Wpis z mikrobloga

Berlin dwa sportowe samochody pędzą o północy przez miasto z prędkością 170 km/h , czerwone światła sa ignorowane.Na kolejnym skrzyżowaniu jeden z pojazdów uderza w auto lekarza . Lekarz ginie na miejscu.
Dzis zapadł wyrok w tej sprawie o ktorym obszernie donoszą media niemieckie.Pierwszy raz w historii niemieckiego sądownictwa wyrok w takiej sprawie brzmi : morderstwo a kara :dożywocie.
Obaj sprawcy Hamdi H. i Marvin N. byli zszokowani tym wyrokiem.Do tej pory w takich sprawach wyrok brzmial kara w zawieszeniu lub kara wynoszaca 2 lata wiezienia ( nieumyślne spowodowanie śmierci )

Sie porobilo , media donoszą obszernie o czymś co powinno byc normale w kazdym kraju ( kara)

#ciekawostkizniemiec moj autorski tag o Niemczech

#samochody #prawo #berlin
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@retto: a wlasnie ze umyslne. Organizujac wyscig wiedzieli ze moga spowodowac wypadek i kogos przypadkiem zabic. To nie pierwszy taki wypadek takze prawdopodobienstwo kogos zabicis bylo wysokie. Moim zdaniem wyrok sluszny
  • Odpowiedz
@retto: brak zachowania jakichkolwiek reguł ostrożności wskazywał na to, ze powinni oni przypuszczać, ze mogą doprowadzić do wypadku. Tu nie chodzi o jakaś lekka nieostrożność albo nawet większa. To nie był po prostu przypadek. Stad tez uznano iż popełniono czyn umyślnie. U nas tez sa takie wyroki czasem.
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: Do tego jak pokażą typa ktory spowodował wypadek jako aroganckiego dupka w stylu "nic mi nie możecie zrobić", to na ludzi zadziała to jak płachta na byka. W efekcie zaostrzenie kar przejdzie z pełną aprobatą społeczeństwa
  • Odpowiedz
  • 0
@kobiaszu tu sie nic nie zmini w przepisach.Kary pozostaną te same.Chodzi tylko o to jak sedzia zinterpretuje takie zachowanie.Moze byc ze innym procesie za takie zachowanie sedzia da oskarżonemu wyrok w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie śmierci
  • Odpowiedz
@loczyn: bo ludzie za morderstwa, działanie w gangach i inne rzeczy dostają mniejsze wyroki, dożywocie powinno być dla skrajnych przypadków okrutnych psychopatów, a w tym wypadku to nieumyślne spowodowanie śmierci (i zaklinaniem rzeczywistości jest mówienie że to morderstwo)
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: Po pierwsze, to nie było morderstwo, tylko zabójstwo. Po drugie, kara dużo za dużo przesadzona. W tym przypadku wygrała głupota sprawców, a nie było to umyślne spowodowanie śmierci. Nie twierdzę, że kara się nie należy, ale jest za surowa nawet dla tego, co nie czuje odpowiedzialności (tutaj jest potrzebna bardziej pomoc specjalisty niż więzienie).
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja:
Zamiar ewentualny (zamiar wynikowy, łac. dolus eventualis) - ma miejsce, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia przestępstwa i godzi się na to.

Czyli pędząc przez miasto 170km/h trzeba się liczyć z tym, że można kogoś zabić. Stąd też możliwość zakwalifikowania czynu jako umyślne zabójstwo.
  • Odpowiedz