Wpis z mikrobloga

Elementarz Pierwszej Pomocy #4

( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiejszy post sponsoruje literka D ( ͡° ͜ʖ ͡°)

D - Duży TRÓJKĄT wiele może

( ͡° ͜ʖ ͡°) Chusta trójkątna to po prostu solidny kawał najczęściej bawełnianej tkaniny, który znajdziemy w niemal każdej apteczce. Najczęściej ma wymiary 134 x 95 x 95 cm lub 96 x 96 x 136 cm. Jest NIEJAŁOWA (to znaczy, że NIE jest sterylnym opatrunkiem).

Że można z niej zrobić temblak (żeby utrzymać uszkodzoną rękę w bezruchu) wiedzą chyba wszyscy. Jednak ten kawał materiału ma wiele różnych zastosowań.

( ͡° ͜ʖ ͡°) Często przydaje się do umiejscowienia i przytrzymania opatrunku na ranach i stanowi niezłe zastępstwo dla bandaża.

Rany zabezpieczamy opatrunkami jałowymi (sterylnymi) - najczęściej będą to gaziki w różnych rozmiarach. Taki opatrunek należałoby jednak przytrzymać w miejscu. Do tego celu świetnie nadaje się chusta, którą można dowolnie zwijać, składać, owijać wokół etc. Na koniec wystarczy związać końce i voila - wszystko zostanie w miejscu w którym być powinno. Pamiętamy o tym, aby nie zawijać za ciasno i aby węzeł nie był zbyt blisko rany, aby jej nie uciskać.

Kształt chusty pozwala na wykonanie opatrunków głowy, twarzy, szyi, rąk, nóg, a jeśli mamy pod ręką więcej niż jedną sztukę to spokojnie opatrzymy również bark, klatkę piersiową, brzuch czy miednicę.

( ͡° ͜ʖ ͡°) Można ją również zwinąć w rulon. Kto za dzieciaka obrywał "marchewą" skręconą ze ścierki lub ręcznika?

Tak skręconą chustą można zabezpieczyć przed przemieszczeniem się ciało obce (np. gwóźdź wbity w rękę lub kawałek szkła wbity w stopę etc. - ciała obcego NIE NALEŻY usuwać z rany poszkodowanego*).

( ͡° ͜ʖ ͡°) Możemy również użyć jej jako opaski zaciskowej tamującej krwotok (o szczegółach zastosowania opaski uciskowej napiszemy w przyszłości, bo to bardzo obszerny temat).

( ͡° ͜ʖ ͡°) No i ostatnie z ważniejszych zastosowań - ponieważ chusta jest dość duża można jej użyć do stabilizowania złamań kończyn (o tym też szerzej będziemy pisać w przyszłości).

To najbardziej podstawowe zastosowania - jednak nietrudno sobie wyobrazić, że czysty spory kawał materiału może mieć jeszcze wiele innych. Wszystko zależy od sytuacji i kreatywności osoby, która udziela pierwszej pomocy.

( ͜͡ʖ ͡€) Skąd wziąć i ile to kosztuje?

W większości aptek w cenie około 2 - 4 PLN za sztukę, znajduje się również na wyposażeniu większości apteczek.

* ciała obcego z rany poszkodowanego nie usuwamy, zostawiamy jak jest, ponieważ usunięcie go często powoduje większe uszkodzenie otaczających tkanek, rozleglejszy krwotok etc.

#ratownictwo #motocykle #pierwszapomoc #999 #motomirko #fundacjaratownictwomotocyklowepolska #frmp
i specjalnie dla naszej Prezes Fundacji #pokazmorde i #atencyjnyrozowypasek (ale w słusznej sprawie)

( ͡° ͜ʖ ͡°) Pamiętajcie: Każdy post, grafikę, tekst konsultujemy z pracującymi zawodowo w pogotowiu ratownikami medycznymi, instruktorami pierwszej pomocy różnego szczebla, lekarzami pracującymi w pogotowiu, pielęgniarzami i z kim tylko na bieżąco mamy okazję. Nie lekceważymy procedur, które przecież na co dzień nas obowiązują i które stosujemy. Staramy się jednak upraszczać to o czym piszemy, aby było zrozumiałe dla każdego. I na tyle zapamiętywalne i użyteczne, aby w sytuacji w której będziecie chcieli pomóc mieć pod ręką co trzeba i wiedzieć co zrobić i jak użyć. Pamiętajmy o tym, że według polskiego prawa, "nie-ratownik" udzielając pierwszej pomocy jest zwolniony z odpowiedzialności za udzielenie pierwszej pomocy "nieprawidłowo".
źródło: comment_oAKQkwXN3worGtP5R09F9hb4vdQTxBmE.jpg
  • 6
@Meara: To prawda, ludzie z Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja zrobili z Grupą Pogotowie Pozoracyjne kawał dobrej roboty :) Nam też się podobało :) (jeśli chłopaki śledzą soszalmedia to z tego miejsca pozdrawiamy! )

Mało kto wie lub pamięta, że lata wcześniej ( w styczniu 2010) podobne zdjęcie zamieściła na swoim Flickr YetAnotherLisa - artystka, fotograf :)

o tu: https://www.flickr.com/photos/13639732@N02/4279010949

Zasadniczo o gustach się nie dyskutuje, jednak nie odważylibyśmy
@Meara: nie bądź taką malkontentką ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inicjatywa jest dobra. Jak chociaż jedna osoba dowie się pożytecznej rzeczy, to znaczy, że akcja już odniosła sukces.

Wiadomo, że cycki były fajne, jak to cycki ʕʔ no ale rzezcywistość czasem jest bardziej szara, i na takie zwyczajne, szare dni jest właśnie ten alfabet

@FundacjaRatownictwoMotocyklowe jest git, rysunki co prawda jak na szkolnej gazetce,
@Pjongjanska_ferma_zolwi: Dzięki za dobre słowa :)

Rysunki nie są naszą mocną stroną ale się staramy :) Za to formę wybraliśmy nieprzypadkowo mimo świadomości własnych ułomności w tym zakresie :)

Rysunki zachowujemy :) Jeszcze nie wiemy po co, ale mamy do nich sentyment i kiedyś pewnie do czegoś jeszcze wykorzystamy :)

A co do tego, że:

Jak chociaż jedna osoba dowie się pożytecznej rzeczy, to znaczy, że akcja już odniosła sukces.


To