Wpis z mikrobloga

Mireczki, pytanie o docker.
Ogarniam sobie VPS'a i chce wybrac dobra droge. Jako, ze planuje, a co najmniej dopuszczam sytuacje, ze bede mial na VPS aplikacje w nodeJS, jakies WordPressy, a moze i tez cos w ASP.NET Core sie pojawic to zamiast jakiegos panelu hostingowego, przemyslalem, ze lepiej moze troche sie pomeczyc na poczatku ale zainstalowac i skonfigurowac docker'a z #nginx bo to zapewni stabilnosc przy instalowaniu roznych rzeczy i nie bedzie syfu z zaleznosciami itp, a dodatkowo rozwazajac wejscie na rynek pracy w IT, doswiadczenie z docker'em moze zaprocentowac.

Jakies dobre atykuly o Docker zeby byc pewnym, ze wiem z czym to sie je zanim zaczne instalowac wszystko?
Czy ktos z Was uzywa https://github.com/jwilder/nginx-proxy ? Wyglada na swietne narzedzie do automatycznego spinania kontenerow z nginx'em (a tego wlasnie nie moglem wczesniej ogarnac, bo reczne konfigurowanie z kazdym restartem kontenera to jednak lipa...)
Bede wdzieczny za porady :)

#webdev #programowanie (mam nadzieje, ze nie bedzie wpier.. za tag) ii #vps #linux #ubuntu #docker
  • 9
@trustME: Korzystam z nginx-proxy i polecam. Jest skonfigurowany i działa od razu po uruchomieniu. Podpięcie czegoś pod subdomenę to kwestia dodania do wybranych kontenerów zmiennej środowiskowej VIRTUAL_HOST. I zadbanie o to, żeby wybrany kontener miał ustawiony EXPOSE na port serwera.
Mam jedynie problem z tym, że czasem po prostu pada (nie sam z siebie, tylko jak dużo grzebię ze startowaniem kontenerów), rzucając 503 na wszystkich przekierowywanych ścieżkach. Ale nie chciało mi
@trustME: Zależy które. Zmiana związana z virtualboxem dotyczy i tak tylko Windowsa i OSX (walnąłem się w poprzednim poście pisząc iOS) i jest to kwestia bardziej techniczna niż użytkowa (bo nawet kontenery emulowane na virtualbox używa się podobnie, tylko jest nieco grzebania z IP). Było też parę zmian związanych z samym użytkowaniem Dockera. Choćby to, że teraz --link w dokumentacji widnieje jako deprecated, a w wielu tutorialach jest używany.
@trustME: Pamiętaj też, żeby VPS miał defaultowego Kernela. Kimsufi defaultowo dawało swojego customowego i musiałem to zmienić przy instalacji systemu. Docker ma problemy ze sterownikami do np. customowych kerneli od OVH.
@Eivel: mam czyste ubuntu. juz zainstalowalem dockera i proxy. wyrzuca 503 na ip servera ale w sumie chyba tak powinno byc poki nic nie jest podpiete.

@michalkortas: @Eivel: chce zainstalowac mysql'a, phpmyadmin i poki co wordpressa. Kazdy z nich wymaga konfiguracji przy uruchomieniu i w kazdym z nim cos sie zmienia (dane w mysql,pliki w wp, config w phpmyadmin).
Co zrobic aby: 1. nie gubilo wszystkiego przy restarcie kontenera
natywną obsługę kontenerów do iOS i Windows10


Dodam tylko na marginesie że to wcale nie jest natywna obsługa - w obu przypadkach nadal pracujemy na zwirtualizowanym systemie, mo prostu zamiast korzystać z Virtualboxa korzystają z wbudowanych w system platform wirtualizacji. Kontenery są mechanizmem czysto linuxowym, i tylko tam działają natywnie.

@trustMe Polecam zainteresować się narzędziem docker-compose, które pozwala ci zarządzać flotą kontenerów, zapisać konfiguracje wszystkich w jednym pliku itd. Powinien rozwiązać twoje
@trustME:

1. nie gubilo wszystkiego przy restarcie kontenera ? (bo tak poki co rozumiem ze kontener zawsze sie zrestartuje do pierwotnego stanu?)

2. co zrobic zeby nie zgubic kontenera/obrazu, tzn np bede mial pare kontenerow z wp no i chce wiedziec ktory jest ktory itp, i zeby jakos mi zapamietal caly konfig itp? zebym potem np mogl uruchomic


Typowym rozwiązaniem jest trzymanie konfiguracji obrazów (Dockerfile + wszystkie dodatkowe pliki) w repozytorium