Wpis z mikrobloga

Coraz częściej wspomina się o idei powstania Superligi jako 20 zespołowej lidze zrzeszającej najlepsze kluby Europy, zazwyczaj jednak nie wspomina się w ogóle o systemie spadków i awansów, który moim zdaniem jest niezbędny jeżeli ta idea ma zdobyć jakiekolwiek wsparcie wśród kibiców. Ja bym to rozwiązał w ten sposób:

- Superliga (20 drużyn, 3 ostatnie spadają, 4 od końca walczy w barażu z 4 drużyną z 2 ligi)

- 2 Liga (24 drużyny, 3 pierwsze awansują, 4 kolejne walczą ze sobą o możliwość zagrania w barażu z 17 drużyną Superligi, system spadku taki sam jak w Superlidze)

- 3 liga (24 drużyny, system spadków i awansów ten sam)

- 4 liga (24 drużyny, system awansów ten sam, spadają 4 ostatnie drużyny, a 4 kolejne walczą w barażu)

- System 5 ligowy: (8 lig regionalnych po 24 zespoły każda, do 4 ligi bezpośrednio awansują 4 najlepsze zespoły pod względem punktowym, te drużyny z 1 miejsca, które zdobyły mniej punktów muszą walczyć w barażu z drużynami z miejsc 17-20 z 4 ligi, z każdej z lig regionalnych spada tyle drużyn ile krajów tworzy daną ligę regionalną, do ligi regionalnej awansuje mistrz kraju, o tym którego ze spadkowiczów zastąpi który mistrz decydują już wewnętrzne zasady samej ligi.)

- 6 liga (zwykłe ligi krajowe, najwyższy poziom ligowy danego państwa, stąd może już awansować tylko mistrz danej ligi do ligi regionalnej)

- Dalej są już tylko niższe ligi krajowe.

Mój pomysł na ligi regionalne:

Liga Romańska (Portugalia, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Włochy + 1 drużyna z baraży pomiędzy mistrzami lig: San Marino, Malty, Andory, Gibraltaru)

Liga Brytyjska (Anglia, Szkocja, Irlandia, Irlandia Północna, Islandia + 1 drużyna z baraży pomiędzy mistrzem ligi walijskiej i ligi Wysp Owczych)

Bundesliga (Niemcy, Belgia, Holandia, Austria + 1 drużyna z baraży pomiędzy ligami luksemburgską a liechtensteinowską)

Liga Skandynawsko-Bałtycka (Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Łotwa, Litwa, Estonia)

Liga Międzymorska ( ͡° ͜ʖ ͡°) (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Mołdawia (której mistrz musiałby walczyć w barażach z drużyną z miejsca 18)

Liga Bałkańska (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Kosowo)

Liga Egejsko-Czarno-Czerwona (Grecja, Macedonia, Serbia, Bułgaria, Cypr, Izrael)

Liga Wschodnia (Rosja, Turcja, Białoruś, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan)

Liga Mistrzów, a raczej coś na jej kształt mogłoby pozostać jako ogólnoeuropejski puchar w rodzaju FA Cup.

I co sądzicie Mirki o takim systemie? Co zrobilibyście inaczej? Podoba wam się w ogóle idea Superligi?


#pilkanozna Taguję jeszcze potencjalnie zainteresowanych: #ekstraklasa #premierleague #bundesliga #laliga #seriea #ligamistrzow
Pobierz Bartoni - Coraz częściej wspomina się o idei powstania Superligi jako 20 zespołowej l...
źródło: comment_m22NjaO3wFhz1wSkAb02HOGT2gVht6AR.jpg

Chciałbyś/Chciałabyś Superligi w kształcie który zaproponowałem?

  • Tak 20.0% (13)
  • Nie 70.8% (46)
  • Nie wiem 9.2% (6)

Oddanych głosów: 65

  • 8
@Bartoni: tak z grubsza, to jeśli dobrze zrozumiałem, to to jest całkowita rewolucja tego, co obecnie jest w piłce nożnej. Rozgrywki krajowe wtedy by przestały istnieć. Trochę słabo. I wydaje mi się, ze liga regionalna by była dla wielu klubów nie do ogarnięcia. Na tym poziomie kluby by były za biedne na podróżowanie po Europie.
Rozgrywki krajowe wtedy by przestały istnieć


@arko123: Nie przestałyby istnieć tylko zostałyby mocno zmarginalizowane, mimo tego zostanie mistrzem kraju wciąż byłoby przepustką do lepszego świata.

Na tym poziomie kluby by były za biedne na podróżowanie po Europie


@arko123: Wydaje mi się, że nie. Taka Superliga mogłaby liczyć na niebywałe wręcz pieniądze od sponsorów, a 2,3 i 4 liga to wciąż solidny poziom sportowy i potencjał kibicowski. Również wydaje mi się,
@Bartoni: Nierealistyczne. Co tydzień latać z np Petersburga do Porto, a później znowu do Manchesteru jakiegoś. :D
To raz. Dwa, już widzę jak Anglicy rezygnują ze swojej premier league, a Niemcy z Bundesligi. xd

Aha i różne warunku atmosferyczne, tworzyło by sporo odwołanych meczy. No nie do ogarnięcia.

Może przesadzam, ale mamy lige mistrzów, która wg mnie wystarcza.