Wpis z mikrobloga

Mirki, czy operator telefonii komórkowej ma dostęp do danych takich jak: ściągane filmy, odwiedzane strony? A co jeśli zmienię sobie IP jakimś programem VPN na androida? Powiedzmy że mam 10 Gb internetu w ramach tego ściagam jakiś film z zatokipiratów ale wcześniej zmieniłem IP. Operator dojdzie do tego co ściągałem w ramach tych danych pakietowych?
#telefony #internet #komputery #siecikomputerowe
  • 14
  • Odpowiedz
@milosnikgzanek: @adgebworthy: jeżeli użyjesz tunelu VPN (OpenVPN lub od biedy PPTP itd.) do przekierowania ruchu internetowego z telefonu to cały ruch pomiędzy Tobą, a serwerem VPN jest szyfrowany. Jesteś widoczny na zew. z IP serwera VPN, a nie IP jakie dostał telefon. Jeżeli ISP nie odszyfruje/złamie tunelu VPN to nigdy nie dojdzie do tego co przesyłałeś. Po to się używa (szyfrowanego) tunelowania VPN żeby ruch wewnątrz tunelu nie
  • Odpowiedz
@milosnikgzanek: rozumiesz to, że ruch jest szyfrowany pomiędzy Tobą, a serwerem VPN? Tu nie chodzi o zmianę IP.
Przykładowo.
Bez VPN:
telefon <---dane/pakiety-----> serwer = ISP widzi pakiety i z czym się łączysz (pomijam połączenia HTTPS)

Z tunelem VPN
  • Odpowiedz
@milosnikgzanek: pomniejszy, bo dane pakietowy wykorzystywane są do przesyłania ruchu przez VPN. Potraktuj tunelowanie VPN jako ukrywanie ruchu i połączeń. Dane magicznie się nie pojawiają na Twoim telefonie tylko są to pakiety, które przeszły przez VPN.
  • Odpowiedz
@milosnikgzanek: nie chodzi o zmianę IP tylko o szyfrowanie ruchu dzięki VPN. Zobacz obrazek. Normalnie masz połączenie "czyste" gdzie wszystko łączy się telefon <---> serwer i operator widzi z czym i gdzie się łaczysz i co ściągasz. W połączeniu VPN masz operatora i tunel VPN, który używany jest przez telefon do połączenia z resztą sieci. To co przechodzi przez tunel VPN jest "ukryte" dzięki szyfrowaniu. Weź pod uwagę tylko to,
mwwilk - @milosnikgzanek: nie chodzi o zmianę IP tylko o szyfrowanie ruchu dzięki VPN...

źródło: comment_nJxM2075qpOArhjb2YGu9XVTFb6aNvOb.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz