umówić na ~16:00 w OA. Chciałbym się zwinąć przed 21:00, chyba że akurat przyjdzie mi zostać na nockę w pracy; zobaczymy.

To co, kto chętny? Sobota czy niedziela? Wolę sobotę. 16:00, czy godzinę wcześniej? Czekam na propozycje. Mamy cały tydzień na się dogadanie. Ostatnio ktoś coś mówił że chciałby abym zrobił wykład popularnonaukowy. Jeśli mam zrobić dodatkowo coś takiego, to też dajcie znać, bo będę musiał się przygotować ;)

W ogóle możemy zrobić tak, że spotkamy się tylko na obserwację Słońca + łażenie po OA, bez zostawania na po-zachodzie-Słońca. Jak najbardziej coś takiego wchodzi w rachubę. W takim przypadku możemy się spotkać nawet o 12:00 na miejscu.

PS: w piątek, 17.03, jest znów Wieczór z Gwiazdami. Będę jak organizator i pewnie oprowadzacz. W zeszłym tygodniu odwiedzający podzielili się na dwie grupy: oprowadzanie standardowe + oprowadzanie ze mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Jeśli chcecie wpaść znów większą grupką, żebym oprowadził osobno, dajcie proszę znać tutaj.

PPS: mamy autobus 102, który podjeżdża pod bramę OA :>

Wołam osoby zainteresowane zorganizowaniem spaceru:

@Elthiryel, @DSM51, @STASZEK_WIERTARA, @Deskos, @khumin, @sorek, @Aga_Be, @Niezlosliwy_Rak, @mactrix, @mozdzi, @anhero, @raisond_etre, @Vasili25, @aktez98, @Seveir, @KurczePieczone, @no_drums, @wodaSpadaZWysoka

#krakow #astronomia #oauj
AlGanonim - Drogie Astromirki, które chciały, ale mogły ostatnio odwiedzić Obserwator...

źródło: comment_IK4d7NduixNrSebufXR9oYtEQyBEU5Qz.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lollo: kilka osób ekstra powinno się zmieścić. Gdyby było ponad 10 chętnych osób, (~20 jak ostatnio), to dostosuję salę. W tej chwili nie ma problemu przyszło parę osób ponad limit.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Ja już tyle razy miałem wpaść, że aż strach pisać, że będę. Zawsze coś mi wypadnie. Chociaż akurat ostatnio miałem powód konkret - przyszedł na świat nowy astromirek ( ͡ ͜ʖ ͡) i pełne ręce roboty.

Mi w sumie oba terminy pasuję chociaż sobota bardziej. Piątek tak na 65%. Jak będą jakieś konkrety to proszę wołaj.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Daj znać jak będzie termin ustalony, bo czasami mam pracę w soboty, żebym mógł sobie plan dostosować. A jak nie będzie słońca to też będzie wycieczka? Bo ja to nawet bym sobie zwiedził tylko, bo nigdy nie miałem okazji tam być ( ͡° ͜ʖ ͡°) Informuj w każdym razie co i jak.
  • Odpowiedz
  • 0
@Al_Ganonim Tak myślałem sobie o temacie ew. wykładu. Może klasyfikacja gwiazd i omówienie diagramu Hertzsprunga-Russella? Nie wiem co na to inne mirki. Ja bym chętnie posłuchał ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Nedved: "O gwiazdach, które ewoluują w dziwny sposób" - moje wystąpienie z listopada 2016. O tym jak się kształtowała naukowa myśl o gwiazdach, jak ewoluują zwykłe gwiazdy i co się dzieje z dziwnymi gwiazdami. Jest diagram H-R. Jakby było więcej chętnych, zrobi się pokaz.
  • Odpowiedz
@psposki: Wszystko zależy od tego kto przyjdzie i kiedy.

Jeśli rodziny z dziećmi, to atmosfera piknikowa, 12:00, łażenie po teleskopach, trochę obserwacji Słońca i do domu o ~17:00 (ostatni autobus jakoś tak).

Jak pojawią się chętni do bardziej teleskopowania, to zbieramy się o ~16:00, patrzymy na Słońce, potem ~2h oprowadzania i do ~20:00 obserwacje przez teleskop. Jakiś Orion, jesli jeszcze się będzie dało, jakaś gwiazda podwójna, coś w ten deseń.
  • Odpowiedz