Wpis z mikrobloga

@Wymazywanie: #bitcoin #btc #kryptowaluty
Wrzucam mój pomysł, który właśnie zamieściłem na forum oraz tv.

Mam do przedstawienia coś (jak dla mnie) ciekawego. Jest to coś do przyswojenia nie tylko dla ludzi siedzących przy wykresach, ale dla każdego kto śledzi zachowania ceny i nie dysponuje znajomością analizy.

"Zasady"

1. Linie są umowne. Nie chodzi mi tu o żadną chirurgiczną precyzję, ale o pokazanie ogólnego zachowania wykresu BTC od mniej więcej 1.5 roku czyli od końcówki 2015 roku.
2. Używam wykres Bitfinexa 1d, ale na Okcoinie też będzie coś podobnego.
3. Nie mówię jak będzie i nie jestem pewny, że pokazywany wzorzec zachowania znów się powtórzy. Bez względu na przyszłość ceny, takie obserwacje są zawsze rozwijające.
4. Nie używam żadnych wskaźników, co prawda na wykresie jest RSI i dwa EMA, ale można i je pominąć, bo głównie chodzi o powtarzanie pewnego schematu.

Akurat jesteśmy (po ostatnim wybiciu) w dość kluczowym miejscu idei, którą chce opisać.
Dla większości osób sam wykres i kreski będą na tyle czytelne, że załapią od razu o co mi chodzi, ale dodaje też opis w postaci obserwacji i na końcu wniosków. Najpierw zapodam pierwszą część, potem wykres, a pod nim ostatnią część. Zdania będą w formie numerowanych punktów. Wiadomo, że najlepiej najpierw spojrzeć na wykres a potem czytać obserwacje. Jeśli macie inne obserwacje lub nie zgadzacie się z moimi, bardzo proszę o polemikę, może razem dojdziemy do czegoś więcej.

Zaczynam i życzę smacznego.( ͡° ͜ʖ ͡°)

I. OBSERWACJE

1. Od jesieni 2015 mamy trend wzrostowy*, w którym można wyróżnić silne impulsy wzrostowe, tworzenie jakiejś figury (trójkąty), pewną konsolidację, zastopowanie dynamiki ruchów i boczniak i znów wybicia. *[spoiler]nie mówię kiedy trend się zaczął, mniejsza o to, nie kreślę nawet dokładnych linii uptrendu w mid czy long, to nieistotne dla naszych rozważań[/spoiler]

2. Mamy 3 wyraźne wybicia i układają się one w jakiś kanał - nie jest to kanał z równoległymi liniami, jest raczej lekko rozszerzający się. Jest to oczywiście kanał wzrostowy. Na wykresie oznaczono go białymi przerywanymi. Kanał jest umowny i niedokładny, czasem cena wychodzi nad niego, czasem pod, ale ogólny kierunek i "majestat" kanału są zachowane. Przez "majestat" rozumiem to, że dolna linia kanału supportuje, a górna jest oporem. Na górze ma szczyty, na dole dołki.

3. Szczyty kolejnych wybić ładnie widać na RSI jako potrójne-podwójne topy. Są czasowo podobnie od siebie oddalone (mniej więcej 200 i 230 dni). Są również coraz słabsze procentowo. Najpierw koło 100%, potem ponad 80% i ostatnio ponad 60%. Tutaj ważna uwaga: można różnie to mierzyć, ja podaję wzrost nie tyle od dołka po poprzednim cyklu ale od momentu zaczęcia nowego impulsu, jest to dość arbitralne, ale jest tendencja do coraz mniejszych wybić. Rysunek z pomiarami czasu i % wzrostu podaję osobno (bo są poboczne dla naszych rozważań obserwacje), przede wszystkim, by nie śmiecić głównego rysunku. https://www.tradingview.com/x/whLpNEtq/ Na marginesie: zobaczcie jak okolice EMA 100/200 na dziennym zawsze były dobrym miejscem na zakup na dłużej (a wysokie RSI z koroną na górze miejscem na sprzedaż). Niby proste, a jednak trochę magia. :)

4. Wolumen jest coraz mniejszy, ale trend nadal trwa. Nie chcę rozwijać dlaczego i po co, nie chce tu szukać wielkiego znaczenia, ale zostawiam jako zdrową obserwację.

No i najważniejsze punkty:

5. Za każdym razem po szczycie był tworzony "trójkąt w pierwszej wersji". Górna linia szara, a dolna NIEBIESKA. Co do drugiego, rysuję 2 razy górna linię, powinna być jedna, wiem, ale by być uczciwym należałoby narysować tą opadającą niżej, bo jest ona właściwa, choć ta wyższa bardziej mi pasuje do rysunku. Dolna linia w drugim trójkącie też jest dość umowna, ale odsyłam do "zasady" nr 1.

6. 2 cykle mamy skończone i trzeci w dość zaawansowanej fazie. Przy skończonych cyklach widzimy, że najpierw tworzony był "trójkąt w pierwszej wersji", po czym następowało wyjście w dół i ROZSZERZENIE figury w dłuższy trójkąt. Dolną linie tych "nowych" trójkątów rysuję kolorem szarym. Cena w obrębie tej nowej figury szła do dolnej części kanału, następował okres konsolidacji w którym być najlepszy czas na zakup (zielona strzałka), co pokazywało też dobrze dotykanie/bycie bardzo blisko z EMA 100.

7. Punkt X. Czym jest punkt X? Tak, dobrze się domyślasz. Punkt X był zawsze trzecim wyraźnym uderzeniem o górną linie kolejnych trójkątów. W przypadku drugiego, będąc dokładnym co do górnej linii trójkąta, to był on już po figurze, po pozornym wyjściu z "trójkąta pierwszej wersji", ale nadal miał opór drugiego dotknięcia i go nie pokonał, co jest najistotniejsze dla naszych obserwacji.

II. LUŹNE WNIOSKI

Punkt X kończył pierwszą figurę i dawał impuls w dół. Na początku wspomniałem, że teraz jest dość istotne miejsce po ostatnim wybiciu. Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy teraz w potencjalnym nowym punkcie X! Czujecie te emocje? ;) Dwukrotnie w tym punkcie kończyła się figura, wychodziło w dół, rozszerzało ja na dłuższy trójkąt, by potem wyjść do góry.

Jak będzie teraz? Nie wiem, ale obiecuję, że się na pewno dowiemy. Jeśli powtórzy się ten, nazwijmy go ostrożnie, fraktal, po raz trzeci, możemy się spodziewać wyjścia w dół i rozszerzenia figury aż do rejonów kanału, gdzie być może będzie miejsce na zakup. Nie mam pojęcia czy tak będzie i należy pamiętać, że podobieństwa na wykresie, fraktale, mają to do siebie, że nie powtarzają się za każdym kolejnym razem, inaczej byłby jakiś absurd ad infinitum, samo-powtarzalności wzorka do nieskończoności... Ale jak widzimy, 2 razy się powtórzyło, można więc mieć na uwadze obserwacje, które tu przedstawiłem.

Co do samego nowego trójkąta, to zachowuje on jak widzimy górną linię, a po wyjściu z punktu X w dół, definiowana jest dolna linia nowej figury. Na rysunku przedstawiłem potencjalny zarys aktualnej sytuacji przy powtórzeniu fraktala. Przy takim rozkładzie, ewentualny dołek to byłoby gdzieś koło 800-900$ w kwietniu czy maju. Przy czym nie mam pojęcia (i nie sądzę że!), czy nawet jeśli X zejdzie w dół i stworzy trójkąta 2.0, to powieli się po raz trzeci miejsce na zakup jako combo dolna linia kanału (luźno pojmowana jak już określiłem w Zasadach) + koniec nowej figury w towarzystwie EMA 100.

Dzięki za uwagę i za poświęcony czas. ( ͡º ͜ʖ͡º)

PS. Zamieściłem też na tv: https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/a742EbCV-Magic-X-point-2-Triangles-Fractal-again/
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=27&t=18294&start=3380#p295115
Wymazywanie - @Wymazywanie: #bitcoin #btc #kryptowaluty
Wrzucam mój pomysł, który wł...

źródło: comment_W3VbvPBogOSfHSnQup2EhVsdV0sIA7qK.jpg

Pobierz
  • 4
@Wymazywanie: fajny wpis, milo jest widzieć ze ktoś dzieli sie tu tak kompleksowo swoimi przemyśleniami. Ja jednak myślę że te zależności które wymieniłeś są trochęna siłę doszukiwaniem się logiki. Analiza techniczna na tym poziomie to już loteria. Osobiście wierzę we wsparcia, opory, przebicia i inne proste figury .
pozdro
@adrix: @giermek: Dzięki.:) @emjot86: Dzięki, nie trzeba.:)

Ja jednak myślę że te zależności które wymieniłeś są trochęna siłę doszukiwaniem się logiki. Analiza techniczna na tym poziomie to już loteria. Osobiście wierzę we wsparcia, opory, przebicia i inne proste figury .


@giermek: To tutaj to jest coś innego. Bardziej prosta analiza historyczna. To tylko pokazanie jak było 2 razy i że jesteśmy w analogicznym punkcie i co, jeśli schemat