Wpis z mikrobloga

Mgławice w Orionie i okolicach. Fotka wykonana z aglomeracji śląskiej z użyciem filtra przepuszczającego światło w paśmie H-alfa. Pierwszy test nowej kamerki - ZWO ASI1600MM-C z monochromatycznym chłodzonym sensorem o rozdzielczości 16 megapikseli.
Obiektyw Samyang 24 mm, f/2, 26 minut naświetlania (13 x 120 sek.).

Gwiazdy na rogach są strasznie rozjechane z powodu źle dobranej odległości obiektywu od matrycy - muszę skombinować jakąś mini przedłużkę o grubości około półtora milimetra :)

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofotografia #astrofoto #fotografia #kosmos #mojezdjecie
Pobierz
źródło: comment_unmbiFmvXZRth9FFarCzOu0exBy6XSCQ.jpg
  • 15
@namrab:
Też się do czegoś takiego przymierzam tylko jak na chwilę obecną ze zwykłym aparatem :)

Jaki masz "system śledzący"? Arduino i jakieś silniczki czy gotowca jakiegoś kupiłeś?
@namrab: Czyli gotowiec....ooo i to drogi dość :D

Ja mam zamiar z kolegą zrobić coś w oparciu o arduino i silniki krokowe. Może się uda :D

Inny kolega tworzy system śledzący ruch słońca. Mały mechanizm kierujący się "na słońce" z panelami słonecznymi i już mu to z lekka działa. My spróbujemy z gwiazdami... ciekawe czy wyjdzie ;)
@namrab: Łooo panie, XXI wiek mamy, kup se kolorowy aparat, bo czarno-białe foty to przeszłość!

Ps: Oglądam zdjęcie Twojego sprzęt i ni chu.. nie wiem co co robi, tylko obiektyw rozpoznałem. Zapodaj jakiś przewodnik, co jest co :)
@RBBN: 1000$ kosztuje chyba wersja bez chłodzenia, ja za swoją (w zestawie z filtrami, kołem filtrowym i adapterem obiektywowym) dałem 1780$.

@kwanty: Zdecydowanie się opłaca, im chłodniej, tym mniej szumu termicznego odkłada się na sensorze podczas długiej ekspozycji. Powyższe zdjęcie było robione na chłodzeniu do -30°C.

@GregPelka: Po kolei, co jest czym:
1. statyw,
2. klin paralaktyczny, pozwalający na pochylenie zestawu pod kątem równym szerokości geograficznej (dla
Pobierz
źródło: comment_7YAeNfo0e3liZrdwe4R3Dmw6ARZ6sG2G.jpg
Zdecydowanie się opłaca, im chłodniej, tym mniej szumu termicznego odkłada się na sensorze podczas długiej ekspozycji. Powyższe zdjęcie było robione na chłodzeniu do -30°C.


@namrab: To wiem :) miałem na myśli czy zawartość szumów termicznych spada liniowo z temperaturą czy powiedzmy nie ma już dużego zysku przy zejściu z -30 do -50 a zaczynają się prawdopodobnie problemy z działaniem elektroniki.