Wpis z mikrobloga

Mirki jak wygląda sprawa z umową darowizny części samochodu w poniższym przypadku:
Jestem właścicielem auta, współwłaścicielką jest była dziewczyna (życie( ͡° ͜ʖ ͡°)) Ja biorę auto - tak ustaliliśmy. Dowiedziałem się że aby ją wykreślić z dowodu musi wykonać darowizny.
Czy w polu "Wartość przedmiotu darowizny strony określają na procent/kwotę" moge wpisać dowolną wartość np. 10% - chcę oczywiście aby wartoścć darowizny nie przekroczyła 4902 zł (jestem w 3 grupie podatkowej pokrewieństwa). Czy w przypadku wpisania np. 10% z dowodu rejestracyjnego zostaje ona już wykreslona z dowodu, czy musi być 50%?

Pozwole sobie zawołać @mfind

#pytanie #kiciochpyta #prawo #samochody #auto #pytaniedoeksperta
  • 7
@bartzov: Dla potrzeb zmiany własności udziału możesz sobie wpisać wartość, jaka Ci się spodoba. Jednak dla potrzeb podatku od darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (gdyby miała Ci sprzedać a nie darować swój udział) przyjmuje się wartość rynkową przedmiotu transakcji - tutaj 50% wartości analogicznego auta w wolnej sprzedaży.
Jej udział jest 50%, chyba, że potrafisz udowodnić, że inny.
@bartzov: Elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mireczek @corrs nas uprzedził :) Jeśli jej udział procentowy jest inny to musiałbyś tego dowieść np. umową darowizny, którą spisaliście w przeszłości ale domyślam się, że takiej nie ma?
@corrs: Dzieki.
@mfind: Nie, ale nie rozumiem - miałbym mieć z nią inną umowe darowizny na potrzeby tej umowy darowizny? :)

W takim układzie mam też pytanie inne - wyczytałem tutaj: http://www.auto-swiat.pl/prawo/podatek-od-darowizny-wyjasniamy-kiedy-trzeba-zaplacic-podatek-od-darowanego-samochodu/vwcwx7 że w grupie III obciążenia podatkowe są najwyższe i wynoszą odpowiednio: 12, 16 i 20 proc. Pytanie tylko od czego liczony jest ten podatek? Załóżmy że auto warte jest 12 000.
@bartzov: chodziło mi o to, czy wchodząc we współwłasność zrobiliście to aktem darowizny :) Wtedy miałbyś % udział już określony z miejsca. W tym przypadku płacisz podatek od 50% wartości pojazdu, czyli od 6000 zł, minus kwota wolna od podatku 4902 zł, stawka to 12% i wychodzi Ci 132 zł dla fiskusa. Kolejne stawki podatkowe są dla kolejnych progów darowizny (wyższych kwot).

@corrs: aż tak Mireczku głęboko nie siedzę w
@mfind: Jeśli przyjmujecie te 50% darowizny, to płacisz podatek od połowy wartości auta, więc tak jak masz powyżej. Kolega Ci podrzucił kalkulator, to możesz sobie sprawdzić :)