Wpis z mikrobloga

@lpknnp: też bardzo chciałbym mieć kilka jeleni, ale mieszkam przy lesie i boję się, że 2m ogrodzenie w okresie rykowiska by nie starczyło:/ co o tym myślisz?
  • Odpowiedz
@pitterka: musisz sobie ogarnąć ile mozesz na jakim terenie trzymać. U nas sa siatki 2m i jest okej. Ważne zeby siatka była specjalnie wzmacniana bo mogą porożem rozerwać. W czasie rykowiska sie pilnuje, a bykom sie obcina poroże. ;) chociaż kiedys najstarszego byka jak próbowaliśmy zagonić do odlowni zeby obciąć to skubaniec przeskoczył 2 siatki pod rząd
  • Odpowiedz
@pitterka: dają to duzo powiedziane. Mamy odlownie a w niej poskrom i nie ma wyjścia. Obcina sie chwile przed wytarcie scypulu wiec tylko trochę e żywej tkance. Oswojonych jest tylko kilka, potrafią zajrzec do kieszeni jak czuja jabłko. Nie taki znowu większy :)
  • Odpowiedz
@lpknnp nice one!
Dobrze ze sie przypomniales, jutro bedzie u mnie gosciu ktory ma na zbyciu byka daniela i dwie lanie w ciazy. Ile powinienem mu zaplacic za takie towarzystwo;)?
  • Odpowiedz
@pitterka: Nie chce sie mądrzyć, bo nie znam cen danieli niestety. Wiem, ze sa niższe od jeleni. Pamiętaj, ze cena byka zależy głownie od wieku i tego co nakłada na głowe corocznie. Warto zwrócić uwagę na poprzednie poroże i zobaczyć jak sie rozwija. Mocny byk jelenia to koszt nawet 15 tys. (nie mówimy tutaj o najmocniejszych bykach których ceny chodzą w dziesiątkach tysięcy euro). Zwykle byki w 2-3 głowie obstawiałbym
  • Odpowiedz
@pitterka: btw. zastanów sie czy napewno chcesz daniele, a nie jelenie. My tez chcieliśmy daniele, ale jak sie widzi chmarę jeleni robią duzo większe wrażenie. Nie mówiąc o bykach, które sa królami lasów jak lewa jest król dżungli ;)
Oczywiście wybór należy do Ciebie, ale tez od ilości ziemi jaka posiadasz i oczywiście środków finansowych.
  • Odpowiedz
@lpknnp tez myslalem o jeleniach;/ tu jest taka sytuacja, ze facio chce ich sie po prostu pozbyc. Licze w sumie na jakas okazje;) mam kilka ha nieuzytkow, lake moglbym wydzierzawic 1 ha. Jutro z nim pogadam i bede mial pewnie jasnieksza sytuacje;) dzieki za pomoc!
  • Odpowiedz
@lpknnp: hej, był u mnie dzisiaj. W sumie deal całkiem chyba dobry - za cielne łańki chce po 800 zł, za cielęta (łańka i byczek) po 400. Za byczka w sumie nie mówił, chyba gratis( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to 2 głowa dopiero. Co myślisz o takim dealu?
Jak wygląda zbyt na takie miąsko? Komu to w ogóle sprzedać i jakie są możliwości uboju?
Kurde, troszkę
  • Odpowiedz
@pitterka: generalnie moim zdaniem ceny dobre. Nawet okazyjne. Pamiętaj ze do rozrodu nie mozesz dopuścić do krycia łaniek przez ojca. Jeśli chodzi o sprzedaż mięsa (do restauracji) to musi byc zrobione to przez wykwalifikowana ubojnie. Na wlasny użytek to przecież nikt nie wie ile masz sztuk bo nie ma obowiązku tego rejestrować. Dogłębniej odpowiem jutro albo pózniej
  • Odpowiedz