Wpis z mikrobloga

@tomasz-szalanski: niby dobry patent, bo spala tłuszcz ale nie ma pewności czy aby nie wytworzą się jakieś rakotwórcze substancje w tym procesie. jest to w sumie nawet pewne, że coś powstanie podczas pirolizy tylko nie wiem ile tego będzie i jak bardzo to będzie szkodliwe dla zdrowia. jak raz zjesz coś takiego to raczej nie wpłynie to na twoje zdrowie ale częstsze jedzenie tego może się zakończyć nowotworem.
@gdziemojimbuspiatka: gdzieś kiedyś czytałem :) a poważnie to tak po prostu jest, bo inaczej metal reagowałby z jedzeniem/napojami. Kiedyś kupiłem puszkę liczi w zalewie która z jakiegoś powodu nie została pokryta w środku lakierem, owoce pachniały jak kilogram gwoździ wyjętych z wody.
@dGustator @gdziemojimbuspiatka kiedyś puszki były cynowane, nie wiem jak jest teraz. na pewno w miejsca łączenia blach dają odrobinę silikonu żeby puszki nie przeciekały. teraz blacha stalowa, z której powstaje większość konserw może być pokrywana jakimś polimerem w celu zabezpieczenia jej przed bezpośrednim kontaktem z żywnością ale nie mam co do tego pewności. bardziej chodziło mi też o spalanie oleju, bo sama puszka może się mocno nagrzać ale raczej nie ulegnie spaleniu.