Wpis z mikrobloga

Drogie Astromirki, które chciały, ale mogły ostatnio odwiedzić Obserwatorium Astronomicznego UJ,

W następny weekend (18.03 i 19.03) zapowiada się całkiem ładna pogoda, wreszcie. Co wy na to, żeby spotkać się w obserwatorium w sobotę lub w niedzielę? Jeśli będzie bezchmurnie, to uruchomię mały teleskop słoneczny. Będzie można popatrzeć na Słońce przez specjalny filtr H-alfa, bez strachu o utratę wzroku. O ile pogoda w nocy pozwoli, to wystawię na teren przed fortem przenośny teleskop i po zachodzie Słońca będzie można podglądnąć Plejady, Wielką Mgławicę w Orionie i układy podwójne gwiazd (na przykład Alkor i Mizar). Możliwe że uda się nawet zapolować na Wenus, ale to może być trudne.

Słońce zachodzi o 18:00. O której chcielibyście się spotkać na spacer po terenie OA? Zakładam że nie będzie padać,więc możecie wpaść z dzieciakami i zrobić sobie piknik na kocu w tym czasie.

Mogę wam zaproponować następujący plan zwiedzania: radioteleskop -> teleskopy optyczne -> fort (historia instrumentów?). Obserwacje Słońca mogą się odbyć przed zwiedzaniem, a obserwacje nieba po zwiedzaniu. Ile czasu zajmie zwiedzanie? Zależy od was. Możemy się uwinąć w pół godziny, albo będziemy opowiadać o detalach i dwie godziny to będzie mało ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Wydaje mi się rozsądne, żeby się umówić na ~16:00 w OA. Chciałbym się zwinąć przed 21:00, chyba że akurat przyjdzie mi zostać na nockę w pracy; zobaczymy.

To co, kto chętny? Sobota czy niedziela? Wolę sobotę. 16:00, czy godzinę wcześniej? Czekam na propozycje. Mamy cały tydzień na się dogadanie. Ostatnio ktoś coś mówił że chciałby abym zrobił wykład popularnonaukowy. Jeśli mam zrobić dodatkowo coś takiego, to też dajcie znać, bo będę musiał się przygotować ;)

W ogóle możemy zrobić tak, że spotkamy się tylko na obserwację Słońca + łażenie po OA, bez zostawania na po-zachodzie-Słońca. Jak najbardziej coś takiego wchodzi w rachubę. W takim przypadku możemy się spotkać nawet o 12:00 na miejscu.

PS: w piątek, 17.03, jest znów Wieczór z Gwiazdami. Będę jak organizator i pewnie oprowadzacz. W zeszłym tygodniu odwiedzający podzielili się na dwie grupy: oprowadzanie standardowe + oprowadzanie ze mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Jeśli chcecie wpaść znów większą grupką, żebym oprowadził osobno, dajcie proszę znać tutaj.

PPS: mamy autobus 102, który podjeżdża pod bramę OA :>

Wołam osoby zainteresowane zorganizowaniem spaceru:

@Elthiryel, @DSM51, @STASZEK_WIERTARA, @Deskos, @khumin, @sorek, @Aga_Be, @Niezlosliwy_Rak, @mactrix, @mozdzi, @anhero, @raisond_etre, @Vasili25, @aktez98, @Seveir, @KurczePieczone, @no_drums, @wodaSpadaZWysoka

#krakow #astronomia #oauj
Pobierz
źródło: comment_IK4d7NduixNrSebufXR9oYtEQyBEU5Qz.jpg
  • 56
@Al_Ganonim: Miałem pytać o oglądanie gazowego zbrodniarza przez teleskop, ale jak chcesz się zwinąć przed 21 to jednak nie tym razem. :P Mnie to wszystko jedno czy sobota czy niedziela, dopasuję się. ;)
@Aiween: W pobliżu to raczej będzie ciężko, to jest już tak trochę na odludziu. ;) Jak chcesz po taniości to chyba najłatwiej znaleźć jakiś hostel bliżej centrum, i tak pewnie sporo osób jedzie tam i wraca autobusem.
@Aiween: Z obserwatorium to jest bliżej na lotnisko niż do centrum. :D Ale tak w ogóle z lotniska na dworzec główny jeździ co pół godziny pociąg kolei aglomeracyjnej, koło 25 minut się jedzie.
@dzangyl: To spotkanie będzie raczej pod rodzinne spacerowanie i luźne posiadywanie przy teleskopie słonecznym (czy po zachodzie słońca - Astromirki muszą same zdecydować). Jeśli wolisz samo teleskopowanie, to wpadnij w piątek na Wieczór z Gwiazdami.
@Al_Ganonim:
Napisałeś:

PS: w piątek, 17.03, jest znów Wieczór z Gwiazdami. Będę jak organizator i pewnie oprowadzacz


Ale na stronie, którą podałeś limit miejsc wyczerpany na piątek. A może mimo to można wpaść?